Repše nespēju atrast jaunu veselības ministru vērtē kā politisko bezatbildību
Nespēja vairāku mēnešu garumā nodrošināt politisko vadību Veselības ministrijā, īpaši laikā, kad nozarē ir nepieciešamas fundamentālas reformas, liecina par atbildības trūkumu sabiedrības priekšā un partijas "Vienotība" politisko nespēju, uzskata partijas "Latvijas attīstībai" (LA) līderis Einars Repše, aģentūru LETA informēja politiskā spēka komunikācijas konsultante Elīna Dobulāne.
"Situācija ir absurda - varas partija, kas plāno uzvarēt Saeimas vēlēšanās un veidot nākamo valdību, nespēj piedāvāt veselības ministru. Tā vietā tiek plānots veidot kārtējo darba grupu, kas izstrādās darāmo darbu sarakstu. "Vienotība" par veselības nozari ir bijusi atbildīga kopš 2011.gada. Ja partija nespēj tikt galā ar uzņemto atbildību, tad tas godīgi jāatzīst vai arī no partijas rindām ir iespējami ātri jāizrauga labākais veselības ministrs, kas spētu īstenot reformas un sakārtot nozari," norāda Repše.
LA asi kritizē Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas (V) priekšlikumu ministra vietā pieņemt parlamentāro sekretāru. "Nozare nevar veiksmīgi funkcionēt bez ministra uz pilnu slodzi - tas ir tāpat kā kuģis peldētu bez kapteiņa. Cilvēku veselība un dzīvība nav tā lieta, ko var atlikt uz laiku pēc vēlēšanām. Saeimas budžeta komisijas vadītājs Jānis Reirs (V) jau reiz ir bijis parlamentārais sekretārs Veselības ministrijā. Nevar būt tā, ka partija nespēj atrast nevienu piemērotu kandidātu savās rindās," norāda Einars Repše.
"Latvijas attīstībai" uzskata, ka akūti risināmais jautājums veselības nozarē ir finansēšanas sistēma. "Valstij ir jānopērk katram tās iedzīvotājam moderna un kvalitatīva veselības aprūpes apdrošināšanas bāzes polise. Tas ikvienam no mums dos drošības izjūtu, ka slimības gadījumā par veselības aprūpi ir samaksāts. Turklāt veselības aprūpes pakalpojumi būs pieejami tad, kad tas ir nepieciešams. Bērniem un pensionāriem valstij jāiegādājas lielāka pakalpojumu groza polise. Tas nemaksās dārgi. Valsts jau pašlaik tērē veselības aprūpei apmēram 400 eiro par katru cilvēku, un diezgan daudz iztērē arī katrs iedzīvotājs vēl papildus. Ieguvumi no modernās sistēmas būs arī tas, ka medicīnas darbinieku algas vairs nebūs atkarīgas no politiķu labvēlības, bet gan no pacientu izvēles," norāda politiskā spēka līderis.
LA veselības aprūpē redz arī virkni citu problēmu, kuras būs jārisina jaunajam veselības ministram - piemēram, zāļu tirgus sakārtošana, veicināt medicīnas pakalpojumu, nevis personāla eksportu, kā arī profilaktisko programmu popularizēšanu un atlaižu piemērošanu dažādiem ar profilaksi saistītiem pakalpojumiem.
Kā ziņots, Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas vadītāja Daiga Behmane atteikusies no piedāvājuma ieņemt vakanto veselības ministra amatu.
Ministru prezidente Straujuma intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta Panorāma" pilnībā neizslēdza iespēju, ka varētu tikt atrasts kāds pretendents, kurš vēlētos kļūt par veselības ministru un turpināt šo darbu, ja "Vienotība" saglabās atbildību par veselības nozari pēc Saeimas vēlēšanām. Taču aktīva veselības ministra amata pretendenta meklēšana vairs nenotikšot.
Līdz tam Straujuma pati pildīšot ministra amata pienākumus, tiks izveidota darba grupa, kas izstrādās priekšlikumus veselības nozares pārraudzīšanai un izstrādās darāmo darbu sarakstu laikam līdz vēlēšanām un arī nākamajai valdībai.
Premjerministre gan šodien norādīja, ka ir gatava pieņemt arī Valsts prezidenta Andra Bērziņa nosaukto veselības ministra amata kandidātu, ja tāds ir.
Kā ziņots, ilgstoši slimojošā un vairāku veselības aprūpes organizāciju pretestību savām reformām saņēmusī veselības ministre Ingrīda Circene (V) 7.jūlijā iesniedza demisijas rakstu un valdības vadītāja Circenes demisiju pieņēma.
Sākotnēji ministra amatam bija uzrunāts Rīgas Stradiņa universitātes attīstības prorektors Toms Baumanis, kurš gan no šī piedāvājuma atteicās. Vēlāk Straujuma vakantajam amatam uzrunāja Behmani.