Pieņemti grozījumi Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtībā
Otrdien, 28.jūnijā Ministru kabinets pieņēma grozījumus noteikumos Nr. 1046 "Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība"*, kas ietver Veselības ministrijas (turpmāk – VM) darba grupā** izstrādāto lokālo slimnīcu un Steidzamās medicīniskās palīdzības punktu turpmākās darbības kārtību, precizē dienas stacionārā sniedzamās palīdzības veidus un prasības, kā arī nosaka aprūpes slimnīcā (nodaļā) sniegtās aprūpes apmaksas nosacījumus.
Kā jau to paredzēja arī darba grupas priekšlikumi, tiek mainīts traumpunktu nosaukums uz steidzamās medicīniskās palīdzības punkts (turpmāk – SMPP) un SMPP sadalīti trīs līmeņos***. Pirmajā līmenī SMPP pacientam steidzamo medicīnisko palīdzību saslimšanu un traumu gadījumos sniedz viens ārsts un viena māsa vai ārsta palīgs. Otrā līmeņa SMPP no plkst. 8:00-24:00 palīdzību nodrošina divi ārsti (ķirurgs/traumatologs un terapeits) un viena māsa, bet no plkst. 24:00-8:00 viens ārsts un viena māsa/ārsta palīgs. Bet trešā līmeņa SMPP pacientam palīdzību saslimšanu un traumu gadījumos no plkst. 8:00-24:00 sniedz trīs ārsti (ķirurgs/traumatologs, anesteziologs un terapeits) un divas māsas vai ārstu palīgi, bet no plkst. 24:00-8:00 divi ārsti un viena māsa vai ārsta palīgs. Bet slimnīcas vadoties no savu pacientu plūsmas, var šo laiku dalīt arī citādi.
Noteikumos tiek paredzētas normas, ka lokālo slimnīcu uzņemšanas nodaļā 40 % pacientu jāsniedz palīdzība ambulatori (šī norma stājas spēkā no 1. janvāra.) Tāpat slimnīcās noteikti dalīti tarifi (samaksa) par ķirurģiskā un terapeitiskā profilā ārstētiem pacientiem.
Attiecībā uz dzemdību palīdzību lokālajās slimnīcās, tās tiek nodrošinātas un apmaksātas pēc principa "nauda seko pacientei" nosacījumiem, ja slimnīcas diennakti var nodrošināt vecmātes, pediatra vai neonatologa un ginekologa-dzemdību speciālista pieejamību, kā arī iepriekšējā gadā ir bijušas ne mazāk kā 200 dzemdības.
Noteikumos arī precizēti līgumsodu apjomi ārstniecības iestādēm, kas nosaka, ja pārbaudē konstatēti pārkāpumi (piemēram, prettiesiski vai nepamatoti iekasēta pacienta iemaksa vai samaksa par maksas pakalpojumiem, vai nepamatoti izrakstītas kompensējamās zāles vai medicīniskās ierīces u.c. pārkāpumi), Veselības inspekcija pirmajā reizē pieņem lēmumu brīdināt veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju, otrajā reizē - piemēro līgumsodu 10% apmērā, bet par turpmākiem pārkāpumiem piemēro līgumsodu 30 % apmērā no līgumā noteiktās attiecīgās pakalpojumu programmas ikmēneša finansējuma vai no ģimenes ārsta kapitācijas naudas kārtējā mēneša maksājuma.
Paredzēts, ka minēto noteikumu projekts stājas spēkā 2011.gada 1.jūlijā.
*Noteikumi Nr. 1046 (19.12.2006.) "Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība"
** Veselības ministrijas izveidotā darba grupa, kura Ministru kabineta (MK) uzdevumā izvērtēja lokālo slimnīcu un traumpunktu darbību. Ar darba grupas sastāvu un sanāksmju protokoliem un citiem materiāliem var iepazīties VM māja lapā sadaļā "Sabiedrības līdzdalība un darba grupas" > "Lokālajās slimnīcās un traumpunktos sniedzamās palīdzības apjoma un darba organizācijas izvērtēšanai".
*** Slimnīcu sadalījums steidzamās medicīniskās palīdzības punktu līmeņos:
SMPP 3. līmenis:
Bauskas slimnīca;
Rīgas rajona slimnīca (8 mēnešus gadā);
Saulkrastu slimnīca (5 mēnešus gadā).
SMPP 2. līmenis:
Aizkraukles slimnīca;
Limbažu slimnīca;
Ludzas rajona slimnīca;
Rīgas rajona slimnīca (4 mēnešus gadā);
Saldus medicīnas centrs.
SMPP 1. līmenis:
Priekules slimnīca;
Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca;
Saulkrastu slimnīca"(7 mēnešus gadā).
Egita Pole,
VM Komunikācijas nodaļas vadītāja