medicine.lv skaitļos

Lietotāji online411
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1618
Ekspertu atbildes21477
Pērn pieaugusi saslimstība ar tuberkulozi; vairāk slimo bērni : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Pērn pieaugusi saslimstība ar tuberkulozi; vairāk slimo bērni

Kopš 2000.gada tuberkulozes epidemioloģiskā situācija Latvijā uzlabojās - mazinājusies gan saslimstība, gan reģistrēto multirezistentās (pret antibiotikām nejūtīgās) tuberkulozes gadījumu skaits. Taču 2012.gadā atkal reģistrēts saslimstības pieaugums, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati.

Latvijā 2012.gadā reģistrēti 880 pirmreizēji tuberkulozes saslimšanas gadījumi, 99 atkārtoti (recidīvi) tuberkulozes gadījumi un 101 multirezistentas tuberkulozes gadījums.

Analizējot saslimstības datus, SPKC speciālisti norāda uz nelabvēlīgu tendenci - pieaug bērnu saslimšanas gadījumu skaits. Ja 2010.gadā ar tuberkulozi slimoja 45 bērni, 2011.gadā – 61, tad 2012.gadā jau 56 bērni. Bērnu saslimšanas gadījumu skaita pieaugums skaidrojams ar to, ka tuberkuloze cirkulē pieaugušo sabiedrības locekļu vidū.

Visaugstākā saslimstība 2012.gadā reģistrēta bijušajos Rēzeknes, Preiļu, Bauskas un Aizkraukles rajonos.

Visizplatītākā ir plaušu tuberkuloze, tomēr tuberkuloze var attīstīties arī citās ķermeņa daļās, piemēram, kaulos, limfmezglos, nierēs. Lielākam riskam saslimt ar tuberkulozi ir pakļautas personas, kuras lieto narkotiskās, toksiskās vielas, alkoholu, smēķē, ir hroniskas saslimšanas, kas nomāc imunitāti, piemēram, HIV infekcija, plaušu, nieru slimības, cukura diabēts, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūla, kā arī nepilnvērtīgs uzturs, ilgstošs stress.

Banner 280x280

Kopš 1990.gada pasaulē mirstība no tuberkulozes samazinājusies par 40 procentiem, tomēr problēma joprojām ir aktuāla. Pasaules Veselības organizācijas (PVO) dati liecina, ka 2011.gadā tika reģistrēti 8,7 miljoni jaunu tuberkulozes gadījumu un 1,4 miljoni cilvēku no tuberkulozes ir miruši. 2011.gadā Eiropas Savienībā (ES) vidējais reģistrēto tuberkulozes gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju bija 12,1. Latvija ir to piecu ES valstu grupā, kur tiek reģistrēti visvairāk saslimušo ar tuberkulozi (gan pirmreizēju, gan atkārtotu) - 38,8 uz 100 000 iedzīvotāju.

Lai uzlabotu sabiedrības zināšanas pat tuberkulozi, tās savlaicīgu atklāšanu un profilakses iespējām, SPKC speciālisti aicina vairāk uzzināt par šo saslimšanu.

Kā var inficēties ar tuberkulozi? Tuberkuloze ir izārstējama infekcijas slimība, ko izraisa tuberkulozes nūjiņa Mycobacterium tuberculosis. Tuberkulozes nūjiņa apkārtējā vidē izplatās pa gaisu - infekciozam, neārstētam plaušu tuberkulozes slimniekam klepojot, šķaudot un pat runājot vai elpojot.

Ne katrs, kurš ieelpojis tuberkulozes baktērijas, inficējas, jo cilvēka organisms ir spējīgs aizsargāties. Lielākās ieelpotās gaisa daļiņas tiek aizturētas augšējos elpceļos (rīklē, elpvadā) un pēc tam izklepotas. Tikai tajos gadījumos, ja pietiekams skaits tuberkulozes baktēriju ir pārvarējušas organisma dabiskās aizsargreakcijas, var notikt inficēšanās ar tuberkulozi.

Būt inficētam ar tuberkulozi vēl nenozīmē būt saslimušam ar to. Inficētie cilvēki, kuri nav saslimuši, nevar inficēt apkārtējos, jo tuberkulozes nūjiņas ir iekapsulētas plaušu audos un tāpēc nav spējīgas vairoties. Šādu stāvokli sauc par latentu tuberkulozes infekciju, un šajā gadījumā cilvēku imūnā sistēma ir pietiekami spēcīga, lai pasargātu inficēto no saslimšanas.

