Pasaules Diabēta dienai veltītā pasākumā veikto veselības pārbaužu rezultāti ir slikti
Latvijas Diabēta asociācija 2008.gada 1.novembrī no 10.00 līdz 14.00 Rīgas Kongresu namā rīkoja plašāko Pasaules Diabēta dienas pasākumu Latvijā. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja bez maksas noteikt glikozes un holesterīna līmeni asinīs, asinsspiedienu, kaulu blīvumu, ķermeņa svaru, tauku daudzumu ķermenī, saņemt ārstu, psihologa un sociālā darbinieka konsultācijas, noklausīties lekcijas latviešu un krievu valodā, saņemt informāciju par diabētu, iepazīties ar visdažādāko firmu piedāvājumiem diabēta pacientiem.
Pasaules Diabēta dienas pasākumu Rīgas Kongresu namā apmeklēja aptuveni 1800 cilvēku.
Veicot glikoze līmeņa pārbaudi Pasaules Diabēta dienai veltītā pasākuma laikā, jaunatklātu cukura diabētu konstatēja 4,8% (42 cilvēkiem), no kuriem 6 cilvēkiem glikozes līmenis asinīs bija 13-20 mmol/l, kas ir vērtējams kā izteikti paaugstināts. Cilvēkiem, kuriem paaugstināts glikozes līmenis asinīs konstatēts pirmo reizi, ieteica griezties tuvākā ārstniecības iestādē vai pie sava ģimenes ārsta, lai veiktu izmeklēšanu un diagnozes precizēšanu. Pasākuma laikā asinsspiedienu noteica 514 cilvēkiem. Tikai 13,8% cilvēku asinsspiediens bija normas robežās. Kopējā holesterīna līmeni asinīs noteica 109 cilvēkiem, no kuriem apmēram 50% bija cukura diabēts. Tikai 16% cilvēku kopējā holesterīna līmenis bija normas robežās. Pilna lipīdu spektra (asins tauku) analīzi veica 21 cilvēkam, no kuriem apmēram 50% bija cukura diabēts. Izmaiņas lipīdu spektrā konstēja 100% gadījumu. Glikozētā hemoglobīna līmeni asinīs noteica 20 cilvēkiem ar cukura diabētu. 65% gadījumu šis rādītājs pārsniedza normu. Glikozētais hemoglobīns liecina par vidējo glikozes līmeni asinīs un ir cieši saistīts ar cukura diabēta izraisīto asinsvadu un nervu bojājumu progresēšanas ātrumu.
Ārsta padomus saņēma 65 pasākuma apmeklētāji, psihologa konsultācijas – 13 pasākuma apmeklētāji, sociālā darbinieka konsultācijas – 10 pasākuma apmeklētāji.
Pasaules Diabēta dienai veltītā pasākuma laikā veikto veselības pārbaužu rezultāti liecina, ka cilvēku veselības stāvoklis ir neapmierinošs. Pasākuma apmeklētāji atzina, ka veselības pārbaužu veikšanai ikdienā neatliek laika un ir grūti saņemt nosūtījumu, tāpēc viņi vēlētos, lai šādi pasākumi tiktu rīkoti biežāk.
Pasākumā piedalījās 19 ar medicīnu saistītas firmas, Latvijas Medicīnas studentu asociācija un biedrība "Agritas skaistuma studija", kā arī Pētera Schmidtkes vadītā diabēta biedrība no Vācijas Forderverein der Diabetes Sebsthilfegruppe.
Pasaules Diabēta dienai veltītus pasākumus Latvijas Diabēta asociācija šogad rīko jau 15.reizi. Latvijas Diabēta asociācijas rīkotie Pasaules Diabēta dienas pasākumi notiek ne tikai Rīgā, bet arī Rīgas priekšpilsētās, Aizkrauklē, Aizputē, Bauskā, Cēsīs, Siguldā, Limbažos, Ogrē, Preiļos, Smiltenē un Valkā.
Pasākumu informatīvi atbalstīja Latvijas Kristīgais radio, žurnāls "Materia Medica", portāls farmacija-mic.lv, portāls bildespardzivi.lv, "Aptieku Avīze".
Ingvars Rasa
Latvijas Diabēta asociācijas prezidents
PAPILDINFORMĀCIJA PAR CUKURA DIABĒTU
Cukura diabēts ir hroniska slimība, kas rodas, ja aizkuņģa dziedzeris neizstrādā pietiekoši daudz insulīna (1.tipa cukura diabēts – apm. 5 - 10 % no cukura diabēta pacientiem) vai organisms nespēj insulīnu efektīvi izmantot (2.tipa cukura diabēts – apm. 90 - 95 % no diabēta pacientiem). 2.tipa cukura diabēta izcelsmē liela nozīme ir palielinātam ķermeņa svaram un zemai fiziskai aktivitātei. Latvijā ir apmēram 58 000 cukura diabēta pacientu. Saslimstība ar cukura diabētu pieaug visā pasaulē, t.sk. arī Latvijā. Domājams, ka patiesībā diabēta pacientu skaits Latvijā ir pat 2 reizes lielāks, jo bieži vien cukura diabētu konstatē novēloti.
Katru gadu Latvijā vairāk nekā 7000 cilvēku nosaka cukura diabēta diagnozi un vairāk kā 1000 cilvēku uzsāk ārstēties ar insulīna injekcijām. Saslimstības pieauguma cēloņi ir populācijas novecošanās, mazkustīgs dzīvesveids un neveselīgi uztura ieradumi.
Cukura diabēts ir piektais izplatītākais nāves cēlonis. Pasaulē katru minūti no diabēta mirst 6 cilvēki. Mūsdienās 10 - 15 % no veselības aprūpes budžeta tērē diabēta ārstēšanai. Diabēts ir galvenais akluma un nieru mazspējas cēlonis. Diabēta pacientiem apakšstilba amputācija tiek veikta 15 - 40 reizes biežāk nekā vidēji populācijā.
2.tipa cukura diabētu var novērst vai slimības attīstību aizkavēt, samazinot ķermeņa svaru, palielinot fizisko aktivitāti un ievērojot speciālu diētu.
LATVIJAS DIABĒTA ASOCIĀCIJA apvieno cukura diabēta pacientus, ārstus, medicīnas māsas, farmaceitus, citus veselības aprūpes profesionāļus un citus labas gribas cilvēkus ar mērķi risināt cukura diabēta izraisītās medicīniskās, sociālās un psiholoģiskās problēmas. Asociācija ir Starptautiskās Diabēta federācijas biedrs kopš 2005.gada.
Latvijas Diabēta asociācijas birojs atrodas Rīgā, Kr.Barona ielā 133. Tālr. 67378231. E-pasts latvdiab@latnet.lv. Adrese internetā www.diabets-asoc.lv.
Informāciju sagatavoja Latvijas Diabēta asociācija