Piedāvā paredzēt maternitātes pabalsta izmaksu arī darba līguma izbeigšanās gadījumā
Saeimas deputāts Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK) aicina nākamā gada budžetā paredzēt maternitātes pabalsta izmaksu arī gadījumos, ja, sievietei esot bērna kopšanas atvaļinājumā, izbeidzas darba līguma termiņš.
Patlaban normatīvais regulējums paredz, ka gadījumā, ja bērna māte strādā saskaņā ar terminētu darba līgumu un tas izbeidzas pirmsdzemdību vai pēcdzemdību periodā, sieviete vairs netiek uzskatīta par sociāli apdrošinātu personu, lai gan ir veikusi visas iespējamās sociālās apdrošināšanas iemaksas līdz konkrētā apdrošināšanas gadījuma iestāšanās brīdim. Deputāta ieskatā šāda sistēma nav nedz taisnīga, nedz arī korekta, jo sieviete ir veikusi visus nepieciešamos nodokļu maksājumus.
Saskaņā ar Demogrāfisko lietu centra izstrādāto priekšlikumu Parādnieks aicina pārskatīt vecāku pabalsta veidošanas mehānismu un noteikt, ka vecāku pabalsts tiek aprēķināts arī tad, ja darba tiesiskās attiecības ir bijušas uz pirmsdzemdību atvaļinājuma iestāšanās brīdi. Tas nozīmē, ka māte, kura strādājusi pirms bērna dzimšanas, saņems pabalstu ienākumu aizvietošanai, līdzīgi kā pabalstu saņem vecāki, kuri maternitātes atvaļinājuma laikā atrodas darba tiesiskajās attiecībās.
Šī priekšlikuma fiskālā ietekme uz valsts budžetu būs 156 000 eiro apmērā.
Parādnieks arī rosina noteikt taisnīgāku risinājumu personām, kurām darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma jāatgriežas mēneša vidū vai beigās. Priekšlikums paredz, ka vecāku pabalsta saņēmējam, kuram kalendārajā mēnesī ir ienākumi kā darba ņēmējam vai pašnodarbinātajam, pabalstu par visu šo kalendāro mēnesi izmaksā 30% apmērā no piešķirtā pabalsta apmēra; neattiecas uz to kalendāro mēnesi, kurā personai beidzas tiesības saņemt vecāku pabalstu.
Deputāts arīdzan rosina izmaiņas likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", tādējādi risinot problēmas saistībā ar neatbilstošu sociālo apdrošināšanu bērna kopšanas atvaļinājuma laikā, kas nākotnē var atsaukties uz pabalsta saņēmēja pensijas apmēru. Ar šiem grozījumiem tiks noteikts, ka personas, kuras kopj bērnu līdz pusotra gada vecumam, ar 2017.gada 1.janvāri tiks pilnvērtīgi sociāli apdrošinātas, nodrošinot iemaksas pensiju kapitālā, apdrošināšanas iemaksas pret bezdarbu un invaliditātes apdrošināšanai, pilnā apmērā no vecāku pabalsta apjoma. Vienlaicīgi, lai radītu lielāku motivāciju bezdarbnieka pabalsta saņēmējiem atgriezties darba tirgū un atslogotu speciālo budžetu no izdevumiem, kas nav sociāli atbildīgi, tiek ierobežots termiņš obligāto iemaksu veikšanai pensiju kapitālā pirmajos trīs bezdarbnieku pabalsta saņemšanas mēnešos.
Politiķis uzskata, ka ar šiem grozījumiem tiks nodrošināts sociālais taisnīgums - māmiņas, kuras uzaudzinājušas bērnus, saņem pienācīgu pensiju, nevis tās apmērs tiek samazināts par visu to periodu, ko viņa pavadījusi bērna kopšanai, tādējādi saņemot pat par 12% mazāku pensiju nekā personas, kuras nav bijušas sociāli apdrošinātā bērna kopšanas atvaļinājumā.
Deputāta priekšlikums vēl būs jāvērtē gan Saeimai, gan arī valdībai.
LETA
2016.gada 4.novembrī