Pieprasot ātrāku ārstēšanu HIV pacientiem, vienu no viņiem varētu pieķēdēt pie VM durvīm
Lai pieprasītu ātrāku ārstēšanu HIV pacientiem, varētu rosināt protesta akciju un pieķēdēt HIV pacientu pie Veselības ministrijas (VM) durvīm, žurnālistiem sacīja biedrības "Apvienības HIV.lv" vadītājs Aleksandrs Molokovskis.
Viņš norādīja, ka VM "jābeidz māžoties un jāsāk cilvēki ārstēt". Biedrība šogad vēl nav īstenojusi nekādas protesta akcijas, tomēr tā beidzot varētu īstenot trīs gadus ilgu plānu un pie VM durvīm pieķēdēt HIV inficētu cilvēku.
Molokovskis stāstīja, ka, lai uzsāktu HIV pacientu ātrāku ārstēšanu, nekā tas ir šobrīd, nav nepieciešams saņemt Ministru kabineta akceptu, bet vienkārši politisku gribu no veselības ministra Gunta Belēviča (ZZS) puses.
Viņš ir tiesīgs Nacionālajam veselības dienestam (NVD) uzdot atcelt normu, ka HIV pacienti valsts apmaksātu ārstēšanu var saņemt tikai tad, kad imūnās sistēmas šūnu skaits organismā ir nokrities līdz 200 vienā kubikmilimetrā, nevis kā tas ir citās valstīs, kur ārstēšana tiek uzsākta, kad līmenis ir nokritis līdz 350 šūnām.
"Vai nu viņš sit durvis un iet Saeimā, bīda caur komisijām" un panāk HIV pacientu ātrāku ārstēšanu, vai atsakās no ministra posteņa, norādīja Molokovskis. Viņš uzskata, ka tomēr tā ir VM atbildība, it īpaši, ja ministrs arī ir Saeimas deputāts. "Pat nevar caur savu frakciju izvirzīt," piebilda Molokovskis.
Viņš arī stāstīja, ka ar iepriekšējo veselības ministri Ingrīdu Circeni "bija labi" - viņa neko publiski nav solījusi, bet Belēvičs publiski ir solījis HIV pacientu ātrāku ārstēšanu.
Tāpat Molokovskis stāstīja, ka HIV pacientu ārstēšanu, kad imūnšūnu līmenis ir nokritis līdz 350 šūnām, vajadzēja atsākt jau 2011.gada beigās, jo sākotnēji, iestājoties ekonomiskajai krīzei, šāda norma tika paredzēta tikai no 2009. līdz 2011.gadam.
Kā norādīja Molokovskis, sabiedrībā ir radies nepareizs viedoklis, ka HIV pacientu medikamentu kompensēšanai tiek tērētas milzīgas summas. Pērn HIV pacientu zāļu kompensēšanai valsts tērēja 5,7 miljonus eiro, tomēr 12% atgriežas valsts budžetā kā pievienotās vērtības nodoklis.
Kā žurnālistiem norādīja biedrības "Atbalsta grupa inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem" (AGIGAS) vadītājs Andris Veiķenieks, "par vienu pieļautu kļūdu dzīvē valsts negrib ārstēt, bet to, kuri piemēram, iekļūst automašīnas avārijā, bet nav piesprādzējušies, valsts ārstē". Tāpat arī valsts ārstē smēķētājus.
Veiķenieks norādīja, ka nav labi "sarīdīt vienu diagnozi pret citu".
Tāpat vēlreiz tika uzsvērts, ka HIV šobrīd jau ir hroniski vadāma infekcija, kuru ar ārstēšanas palīdzību var ierobežot, lai tā nepāraug epidēmijā.
11.maijā jau ziņots, ka biedrība AGIHAS pauž neizpratni un bažas, redzot, ka Ministru kabinets plāno atteikt HIV/AIDS pacientu ātrākai ārstēšanai nepieciešamos līdzekļus, aģentūru LETA informēja biedrībā.
Paziņojumā medijiem biedrība norāda, ka, neraugoties uz VM centieniem un atbalstu HIV/AIDS pacientu ārstēšanas uzlabošanai, paredzētās izmaiņas, lai HIV pacientu ārstēšana tiktu sākta ātrāk nekā līdz šim, ir izņemtas no Ministru kabineta noteikumu grozījumiem par "Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtību".
Grozījumi valdībā nemaz netika skatīti, jo ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) vēlējās pārliecināties, ka tie neradīs priekšrocības atsevišķiem komersantiem.
LETA