Pēc iedzīvotāju sūdzībām Talsu slimnīca sola risināt attieksmes jautājumus
Pēc vairāku iedzīvotāju sūdzībām par Talsu slimnīcas atteikumu brīvdienās sniegt palīdzību bērniem, jo slimnīcā nav valsts apmaksāta dežūrējošā pediatra, Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Talsu filiāles vadība sola risināt attieksmes un saskarsmes jautājumus.
Sūdzības par to, ka Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Talsu filiālē brīvdienās atteikta palīdzības sniegšana bērniem, sūtot pacientus uz citām ārstniecības iestādēm, pauduši vairāki sociālā tīkla "Facebook" lietotāji. Kāds vīrietis 20.februārī publicējis ierakstu: "Kam paredzēta jaunuzceltā Talsu slimnīca, ja bērnam tiek atteikta palīdzība ausu sāpju gadījumā, aizbildinoties ar to, ka nav šāda speciālista." Kāda sieviete, atbildot uz šo ierakstu, norādījusi, ka viņa bijusi līdzīgā situācijā ar savu divus gadus veco meitiņu.
Diskusija par Talsu slimnīcu sociālajos tīklos turpinājusies arī 21.februārī. "Kas notiek Talsu slimnīcā? Bērns, kurš sasitis galvu, bija jāved uz Ventspils slimnīcu, lai uztaisītu rentgenu un ķirurgs to nolasītu, un tad pusvienos naktī jādomā, kā tikt mājās, jo Talsu ķirurgs nemākot nolasīt rentgenuzņēmumu septiņgadīgam bērnam, par ko bija šokā Ventspils ārsts," rakstīja kāda sieviete. Negatīvu pieredzi pauda vēl kāda māmiņa: "Es esmu vairākas reizes Talsu slimnīcā ar bērniem dabūjusi atraidījumus. Meitiņai bija gads, kad brīvdienās parādījās klepus liels, gribēju, lai izklausa plaušas. Protams, man atteica, ka viņiem nav pediatra. Pie sevis padomāju, vai mazam bērnam plaušās trokšņi skan savādāk nekā pieaugušajam."
Kādas citas sievietes ieraksts vēsta: "Piektdien mans bērns gulēja Talsos pie sistēmām. Par apkalpošanu nevienu sliktu vārdu nevaru pateikt. Prom ejot, mums vienīgi pateica, ja sestdien vai svētdien ir sliktāk, tad brauciet uz Ventspili. Šeit neviena bērnu ārsta nebūs, kas jums varētu sniegt palīdzību...". Cita sociālo tīklu lietotāja izklāstījusi savu pieredzi: "Arī manam bērnam šajā sestdienā atteica palīdzību Talsu slimnīcā, aizbildinoties ar to, ka nav pediatra, kas var apskatīt bērnu. Ja bērns mokās ar vemšanu, jābrauc uz Ventspili vai Rīgu - tādu izsmeļošu atbildi sagaidīju no dežūrējošā ārsta."
Aicināta komentēt gadījumus, kad brīvdienās Talsu slimnīcā atteikta palīdzības sniegšana iedzīvotājiem un viņi nosūtīti uz citām slimnīcām, SIA "Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca" valdes locekle un slimnīcas Talsu filiāles vadītāja Kristīna Bidzāne skaidroja, ka Talsu filiālē visu diennakti darbojas trešā līmeņa steidzamās medicīniskās palīdzības punkts, kur pacienti var saņemt neatliekamo medicīnisko palīdzību. Darbs slimnīcā tiek organizēts saskaņā ar līgumu, kas noslēgts ar Nacionālo veselības dienestu. Arī hospitalizācijas plāns, ar ko strādā slimnīca, paredz, ka bērniem neatliekamā palīdzība tiek sniegta ārstniecības iestādēs, kur pieejams valsts apmaksāts dežūrējošais pediatrs, tostarp Ventspilī. Talsu filiālē ir pieejami trīs dežūrspeciālisti: iekšķīgo slimību ārsts, ķirurgs un anesteziologs-reanimatologs.
"Vairāk speciālistu valsts nefinansē, tādēļ arī dežūrējoša pediatra slimnīcas Talsu filiālē nav. Ja medicīniskā palīdzība nepieciešama ārpus pediatru darba laika, pacienti tiek nosūtīti uz slimnīcu Ventspilī, kur visu diennakti pieejams pediatrs," skaidroja Bidzāne.
Slimnīcas valdes locekle atgādināja, cik sarežģītā situācijā Talsu slimnīca bija nonākusi 2009.gadā: "Samazinot valsts finansējumu slimnīcai, 2009.gadā tika izpostīts viss, kam slimnīcā bija labas iestrādes." Bidzāne uzsvēra, ka kopš 2010.gada, kad, apvienojot Ventspils un Talsu slimnīcas, izveidota Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca, ir daudz strādāts, lai no tā, kas bija palicis pāri no Talsu slimnīcas - uzņemšanas nodaļas, darba dienās pieejamas laboratorijas un aprūpes nodaļas -, Talsu filiālē izveidotu esošo pakalpojumu klāstu. Lai bērni varētu saņemt palīdzību pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai, vairāku gadu garumā veikts nozīmīgs darbs un sarunas ar Veselības ministriju, uzsvēra slimnīcas valdes locekle. Tagad Talsu filiālē bērniem ir iespēja ārstēties dienas stacionārā un katru darba dienu no plkst.8 līdz 15.30 ir pieejams pediatrs, kurš mazos pacientus pieņem bez iepriekšēja pieraksta un nosūtījuma.
