Pasaules Psoriāzes dienā dermatologi vēršas pie likumdevējiem
Aicinājumā teikts: "Pasaules Psoriāzes dienas priekšvakarā, ko atzīmē 29.oktobrī, Latvijas Dermatovenerologu asociācija savā konferencē aicina atjaunot valsts kompensācijas apmēru kompensējamo zāļu sarakstā "Ādas un zemādas slimībām" (diagnozes kodi L10; L13; L20; L27; L40) 75% apmērā pašreizējo 50% vietā. Vēlamies arī uzsvērt, ka Latvija ir palikusi vienīgā Baltijas valsts, kas šajā slimību grupā neapmaksā bioloģiskos medikamentus."
Šā gada astoņos mēnešos ādas slimībām no kopējā valsts kompensējamo zāļu budžeta ir izlietoti tikai 0,37%. Ja kompensācijas apmērs 2013.gadā tiktu paaugstināts līdz 75%, tas prasītu papildu līdzekļus budžetā 50 000 latu apjomā, taču ieguvums būtu ievērojami nozīmīgāks, jo šī ir slimību grupa, kuru ārstējot, pacienti var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, būt darba vidē un ienest nodokļus valsts kasē.
Jāatzīmē, ka psoriāze skar vairāk nekā 125 miljonus cilvēku visā pasaulē. Latvijā tā dažādās smaguma formās varētu būt aptuveni 3% iedzīvotāju - attiecīgi tā skar vairāk nekā 62 tūkstošus cilvēku. Pēdējo gadu laikā Latvijā ir vērojama tendence paaugstināties psoriāzes slimnieku skaitam.
Pasaules Psoriāzes dienas mērķis ir izglītot sabiedrību par šo slimību, tās cēloņiem un sekām, kā arī pievērst uzmanību joprojām neatrisinātām problēmām, kas saistās ar šo slimību un tieši skar pacientus. Latvijā tās ir valsts kompensācijas apmērs medikamentiem, kas krīzes gados tika samazināts līdz 50%, medikamentu pieejamība, jaunu medikamentu nepieciešamība, kā arī pacientu apmācība, kā efektīvāk un pareizāk lietot jau pieejamos medikamentus.
Psoriāze jeb zvīņēde ir ādas slimība, ko raksturo paātrināta ādas šūnu veidošanās un atdalīšanās no ādas. Smagākās slimības formas skar ne tikai ādu, bet arī locītavas. Psoriāzi izraisa dažādi cēloņi, kas var būt ģenētiski, imunoloģiski, apkārtējās vides izraisīti vai psiholoģiski. Šie faktori maina ādas normālās funkcijas. Visbiežāk tā parādās 15-35 gadu vecumā, taču tā var piemeklēt arī zīdaiņus un sirmgalvjus. Būtiski atcerēties, ka psoriāze nav lipīga. Ar to nevar saslimt, pieskaroties ar psoriāzi slimam cilvēkam, peldoties baseinā vai pat stājoties dzimumsakaros. Psoriāze nav pilnībā izārstējama, taču, lietojot medikamentus, to var kontrolēt, un cilvēki ar šo kaiti spēj dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.
Nozīmīgi, ka sabiedrības neinformētības un neizpratnes dēļ joprojām psiholoģiskie aspekti bieži ir tikpat būtiski psoriāzes slimnieku dzīves kvalitātes mazinātāji kā fiziskie. Ar psoriāzi sirgstošie izjūt gan sociālo diskrimināciju, gan ekonomisko atstumtību. Pētījumi liecina, ka pat pacienti ar minimālu slimības izpausmi uzskata to par lielu problēmu ikdienas dzīvē un slimības dēļ 72% izvairās peldēties, 64% izvairās no koplietošanas pirtīm, 60% izvairās sauļoties, 40% nenodarbojas ar sportu un 34% neiet pie friziera. Tāpat pētījumi liecina, ka psoriāzes pacienti biežāk sirgst ar artrītu, sirds slimībām, diabētu un hipertoniju, tātad šī slimība ietekmē arī kopējo cilvēka veselības stāvokli.
Nedēļas garumā (sākot ar 29.oktobri), iepriekš piesakoties, psoriāzes pacientiem ir iespēja bez maksas vai par diferencētu samaksu konsultēties ar ādas ārstiem visā Latvijā. Plašāku informāciju par konkrētu ārstu pieņemšanas laikiem iespējams atrast mājas lapā www.manapsoriaze.lv
Informāciju sagatavoja Evita Bille, "Pasaules Psoriāzes diena" organizatoru pārstāve
Foto: Pilseta24.lv