Pretvēža dienā varēs uzdot jautājumus par psihosociālo rehabilitāciju
Ne visiem ir iespējams apmeklēt speciālistus klātienē, vizītes arī dārgi maksā, tāpēc šī ir unikāla iespēja ikvienam no jebkuras vietas Latvijā un pasaulē, kur vien pieejams internets, sekot līdzi speciālistu sarunai un uzdot visus interesējošos jautājumus par to, kas notiek ar cilvēku pēc onkoloģiskās saslimšanas aktīvā ārstēšanas perioda.
Pasākumā piedalīsies profesore Dr. Dace Baltiņa (RAKUS), fizioterapeite Ilze Haznere (P.Stradiņa KUS), mākslas terapeite Sanita Ciganovska, kā arī dietologs, to vadīs aktrise Dace Bonāte.
Jautājumus varēs uzdot gan tiešraides laikā mājas lapā, gan "Dzīvības koka" Twitter kontā, gan arī iepriekš iesūtot uz e-pastu dzivibaskoks@dzivibaskoks.lv . Interesenti aicināti piedalīties arī klātienē (ES Mājā, Aspazijas bulvārī 28), iepriekš piesakoties pa telefonu 67625 339. Ja nav iespējams padomniekam sekot līdzi tiešraidē, to varēs noskatīties jebkurā laikā arī pēc tam www.dzivibaskoks.lv un www.veselibaspolitika.lv
4.februāris tradicionāli ir Pasaules pretvēža diena, kad dažādos pasākumos un aktivitātēs tiek pievērsta uzmanība onkoloģisko slimību problemātikai, un cilvēki tiek aicināti pārbaudīt savu veselību. Saslimstība ar vēzi diemžēl gadu no gada pieaug - ik gadus ļaundabīgo audzēju diagnosticē vairāk nekā 11 tūkstošiem cilvēku. Tomēr vēzis vairs nav nolemtība, tas tiek ierindots hronisko slimību kategorijā. Runājot par ārstēšanas iespējām, protams, ir ļoti svarīgi atklāt audzēju pēc iespējas agrīnā stadijā. Latvijā kopš 2009.gada tiek ieviesta vēža agrīnās diagnosticēšanas programma - krūts, dzemdes kakla un kolorektālajam vēzim. Taču pēc diagnosticēšanas un akūtās ārstēšanas (ķirurģijas, ķīmijterapijas, staru terapijas), ir svarīgi, lai cilvēks atgrieztos pilnvērtīgā dzīvē. Pētījumi rāda, ka 30-50% gadījumu pacients netiek galā ar slimības radītajām psihoemocionālajām sekām, kas var izpausties kā distress, norobežošanās, sociālā pašizolētība, un tas traucē atgriezties normālā dzīvē.
Ar tiešsaistes padomnieka palīdzību onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks" vēlreiz grib uzsvērt to, ka dzīvei pēc vēža jāturpinās! Šī pasākumu cikla mērķis ir interaktīvi sniegt noderīgu informāciju par jautājumiem, kas saistīti ar onkoloģiju, visiem, kam ir interese un vajadzība pēc šīs informācijas! Cilvēkiem ir jāpalīdz atgriezties pilnvērtīgā sociālā un ekonomiskā dzīvē, tāpēc ir jārunā arī par psihosociālās rehabilitācijas ieviešanu! "Dzīvības koks" jau piecus gadus organizē psihosociālas rehabilitācijas nometnes onkoloģiskajiem pacientiem. Kopumā rehabilitācijas kursu izgājuši vairāk nekā 300 cilvēku, biedrība nodibinājusi un attīsta arī Atbalsta grupu kustību, lai cilvēki var viens otram palīdzēt, dalīties pieredzē, kā arī atrast jaunas dzīves vērtības. Lai arī Atbalsta grupas pagaidām ir tikai Rīgā, šī gada laikā tādas tiks dibinātas arī citās Latvijas pilsētās.
Informāciju sagatavoja Iveta Smilga Krongorne
Foto: Stock.XCHNG