Pērn Veselības inspekcija no zāļu lieltirgotavām kvalitātes pārbaudei izņēmusi 42 zāļu paraugus
Lai nodrošinātu valsts uzraudzību un kontroli farmācijas jomā, Veselības inspekcija 2010.gadā veikusi 517 plānveida pārbaudes, bet 140 gadījumos veiktas pārbaudes pēc saņemtās informācijas vai pieprasījuma. Zāļu kvalitātes monitoringa ietvaros zāļu kvalitātes kontrolei no zāļu lieltirgotavām izņemti 42 zāļu paraugi.
Aptiekās pērn visbiežāk tika konstatēti šādi pārkāpumi: neatbilstošas telpas, iekārtas, aprīkojums vai telpu izmantošana neatbilst normatīvajos aktos noteiktajam; neatbilstoša zāļu, tajā skaitā, kompensējamo zāļu cena vai pacienta līdzmaksājums; neatbilstoša recepšu medikamentu izsniegšana; neatbilstoša medikamentu vai spirta glabāšana.
Zāļu lieltirgotavās biežāk konstatētie pārkāpumi ir: paralēlā importa procedūras neievērošana, neatbilstoša nereģistrētu zāļu aprite. Visbiežāk konstatētie zāļu reklamēšanas pārkāpumi ir bijuši: neatatbilstošas un maldinošas zāļu reklāmas izplatīšana.
2010.gadā farmācijas jomā palielinājies kontroļu skaits, kas veiktas, pamatojoties uz fizisko un juridisko personu iesniegumiem saistībā ar zāļu apriti. Pārbaudes tika veiktas operatīvi, lai atbilde tiktu sniegta pēc iespējas īsākā laikā un pārkāpums tiktu novērsts nekavējoties. 2010.gadā inspekcijā tika saņemti 241 iesniegumi un sūdzības. Pēc iesniegumu izvērtēšanas par pamatotiem tika atzīti 96 iesniegumi.
Lai nodrošinātu kvalitatīvu un drošu zāļu izplatīšanu, tika izvērtēti 82 no citu valstu kompetentajām iestādēm ātrās reaģēšanas sistēmā saņemtie ziņojumi un no Latvijas tirgus atsauktas 12 nekvalitatīvas zāles.
2010.gadā Veselības inspekcija atbilstoši kompetencei kontrolēja farmācijas un veterinārfarmācijas jomu regulējošajos normatīvajos aktos noteikto prasību izpildi attiecībā uz zāļu, tajā skaitā, narkotisko un psihotropo zāļu, prekursoru un veterināro zāļu izplatīšanu. Veicot kontroles zāļu lieltirgotavās un aptiekās, īpaša uzmanība tika pievērsta zāļu cenu, tajā skaitā kompensējamo zāļu cenu, uzraudzībai.
Tika pilnveidotas metodes zāļu reklāmas uzraudzībā, lai novērstu, ka sabiedrībai tiek izplatīta neatbilstoša vai maldinoša zāļu reklāma. Lai nodrošinātu ātru rīcību nekvalitatīvu zāļu izplatīšanas apturēšanā vai to izņemšanu no tirgus, inspekcija izvērtē no citu valstu kompetentajām iestādēm ātrās reaģēšanas sistēmā saņemtos ziņojumus un nepieciešamības gadījumā uzrauga zāļu atsaukšanu no tirgus.
Ilze Mežniece