"Ieguldīts milzīgs darbs, lai pediatrs būtu valsts apmaksāts un pieejams darba dienās, kā arī dienas stacionārā. Ārsti var uzņemties atbildību tikai par to, kas ir viņu kompetencē un ko apliecina sertifikāts specialitātē," skaidroja Bidzāne.
"Slimnīcas vadība ir veikusi milzīgu darbu, lai uzlabotu slimnīcas personāla saskarsmes jautājumus. Gribu minēt, ka slimnīcas darbinieki - ārsti, māsas, māsu palīgi - ir saņēmuši daudz pateicību un uzslavu par labi padarīto darbu. Es no savas puses gribu atzīmēt, ka darbinieki ir slimnīcas vērtība un pa "skabargai" gadās vienmēr, taču viņi dara ļoti grūtu darbu un paldies viņiem par to!" uzsvēra slimnīcas valdes locekle.
"Ar diskusijās minēto esam iepazinušies un sadarbībā ar filiāles virsārsti, galveno medicīnas māsu, nodaļu virsmāsām tiks risināti jautājumi, kas saistīti ar attieksmi un saskarsmi. Šogad esam ieplānojuši seminārus darbiniekiem par saskarsmi un konfliktu risināšanu," informēja Bidzāne.
Talsu slimnīca izskata un analizē visas saņemtās sūdzības, kā arī plāno dažādus pasākumus darbības uzlabošanai, tāpat slimnīcā tiek veikta iekšējā kvalitātes vadība, veicot pacientu un darbinieku aptauju, norādīja Talsu filiāles vadītāja, aicinot neskaidrību vai problēmsituāciju gadījumā pacientus par to vienmēr informēt tieši slimnīcas vadību un raksturot konkrēto situāciju.
Kā atzina Bidzāne, jaunu speciālistu piesaistīšana "ir tiešām liela problēma, ar kuru sastopas slimnīcas visā Latvijā, un tas ir viens no svarīgākajiem jautājumiem, pie kā aktīvi strādā arī slimnīcas Talsu filiāle".
Talsu slimnīcā dežūrās iesaistīts 21 ārsts, turklāt 15 no viņiem brauc no citām pilsētām un novadiem - pat no Limbažiem un Aizkraukles, jo attiecīgo speciālistu Talsos nav.
"Cītīgi strādājot, darbam filiālē tiek piesaistīti speciālisti. Piemēram, 2014.gadā vien piesaistīti astoņi speciālisti, tajā skaitā traumatologs un pediatrs, darbam ambulatorajā nodaļā un dienas stacionārā, savukārt 2015.gadā piesaistīti seši speciālisti. Neskatoties uz to, Talsu filiālē vēl joprojām ir nepieciešami tādi speciālisti kā otolaringologs, neirologs, ķirurgs, internists, reanimatologs-anesteziologs. Katru gadu slimnīca Talsu novada pašvaldībā iesniedz sarakstu par slimnīcai nepieciešamajiem speciālistiem, lai varētu noteikt atbalstāmās programmas ārstniecības speciālistu stipendijai," informēja slimnīcas valdes locekle.
Reaģējot uz iedzīvotāju sūdzībām par Talsu slimnīcu, Talsu novada domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus ("Talsu novada attīstībai") šonedēļ nāca klajā ar atklātu vēstuli sabiedrībai un Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas kapitāldaļu turētājiem.
"Realitāte ir tāda, ka gandrīz katram novada iedzīvotājam ir savs stāsts par "piedzīvojumiem" slimnīcas Talsu filiālē. Diemžēl ne šī vārda pozitīvajā nozīmē. Apgalvojums, ka šie stāsti ir atsevišķi gadījumi, kritiku neizturēs, jo Talsu slimnīcas reputācija mūsu novada iedzīvotāju vidū ir ļoti slikta. Nav jāveic lieli pētījumi, lai to saprastu - to mēs redzam ikdienas darbā pašvaldībā, dzirdam no iedzīvotājiem," atklātajā vēstulē pauž Talsu domes priekšsēdētājs.
"Sabiedriskā doma ļoti labi redzama arī sociālajos tīklos, kurā iedzīvotāji karsti diskutē un uzdod jautājumus - daudzi no jautājumiem ir tie paši, kas bija aktuāli vēl filiāles izveides sākumā," norādīja Lācarus.
Reaģējot uz šīm sūdzībām, Talsu novada pašvaldība, kā viena no Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas kapitāldaļu turētājām, rīkos iedzīvotāju sapulci, uz kuru aicinās pārējos slimnīcas kapitāldaļu pārstāvjus no Ventspils, Dundagas, Rojas un Mērsraga pašvaldībām, slimnīcas Talsu filiāles vadītāju Bidzāni un bijušo Talsu novada domes priekšsēdētāju Miervaldi Krotovu (ZZS), kura laikā tika lemts par slimnīcu apvienošanu. Par sapulces norises laiku vēl tiks lemts.
LETA