Pētījums: 79% ģimeņu bērnu veselībai tērē līdz 40 latiem mēnesī
Kaut arī formāli Latvijā bērniem pienākas bezmaksas veselības aprūpe, "Compensa Life" aptaujas dati liecina, ka 79% Latvijas ģimeņu, kurās aug bērni vecumā līdz 18 gadiem, gadā bērnu veselības aprūpei iztērē līdz pat 480 latiem.
"Latvijas Vecāku kustība secinājusi, ka vecāki vienam bērnam veselības aprūpei tērē vidēji 20 LVL mēnesī. Papildus izmaksas ir medikamenti un algas samazinājums 30% apmērā par laiku, kuru vecāks pavada mājās vai stacionārā ar slimu bērnu. Nereti arī rodas papildus izmaksas tādos gadījumos, kad ārsts ir nozīmējis kāda speciālista konsultāciju, bet valsts apmaksātā rindā ir jāgaida vairāki mēneši, tādēļ vecāki izvēlās speciālista apmeklējumu apmaksāt paši, jo bieži šī vizīte ir akūta un laika gaidīt rindā nav," norāda Evisa Stankus, Latvijas Vecāku kustības valdes locekle.
"Compensa Life" aptauja arī liecina, ka ģimenēs ar lielāku bērnu skaitu izdevumi par veselības aprūpi ir lielāki – vairāk nekā trešdaļai aptaujāto ģimeņu ar trīs un vairāk bērniem izdevumi ir lielāki nekā 41 lats mēnesī. Tas liek apšaubīt Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datus (dati par patēriņa izdevumu sastāvu un struktūru atkarībā no bērnu skaita vidēji uz vienu mājsaimniecības locekli mēnesī procentos 2010.gadā), kas norāda uz pretēju tendenci - proti, CSP statistika par 2010.gadu rāda, ka ģimenes ar bērniem tērē mazāk naudas veselības aprūpei, nekā tās, kurās nav bērnu, norāda Jānis Andžāns,Compensa life komunikāciju konsultants.
"Tā kā nereti bērnu saslimšana ir pēkšņa un prasa papildus līdzekļus no ģimenes budžeta, esam atraduši risinājumu, kas ļautu vecākiem plānot izdevumus bērna veselībai un izvairīties no papildu izdevumiem bērnu slimības gadījumā. Proti, tiek piedāvāta ģimenes un bērnu apdrošināšanas polise, kas vecākiem ļauj apdrošināt arī savus bērnus. Tas nozīmē, ka slimības gadījumā bērns var saņemt gan diagnostikas, gan ārstniecības pakalpojumus, par to nemaksājot," norāda Viktors Gustsons, "Compensa Life" Latvijas filiāles vadītājs.
"Lai arī kopumā valsts nodrošina bezmaksas medicīnisko palīdzību bērniem, tā pietiekami funkcionē tikai kā neatliekamā medicīniskā palīdzība stacionāros. Gan ambulatorajā aprūpē, gan plānveida stacionārajā palīdzībā ir tās pašas problēmas, kas pieaugušo veselības aprūpē - ļoti garas rindas uz speciālista konsultācijām un plānveida pakalpojumiem. Pakalpojumu nepieejamība saprātīgā laika periodā ir galvenais iemesls, kādēļ mazie pacienti nonāk maksas medicīnas aprūpē. Ja bērnam nākas meklēt palīdzību maksas aprūpē, tad minimālas izmaksas vienai slimošanas epizodei ir vismaz 20 - 30 lati, ieskaitot ārsta vizīti un laboratorijas izmeklējumus, bet neiekļaujot medikamentus un rehabilitāciju," uzsver Māris Andersons, Medicīnas sabiedrības "ARS" valdes priekšsēdētājs.
Bērnu veselības apdrošināšana, kas pieejama kopā ar privātpersonu veselības apdrošināšanas polisi kādam no vecākiem, izmaksās sākot no nepilniem 4 latiem mēnesī un tā sedz vizītes pie maksas speciālista, diagnostikas un laboratorijas izmeklējumus, kā arī viena no vecākiem uzturēšanos stacionārā pie bērna līdz 2 diennaktīm. Vienlaikus pastāv iespēja apdrošināt arī visu ģimeni, kuras ietvaros gan vecākiem, gan bērniem ir pieejams plašs medicīnas pakalpojumu klāsts, diagnostika, laboratorijas apmeklējumi, zobārstniecības pakalpojumi akūtos gadījumos, nelaimes gadījumu seku ārstēšana, kā arī zobu higiēnista pakalpojumi bērniem, informē Jānis Andžāns,Compensa life komunikāciju konsultants.
Pētījuma ietvaros veiktajā aptaujā 34% ģimeņu atzinušas, ka tērē līdz 120 latiem gadā par bērna veselību, vēl 30% - līdz 240 latiem, bet 15% teikuši, ka tērē līdz 480 latiem.
Foto: Stock.XCHNG
Plašāk skatieties LTV Ziņu dienesta sagatavotajā sižetā.