"Premium Medical": Solārijos un pludmalēs nobrūninātajiem regulāri jāpārbauda ādas veselība
Strādājot pie doktora disertāciju par vienu no agresīvākajām ādas vēža formām – melanomu, dermatoloģe ir pārliecinājusies, ka saslimstības rādītāji ar melanomu pēdējo gadu laikā ir auguši. Katru gadu Latvijā tiek reģistrēti apmēram 170 jauni melanomas gadījumi, un joprojām ir vērojama tendence saslimstībai ar melanomu pieaugt.To veicinājusi arī neapdomīgā kāre pēc kaparbrūna iedeguma, kura dēļ cilvēki gatavi riskēt ar savu veselību un pat dzīvību.
Daktere skaidro, ka, neraugoties uz nesen veikto pētījumu laikā gūtajiem pierādījumiem, ultravioletais starojums (UV) arī iepriekš uzskatīts par vienu no vēzi izraisošiem riska faktoriem, turklāt sauļošanās veicina deģeneratīvus procesus ādas šūnās un asinvados, izraisot strauju ādas novecošanos. Lai gan uzskata, ka, pavadot noteiktu laiku solārijā, cilvēks saņem dozētu, veselībai nekaitīgu starojuma devu, tomēr jāņem vērā, ka cilvēkiem ādas tipi mēdz būt ļoti atšķirīgi. Vienam šāda sauļošanās varbūt nenodarīs kaitējumu veselībai, kamēr citam, iespējams, solārija apmeklējums vispār nebūtu ieteicams. To pašu var attiecināt arī uz intensīvu sauļošanos pludmalē. Ārste norāda, ka, piemēram, Japānā iedzīvotāji vasarās slēpjas zem saulessargiem, kamēr pie mums daudzas mātes ļauj mazuļiem atrasties tiešas saules staros pašā dienas vidū, kad UV starojums ir visintensīvākais. Arī bērnībā iegūts saules apdegums var kļūt par iemeslu ļaundabīgu ādas veidojumu attīstībai turpmākās dzīves laikā, brīdina dr. Azarjana. Viņa cer, ka vecāki turpmāk vairāk sekos līdzi, lai bērni un jaunieši negozētos arī solārijos. Turklāt ekonomiskās krīzes laikā nevaram būt droši, ka solāriju lampas regulāri tiek mainītas.
Līdz šim sabiedrībā viedokļi par solāriju kaitīgumu vai nekaitīgumu dalījās, jo pastāvēja uzskats, ka solāriju lampas izstaro par mazāk kaitīgiem atzīto UVA starojumu, atšķirībā no UVB starojuma, kas nonāk ādas dziļākajos slāņos un ir saules izraisīto apdegumu vaininieks. Tomēr arī UVA starojums ietekmē cilvēka imūnsistēmu un būtiski palielina risku saslimt ar ādas vēzi, skaidro dr. Azarjana.
Ļaundabīgu izmaiņu sākšanos ādā pēc intensīvas sauļošanās kā pludmalē, tā solārijos cilvēks pats reti spēs pamanīt, atzīst ārste. Primāra ādas melanoma var attīstīties no dzimumzīmes-priekšteča, bet apmēram 60% gadījumu melanoma attīstās bez iepriekš eksistējošas dzimumzīmes klātbūtnes un nespeciālistam grūti noteikt, vai tā nevarētu būt ļaundabīga. Dzimumzīmītes un ādas jaunveidojumus vismaz reizi gadā jāaplūko ādas ārstam, kurš uzticas ne vien savai profesionālajai pieredzei, bet arī izmanto modernu aparatūru – dermatoskopu (epiluminiscento mikroskopu), kas ļauj izanalizēt dzimumzīmītes struktūru un agrīni diagnosticēt melanomu. Tā ir nesāpīga metode, kuru var pielietot kā pieaugušajiem, tā bērniem. Jo ātrāk izdosies atklāt ļaundabīgus ādas veidojumus, jo labākas būs ārstēšanas prognozes, norāda dr. Azarjana. Viņa arī aicina pievērst uzmanību acu veselībai, jo UV starojums var izraisīt arī nopietnu radzenes bojājumu, veicināt kataraktu.