Profesors: Homeopātijas iedarbība ir bioloģiski neiespējama
Ekseteras universitātes komplementārās medicīnas profesors skaidro, ka klīniskos izmēģinājumos pierādīts, ka homeopātiskie līdzekļi neiedarbojas uz cilvēku organismu, vēsta laikraksts "Daily Telegraph".
Personas, kas vēl joprojām apgalvo, ka šī terapija ir efektīva, "ignorē vai nepareizi interpretē labākos pieejamos pierādījumus", uzsvēra profesors.
Homeopātija pat var būt bīstama, jo to dažkārt pielieto zinātniski pierādītu medicīnas procedūru, piemēram, imunizācijas, vietā, sacīja Ernsts, kurš pats agrāk bijis homeopāts.
Homeopātijā tiek praktizēta "līdzīgā ārstēšana ar līdzīgo" - noteiktu simptomu ārstēšana ar mazu zāļu vielu devu, kas veselos cilvēkos rada tieši tādus pašus simptomus.
Rakstā žurnālā "The Biologist" profesors Ernsts norāda, ka šis uzskats "ir pretrunā ar fizikas, ķīmijas un farmakoloģijas likumiem. Līdz ar to homeopātija ir bioloģiski neiespējama".
"Homeopātija bieži tiek pielietota kā alternatīva efektīvām terapijām. Piemēram, homeopātu ieteikumi neveikt imunizāciju ir kļuvuši par galveno iemeslu zemajam vakcinēšanas līmenim."
Savukārt stratēģija, izmantot homeopātiju kā placebo, darbojas tikai tad, ja ārsts slēpj patiesību no saviem pacientiem, skaidroja profesors.
Homeopāti uzstāj, ka šī terapija nav piemērota pārbaudei tradicionālos klīniskos eksperimentos, jo tajos nav ņemti vērā pozitīvie ieguvumi, ko var redzēt pacientos novērošanas pētījumos.
Homeopāti apgalvo, ka ļoti stipri atšķaidītas vielas iedarbojas, izraisot organisma dabiskās atveseļošanas sistēmas, kas var mazināt simptomus un izdziedināt.
Arī vadošajā medicīnas žurnālā "Lancet" pirms vairākiem gadiem tika publicēts Šveices un Lielbritānijas pētnieku apjomīgs pētījumu pārskats, kurā secināts, ka homeopātija slimību ārstēšanā nav efektīvāka par placebo.
Šveices un Lielbritānijas mediķi pārskatījuši 110 homeopātijas līdzekļu klīniskos eksperimentus un līdzvērtīgu daudzumu izmēģinājumu ar parastiem medikamentiem. Pētījuma autori nav atklājuši pārliecinošus pierādījumus par to, ka homeopātiskās ārstēšanas metodes iedarbojas kaut cik labāk par placebo metodēm.
"Lancet" mudina ārstus atklāt pacientiem, ka, lietojot homeopātiskos līdzekļus, viņi tērē savu laiku, kā arī veltīt saviem pacientiem vairāk laika, nevis tikai izrakstīt medikamentus un aizmirst par viņiem.
"Ārstiem ar saviem pacientiem ir jābūt tiešiem un godīgiem attiecībā uz homeopātijas neefektivitāti, kā arī jābūt godīgiem pret sevi attiecībā uz modernās medicīnas nespēju pievērsties pacienta vajadzībām personīgā aprūpē," teikts pētījumā.
Pēc pētnieku novērtējuma, daži cilvēki pēc homeopātijas kursa tiešām jūtas labāk, bet tas ir vairāk saistīts ar faktu, ka homeopāti savam pacientam pievērš vairāk uzmanības un pavada ar viņu kopā ilgāku laiku.
Homeopātija pēdējā laikā kļūst aizvien populārāka, kaut arī klīniskajos izmēģinājumos pēdējo 150 gadu laikā ir apliecinājies, ka tā ir neefektīva.
Londona, 19.marts, LETA.
Foto: Stock.XCHNG