Projekts "Diabēta opera" 10.reizi kopā savedīs cukura diabēta pacientus, ārstus, medicīnas māsas, politiķus un ierēdņus
2007.gada 16.novembrī Latvijas cukura diabēta pacientu organizāciju aktīvisti, ārsti, medicīnas māsas, Saeimas deputāti – ārsti, Veselības un Labklājības ministri, šo ministriju ierēdņi, Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras nodaļu pārstāvji kopīgi noskatīsies operas "M-me Butterfly"izrādi, samaksājot par to simbolisku samaksu – divus latus.
Projekta mērķis ir sekmēt vienotības izjūtu un pārliecību, ka tikai kopīgiem spēkiem cukura diabēta pacientu biedrības (to Latvijā ir 36), ārsti, medicīnas māsas, ar veselības aprūpi saistītie politiķi un ierēdņi spēj risināt ar cukura diabētu saistītās problēmas, uzlabot cukura diabēta pacientu dzīves kvalitāti un sekmēt iespēju dzīvot pilnvērtīgu, aktīvu dzīvi.
Projekta nosaukums aizgūts no operas vēstures. Komponists Džoakamo Pučini operas "M-me Butterfly" komponēšanas laikā saslima ar cukura diabētu, tāpēc pasaulē to dēvē par "diabētisko operu". Latvijas Diabēta asociācijas iedvesmots 1997.gadā tapa projekts "Diabēta opera". Kaut arī projekta īstenotāji vairākkārt saskārušies ar finansiāliem šķēršļiem, šogad projekts tiek īstenots jau 10. reizi.
Kopīgs operas izrādes apmeklējums ir simbolisks noslēgums gada nogalē rīkotajiem Pasaules Diabēta dienas pasākumiem. Pasaules Diabēta diena – 14.novembris, kas pasludināta par starptautiski atzītu ANO dienu, ir globāla mēroga kampaņa, kuras ietvaros nevalstiskās organizācijas vērš sabiedrības uzmanību uz cukura diabēta arvien straujāko izplatību, informē par slimības riska faktoriem, pirmajām pazīmēm, nodrošina iespēju veikt bezmaksas veselības pārbaudes, tā sekmējot cukura diabēta savlaicīgu diagnosticēšanu, kā arī sniedz iespēju cukura diabēta pacientiem gūt visplašāko informāciju un saņemt ieteikumus par cukura diabēta ārstēšanas iespējām.
Projektu īstenojušas Latvijas Diabēta asociācija un Latvijas Diabēta federācija, kuras atbalstīja Vitālijs Skrīvelis, Latvijas Endokrinologu asociācija, SIA Invitros, Eli Lilly pārstāvniecība Latvijā, SIA Lattelekom, SIA OneMed, Johens Canders, SIA Moora, Juris Salaks un Vita Vītola, SIA Latvia Tours.
Kontaktinformācija: Vita Vītola, tālrunis 29463344. Gunta Freimane, tālrunis 29409313; e-pasts latvdiab@latnet.lv
PAPILDINFORMĀCIJA PAR CUKURA DIABĒTU
Cukura diabēts ir hroniska slimība, kas rodas, ja aizkuņģa dziedzeris neizstrādā pietiekoši daudz insulīna (1.tipa cukura diabēts - ap 10 % no diabēta pacientiem) vai organisms nespēj insulīnu efektīvi izmantot (2.tipa cukura diabēts - ap 90 % no diabēta pacientiem). 2.tipa cukura diabēta izcelsmē liela nozīme ir palielinātam ķermeņa svaram un zemai fiziskai aktivitātei. Latvijā ir apmēram 57 000 cukura diabēta pacientu. Saslimstība ar cukura diabētu pieaug visā pasaulē, t.sk. arī Latvijā. Domājams, ka patiesībā cukura diabēta pacientu skaits Latvijā ir pat 2 reizes lielāks, jo bieži vien cukura diabētu konstatē novēloti.
Katru gadu Latvijā vairāk nekā 7000 cilvēku nosaka cukura diabēta diagnozi un vairāk kā 1000 cilvēku uzsāk ārstēties ar insulīna injekcijām. Saslimstības pieauguma cēloņi ir populācijas novecošanās, mazkustīgs dzīvesveids un neveselīgi uztura ieradumi.
Cukura diabēts ir piektais izplatītākais nāves cēlonis. Pasaulē katru minūti no cukura diabēta mirst 6 cilvēki. Mūsdienās 5 - 10 % no veselības aprūpes budžeta tērē cukura diabēta ārstēšanai. Cukura diabēts ir galvenais akluma un nieru mazspējas cēlonis. Cukura diabēta pacientiem apakšstilba amputācija tiek veikta 15 - 40 reizes biežāk nekā vidēji populācijā.
1.tipa cukura diabēta profilakses pasākumi nav zināmi. 2.tipa cukura diabētu var novērst vai slimības attīstību aizkavēt, samazinot ķermeņa svaru, palielinot fizisko aktivitāti un ievērojot diētu.
Informāciju sagatavoja Latvijas Diabēta asociācija