Plāno veidot darba grupu ieslodzīto pašnāvnieciskas uzvedības prevencijas jomā
Ieslodzījuma vietu pārvalde (IeVP) iecerējusi veidot amatpersonu un darbinieku darba grupu, kas plānos un koordinēs ieslodzījuma vietu darbu ieslodzīto suicidālas uzvedības prevencijas jomā, aģentūru LETA informēja IeVP preses pārstāve Ināra Makārova.
Darba grupā plānots iekļaut amatpersonas un darbiniekus, kas atbild par ieslodzīto drošību, medicīnisko aprūpi, resocializāciju, uzraudzību, kā arī psihologus. Darba grupas sanāksmes iecerētas ne retāk kā vienu reizi mēnesī.
Kā pastāstīja Makārova, IeVP īstenojot projektu "Suicīda preventīvās sistēmas pilnveide ieslodzījuma vietās", noslēgušās apmācības ieslodzījuma vietu speciālistiem un vadībai, sniedzot ieteikumus darbā ar suicidālu klientu un analizējot vadlīnijas suicidālas uzvedības prevencijai. Projekts tiek īstenots, lai mazinātu pašnāvību un pašsakropļošanās skaitu Latvijas ieslodzījuma vietās.
Apmācībās piedalījās 257 dalībnieki. Pamatprogrammā, kas ilga astoņas stundas, piedalījās 37 personas, universālajā programmā, kuras kopējais ilgums bija 32 stundas, piedalījās 112 personas, universālajā programmā ieslodzījuma vietu vadībai 16 stundu ilgumā piedalījās 12 personas, pašpalīdzības grupu vadīšanas programmā piedalījās 24 personas, sociālo prasmju pilnveides un stresa mazināšanas programmā ieslodzītajiem - 24 personas. Savukārt programmā "Krīzes intervences prasmju pielietošana darbā ar ieslodzītajiem" piedalījās 24 personas un debrīfinga metožu pielietošanā darbā ar personālu ieslodzīto suicidālas uzvedības vai suicīda gadījumā - 24 personas.
Apmācības ieslodzījuma vietu speciālistiem notika Rīgā, Liepājā, Daugavpilī, Valmierā par preventīvo pasākumu īstenošanu ieslodzījuma vietās suicidālas rīcības gadījumā un pirmās palīdzības sniegšanā suicidālas uzvedības vai suicīda gadījumā.
Kā skaidro IeVP, viens no efektīvākajiem veidiem, kā palīdzēt ieslodzītajam, kurš nolēmis izdarīt pašnāvību, ir saruna ar viņu par šo nodomu, uzklausot un sniedzot emocionālu, cilvēcisku atbalstu. Lai paredzētu ieslodzīto pašnāvības un tās novērstu, ieslodzījuma vietu darbiniekiem ir jānosaka suicidālas bīstamības faktori un suicidālas uzvedības riska rādītāji. Starp tiem ir izolācija no citiem cilvēkiem un sabiedriskās dzīves, psihoaktīvo vielu un alkohola seku ietekme, depresija, bezcerība, izmisums.
Ieslodzījuma vietu speciālistiem apmācību laikā sniegti ieteikumi darbā ar suicidālu klientu - neizrādīt sašutumu, nemēģināt strīdēties par pašnāvības mēģinājumu, uztvert klienta problēmas nopietni, runājot par tām tieši un atklāti. Apmācību laikā arī aplūkotas preventīvās metodes darbā ar suicidālo klientu. Ieteikts ieslodzījuma vietas darbiniekam, konstatējot suicīda mēģinājumu, savas kompetences robežās sniegt pirmo neatliekamo palīdzību, nekavējoties informēt ieslodzījuma vietas ārstniecības personālu vai izsaukt neatliekamās palīdzības brigādi.
Noslēdzoties apmācībām, IeVP iecerējusi veidot jau minēto darba grupu, kas plānos un koordinēs ieslodzījuma vietu darbu šajā jomā.
Kā uzsver IeVP, ieslodzīto garīgā un psiholoģiskā veselība Latvijas cietumos ir sarežģīta problēma pašnāvības mēģinājumu un pašakropļošanās ziņā. Pašnāvības notiek gadījumos, kad ieslodzītie neredz citu iespēju, kā atrisināt savas problēmas, nespēj tikt galā ar savām emocijām. Savukārt ieslodzījuma vietu darbiniekiem trūkst zināšanu kvalitatīva preventīvā darba veikšanai suicīda draudu un pašsakropļošanās gadījumos un trūkst mobila rīcības plāna izdarīta suicīda gadījumā.
Projekts "Suicīda preventīvās sistēmas pilnveide ieslodzījuma vietās" tiek īstenots ar Eiropas Komisijas (EK) finansējumu, EK finansējumam veidojot 80% un valsts budžeta līdzfinansējumam - 20%. Kopējās projekta izmaksas ir 104 978 eiro.
Projekta noslēguma konference tiek plānota 2016.gada 25. un 26.februārī.
LETA