Rēzeknes slimnīcas vadītāja: Pārpildītas kvotas nkoloģiskajam slimniekam ir nāve
Ja, piemēram, cilvēks, kuram ir kāda hroniska kaite, valsts kvotēto izmeklējumu dažreiz vēl var arī pagaidīt, tad, piemēram, onkoloģiskajam slimniekam šāds izmeklējums pēc pusgada vai gada vairs nebūs vajadzīgs, jo viņš pa šo laiku vienkārši nomirs, aģentūrai LETA atzina SIA "Rēzeknes slimnīca" valdes locekle Irēna Rimša.
Rēzeknes slimnīcā uz katru izmeklējumu ir izveidota rinda - katru mēnesi attiecīgo izmeklējumu var veikt noteikts cilvēku skaits.
"Patlaban ārstniecības iestādē jau ir pārpildītas kvotas un beidzies pieraksts uz ultrasonogrāfijas izmeklējumiem, kas patlaban ir pieejama tikai par maksu. Līdzīga situācija ir arī ar sirds asinsvadu sistēmas funkcionālajiem izmeklējumiem, tostarp ehokardiogrāfiju, un neiroloģisko un iekšķīgo slimību dienas stacionāra pakalpojumiem," skaidroja Rimša.
Savukārt tādiem izmeklējumiem kā kodolmagnētiskā rezonanse, doplerogrāfija, datortomogrāfija, mamogrāfija un endoskopija, kā arī ķirurģiskā profila dienas stacionāra un ginekoloģiska profila dienas stacionāra pakalpojumiem rinda jau ir sarakstīta līdz gada beigām. Tie cilvēki, kas ir pierakstījušies rindā, šos pakalpojumus līdz gada beigām vēl varēs saņemt par valsts līdzekļiem.
Līdzīga situācija ar izmeklējumiem Rēzeknes slimnīcā bijusi arī iepriekšējos gados. Līdzīgā situācija ir arī citās Latvijas slimnīcās, skaidroja Rimša.
Vienīgā izeja no šīs situācijas, pēc ārstniecības iestādes vadītājas domām, ir finansējuma palielinājums un izmaiņas menedžmentā. "Latvijā finansējums medicīnai ir zemākais no visām Baltijas valstīm - 3% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas ir 2008.gada līmenis. Citās Baltijas valstīs medicīnas finansējuma līmenis ir 4-5% no IKP, bet attīstītajās Rietumeiropas valstīs - pat 6-8% no IKP. Pašreizējā situācijā, kad papildu finansējums medicīnai nav plānots, Veselības ministrijai vienīgā iespēja, kā rast papildu finansējumu izmeklējumiem, ir pārskatīt tēriņus citām vajadzībām," skaidroja Rimša.
Jau vēstīts, ka Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā uz vairākiem ambulatoriem diagnostiskās radioloģijas izmeklējumiem jau beigušās valsts apmaksātās kvotas.
Slimnīcas pārstāve Inguna Potetinova, aģentūrai LETA pastāstīja, ka aptuveni deviņos mēnešos gada kvota izpildīta uz osteodensitometrijas izmeklējumiem, invazīvās radioloģijas izmeklējumiem dienas stacionārā, ginekoloģijas operācijām un izmeklējumiem (kolposkopijām) dienas stacionārā, kā arī uz neiroloģisko un iekšķīgo slimību ārstēšanu dienas stacionārā.
Savukārt uz pārējiem izmeklējumiem, tādiem kā magnētiskā rezonanse, datortomogrāfija, sonogrāfija un citiem, Austrumu slimnīcā pieraksts ir aizpildīts līdz gada beigām. Šobrīd izmeklējumi vairs pieejami tikai par maksu vai arī situācijās, ja kāds atsakās no iepriekš veiktā pieraksta.
LETA