Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā izveidota Sāpju aprūpes nodaļa
Sāpes ir atzītas kā viena no svarīgākajām veselības aprūpes problēmām Eiropā. Akūtas sāpes pamatoti tiek uzskatītas par traumas vai slimības simptomu, savukārt hroniskas un recidivējošas sāpes ir specifiska veselības aprūpes problēma un var tikt definēta kā atsevišķa slimība.
Pacientu, kuriem nepieciešama specializēta algologa palīdzība, ir ļoti daudz. Sāpju aprūpe nepieciešama, piemēram, muguras vai locītavu sāpju gadījumā, kas ir saistītas ar izteiktām deģeneratīvām izmaiņām, bet nav indikāciju ķirurģiskai ārstēšanai vai to nevar veikt kādu ierobežojumu dēļ. Šādos gadījumos ārsta galvenais uzdevums ir mazināt pašas sāpes. Līdzīga situācija bieži izveidojas arī onkoloģisko saslimšanu gadījumā, kā arī ārstējoties pēc smagām operācijām, kas izraisījušas ilgstošu sāpju sindromu. Svarīgi ir saprast, ka arī gadījumos, kad pati slimība nav pilnībā izārstējama, ir iespējams efektīvi ārstēt sāpes.
Pēdējos gados sāpju medicīna ir stipri mainījusies, un līdzās jaunajiem medikamentiem aizvien nozīmīgāku vietu terapijā ieņem invazīvās sāpju ārstēšanas metodes. Diemžēl ir plaši novērojama tendence, ka invazīvo metožu lietošana tiek ilgstoši atlikta, lai gan konservatīvajai ārstēšanai nav rezultātu vai tā izraisa nopietnus vai pacientam grūti panesamus blakusefektus. "No algologa - anesteziologa skatupunkta hroniskās sāpes tiek ārstētas daudz agresīvāk un ātrāk tiek izvēlētas invazīvās ārstēšanas metodes, jo anesteziologi šāda veida metodes sevišķi plaši izmanto akūto pēcoperācijas sāpju terapijā. Tieši tādu taktiku iesaka arī starptautiskās sāpju ārstēšanas vadlīnijas," stāsta Sāpju aprūpes nodaļas vadītājs Edgars Vasiļevskis. Jāpiebilst, ka daudzas no šīm specifiskajām metodēm ar panākumiem var pielietot paliatīvajā aprūpē, atvieglojot slimnieku ciešanas.
Pateicoties Latvijas sāpju izpētes biedrībai, profesores Ināras Loginas un dr. Maijas Māliņas iniciatīvai, pacienti ar hroniskām sāpēm Stradiņa slimnīcā tika konsultēti jau vairākus gadus, taču jaunizveidotajā Sāpju aprūpes nodaļā pacientiem tiek piedāvātas arī diagnostiskas vai ārstnieciskas sāpju mazinošas invazīvas manipulācijas. Ierodoties uz konsultāciju, pacientam līdzi jāņem iepriekšējo izmeklējumu rezultāti un ārstēšanas izraksti. Konsultācijai nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums.
Stradiņa slimnīcas Sāpju aprūpes nodaļā šobrīd strādā pieci ārsti algologi jeb sāpju speciālisti: Maija Māliņa, Edgars Vasiļevskis, Mihails Arons, Irina Evansa un Igors Paņihins. Blokādes un manipulācijas tiek veiktas, izmantojot vismodernāko ultrasonogrāfijas un loka rentgena aparatūru.
Sāpju medicīnā pašlaik lietoto invazīvo manipulāciju saraksts ir garš un sevī ietver perifēro nervu un sāpju punktu blokādes, blokādes mugurkaulāja rajonā - epidurālu zāļu ievadīšanu, starpskriemeļu locītavu un sāpju zonu diagnostiskās blokādes, simpātisko nervu pinumu un gangliju blokādes, kas ir sevišķi efektīvas ilgstošu ekstremitāšu sāpju gadījumos, starpskriemeļu disku manipulācijas, nervu piededzināšanu ar radiofrekvences viļņiem, muguras smadzeņu un perifēro nervu stimulāciju, smadzeņu garozas motoro centru stimulāciju un spinālu zāļu vielu ievadīšana, pulsa un konvencionālās radiofrekvences neiroablācijas procedūras, kuras bieži palīdz situācijās, kad citi terapeitiskie resursi ir izsmelti.
Lai pierakstītos pie Sāpju aprūpes speciālistiem, lūdzu, zvaniet uz Ambulatoro pakalpojumu centra (poliklīnikas) reģistratūras tālruni 67069280.
Ieva Lapsa, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste.
Foto: Fotolia