Rīgā notiks pirmā starptautiskā Eiropas Deju un kustību terapijas profesionāļu konference
Foto: BurnAway/Flickr
No 26. līdz 28. septembrim Rīgā notiks pirmā starptautiskā Eiropas Deju un kustības terapijas asociācijas konference, kas pulcēs 160 deju un kustību terapeitus no Latvijas un citām Eiropas valstīm. Konferences dalībnieku vidū būs arī pārstāvji no ASV, Krievijas un Ķīnas.
Konference ir veltīta dzīvesspara tēmai "Dzīvesspēks mainīgajā pasaulē: profesionāļiem, indivīdiem un sabiedrībai". Tās dienaskārtībā iekļautās prezentācijas un meistarklases, kurus vadīs Eiropas augstskolu vadošie pētnieki un praktiķi deju un kustību terapijā, nozīmīgi bagātinās visus tās dalībniekus un viesus, tostarp mūsu universitātes maģistra studiju programmas "Mākslas terapija" studējošos un mācībspēkus, ļaujot iegūt nenovērtējamu iespēju mācīties no labākajiem savas jomas speciālistiem.
"Šis ir patiesi vēsturisks mirklis, kas ļauj apliecināt pašreizējo deju un kustību terapijas potenciālu visā pasaulē. Vadošo Eiropas deju un kustības terapeitu tikšanās iezīmēs jaunus pagrieziena punktus deju un kustību terapijas attīstībā ne tikai Eiropā, bet visā pasaulē. Šī ir unikāla iespēja ne tikai iepazīt un saprast vienam otru, bet arī definēt kopīgās pētniecības intereses un izglītības kvalitātes standartus, profesionāli nostiprināties un pozicionēt savu profesiju, kā arī prezentēt savu veikumu un profesijas turpmāko potenciālu veselības aprūpē," stāsta Latvijas Deju un kustību terapijas asociācijas dibinātāja Indra Majore-Dūšele.
2006. gadā Rīgas Stradiņa universitāte maģistra studiju programmas "Mākslas terapija" ietvaros sāka sagatavot deju un kustības terapeitus, un šodien tā ir kļuvusi par atzītu ārstniecības profesiju, kuras darbību nosaka izstrādātas medicīnas tehnoloģijas un MK regulēta sertifikācijas un resertifikācijas kārtība. Deju un kustību terapeiti sekmīgi un aktīvi darbojas Latvijas ārstniecības un rehabilitācijas iestādēs, izglītības un sociālajā jomā un privātpraksēs.
Šajā laikā ir izdarīts liels darbs, publicēti vairāki pētījumi un apkopojošās monogrāfijas. Pašlaik Rīgas Stradiņa universitāte ne vien sagatavo jaunos mākslas terapeitus un piedāvā tālākizglītību jau esošajiem, bet eksportē pieredzi mākslu terapijas izglītībā un pētniecībā uz citām valstīm. Protams, šī straujā attīstība nebūtu iespējama bez nesavtīga atbalsta un produktīvas sadarbības ar ārvalstu, īpaši Lielbritānijas, kolēģiem, diskusijām un pieredzes apmaiņas, iekļaujoties Eiropas mākslu terapijas sadarbības tīklojumā.
Deju un kustību terapija ir veselības aprūpes virziens, kas savā darbā izmanto deju un kustību, lai uzlabotu personas fizisko, emocionālo, kognitīvo un sociālo veselību. Tās pamatnostādne balstās pierādījumos, ka ķermenis un psihe ir savstarpēji mijiedarbīga sistēma, un atšķirībā no dejošanas vai fizioterapijas, deju un kustības terapijas procesā nozīme ir radošai sadarbībai starp terapeitu un klienta pārdomām par šo procesu.