Pētījums: Latvijā ir augstākais Eiropā smēķēt pamēģinājušo jauniešu īpatsvars
Vidēji Eiropā smēķēt ir pamēģinājuši 54% skolēnu vecumā no 15 līdz 16 gadiem. Arī pēc iepriekšējā šāda pētījuma rezultātiem, kas veikts 2007.gadā, Latvijā bija lielākais īpatsvars jauniešu, kas pamēģinājuši smēķēt.
Tomēr pētījuma rezultāti liecina, ka pēdējo četru gadu laikā par sešiem procentpunktiem samazinājies zēnu skaits, kuri pamēģinājuši smēķēt, savukārt meiteņu vidū šīs rādītājs pieaudzis par diviem procentpunktiem.
Savukārt nikotīna atkarības riskam ir pakļauts aptuveni katrs trešais skolēns jeb 36% jauniešu, kas piedalījušies pētījumā, tikmēr 2007.gadā šīs rādītājs bija 32%.
Kopumā smēķēt pamēģinājušo un regulāro smēķētāju skaita samazinājums kopš 2007.gada vērojams Rīgā un lielajās pilsētās.
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pētnieks Mārcis Trapencieris, šodien prezentējot pētījuma datus, uzsvēra, ka jāturpina paaugstināt cenas cigaretēm, palielinot akcīzes nodokli. Tāpat ir nepieciešams izglītojošs un informējošs sabiedrībā par smēķēšanas kaitīgo ietekmi, kā arī pastiprināt policijas kontroli tirdzniecības vietās.
Pētījums "Atkarību izraisošo vielu paradumi un tendences skolēnu vidū" Latvijā veikts 2011.gadā, un tajā piedalījās 7627 8.-10.klases skolēni. Iepriekš šāds pētījums veikts 2007.gadā, tas tiek veikts daudzas Eiropas valstīs reizi četros gados.
Tabakas lietošana ir galvenais nāves cēlonis visā pasaulē, teikts Veselības ministrijas mājaslapā. Atkārtoti pētījumi un apsekojumi pierādījuši tabakas lietošanas negatīvo ietekmi uz veselību. Cigarešu un arī ūdenspīpes smēķēšana īstermiņā izraisa elpošanas ceļu problēmas, bet ilgtermiņā - vēzi, hroniskas plaušu un sirds slimības, insultu, kā arī traucējumus reproduktīvajā sistēmā.
Rīga, 14.sept., LETA.
Foto: LETA