Tomēr apmēram katrs desmitais inficētais savas dzīves laikā saslimst ar tuberkulozi. Visbiežāk tas notiek, ja cilvēkam ir novājināta imunitāte. Visaugstākais risks saslimt ir tiem cilvēkiem, kuri ilgstoši bijuši ciešā kontaktā ar kādu plaušu tuberkulozes slimnieku. Visbiežāk tie ir slimo cilvēku ģimenes locekļi, darba biedri vai draugi.

Latvijā tuberkulozes ārstēšana tiek nodrošināta par valsts budžeta līdzekļiem. Svarīgs priekšnosacījums veiksmīgais tuberkulozes ārstēšanai ir regulāra zāļu lietošana. Nepabeidzot ārstēšanās kursu, var attīstīties tuberkulozes baciļu nejūtība pret zālēm, tādējādi slimība progresē un kļūst grūti ārstējama vai neārstējama. Šādu, pret diviem visefektīvākajiem prettuberkulozes medikamentiem, nejūtīgu tuberkulozes formu sauc par multirezistento tuberkulozi.

Lai mazinātu iespēju saslimt ar tuberkulozi
Regulāri vēdiniet telpas: inficēties ar tuberkulozi var tikai pietiekoši ilgu laiku atrodoties nevēdinātā telpā, kur uzturas vai iepriekš ir uzturējies infekciozs tuberkulozes slimnieks, kurš ir klepojis un nav ievērojis klepošanas higiēnu (klepojot nav cieši aizsedzis muti).

Stipriniet imunitāti: veselīgs dzīvesveids, sabalansēts darba un atpūtas režīms, veselīgi ēšanas paradumi, lai ēdienreizēs organisms saņem gan olbaltumvielas, gan ogļhidrātus, taukus un vitamīnus.

Būtiskākais tuberkulozes profilakses pasākums ir vakcinācija ar BCG vakcīnu. BCG vakcīna ir iekļauta valsts apmaksātā vakcinācijas kalendārā un ir bez maksas. Visiem jaundzimušajiem BCG vakcināciju veic dzemdību nodaļā otrajā līdz piektajā dzīves dienā. Jaundzimušo imunizācija spēj samazināt bērnu mirstību no tuberkulozes.

Tuberkulozes saslimšanas pazīmes
Visbiežāk tuberkulozes simptomi sāk izpausties pakāpeniski. Sākumā tie ir praktiski nemanāmi, bet ar laiku progresē un kļūst izteiktāki.

Noteikti vērsieties pie ārsta, ja Jums jau 3-4 nedēļas ir vismaz viena no šīm tuberkulozes pazīmēm: ilgstošs klepus, svīšana naktīs, elpas trūkums, asins piejaukums krēpām, nogurums, nespēks, neizskaidrojams svara zudums, ilgstoši paaugstināta ķermeņa temperatūra.

Ja ir aizdomas, ka esat saslimis ar tuberkulozi, noteikti jāapmeklē ģimenes ārsts vai plaušu speciālists (pneimonologs). Ārsts ieteiks izmeklējumus, tai skaitā plaušu rentgenoloģisko izmeklēšanu un krēpu analīzes.

Atgādinām, ka gadījumā, ja ir aizdomas, ka cilvēks ir slims ar tuberkulozi, nosūtījums pie plaušu ārsta nav nepieciešams. Pacients var saņemt konsultāciju, veikt izmeklējumus un saņemt tuberkulozes ārstēšanu bez maksas!

Plaušu kabinetos speciālisti sniedz bezmaksas konsultācijas: uzskaitē esošiem tuberkulozes pacientiem; tuberkulozes slimnieku kontakta personām; cilvēkiem, kuriem ir ģimenes ārsta nosūtījums izmeklēšanai uz tuberkulozi; cilvēkiem ar tuberkulozei raksturīgiem simptomiem.

Plašāka informācija SPKC mājas lapā:
Tuberkuloze – informācija par slimību
Dati par tuberkulozes izplatību
Buklets "Tuberkuloze"
Karte – vietas Latvijā, kur saņemt pneimonologa palīdzību
Tests - cik daudz Tu zini par tuberkulozi
Kalendārs – Tuberkulozes dienai veltītie pasākumi Latvijā

Informāciju sagatavoja Laura Ševčenko, Slimību profilakses un kontroles centrs Komunikācijas nodaļas vadītāja
Foto: Evija Trifanova/ LETA
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...