Plāno atvieglot veselības pārbaudes ar jonizējošā starojuma avotu strādājošiem cilvēkiem
To paredz šodien valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos "Kārtība, kādā veicama obligātā veselības pārbaude". Grozījumi vēl jāsaskaņo ar ministrijām un jāapstiprina valdībā.
Plānots, ka turpmāk jebkurš arodslimību ārsts varēs veikt veselības pārbaudi arī tiem nodarbinātajiem, kuri darbojas ar jonizējošā starojuma avotiem, izņemot nodarbinātos, kas atbilst A kategorijai (apstarojums pārsniedz sešus milizīvertus). Patlaban šo pārbaudi var veikt tikai Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Aroda un radiācijas medicīnas centrā.
Tomēr, lai arī turpmāk vienā iestādē saglabātu strādājošo veselības pārbaužu datus, arodslimību ārstiem informācija par veselības pārbaudi būs jānosūta uz Aroda un radiācijas medicīnas centru.
Vienlaikus precizēts periods, kādā darbiniekam būs jāveic periodiskās un ārpuskārtas (papildu) veselības pārbaudes. Darba devējs obligātās veselības pārbaudes veikšanai varēs noteikt laiku, kas nebūs īsāks par trīs nedēļām un ilgāks par trīs mēnešiem. Patlaban darba devēji noteikumos minēto prasību interpretē dažādi, nenorādot darbiniekiem, cik ilgā laikā pārbaude ir jāveic. Tādējādi ir bijuši gadījumi, kad reāli pārbaude nav veikta pat gada garumā un iespējamie veselības traucējumi netiek savlaicīgi konstatēti.
Ar jonizējošā starojuma avotiem pēc Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centra datiem saskaras 2559 cilvēki, tajā skaitā 712 zobārsti, 31 veterinārārsts, 986 medicīnas darbinieki.
Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētā projektā veiktā pētījuma "Darba apstākļi un riski Latvijā" rezultāti liecina, ka tikai 64,3% nodarbināto atzinuši, ka pēdējo trīs gadu laikā viņi ir veikuši veselības pārbaudi, savukārt 46,2% darba devēju atzīmēja, ka nav izmantojuši obligātās veselības pārbaudes.
Rīga, 22.marts, LETA.
Foto: LETA