Partiju solījumi veselības aprūpē – reāli sasniedzami rezultāti vai tukši solījumi?
Pēc piecām dienām pienāks diena, kad Latvijas pilsoņiem būs jāizdara izvēle vēlēšanās. Priekšvēlēšanu laikā notiek diskusijas par partiju programmām un to rīcību gadījumā, ja tās nokļūs " pie vadības grožiem", tāpēc šoreiz neliels ieskats partiju programmās, pievēršot uzmanību tam, ko tās sola veselības aprūpes jomā.
Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniegti 13 politisko partiju un partiju apvienību saraksti, kas nozīmē, ka ir 13 plašākas vai ne tik plaši iztirzātas programmas.
Lasot partiju programmas, var secināt, ka lielākoties tās iestājas par veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, resursu lietderīgu izmantošanu, kā arī par finansējuma palielināšanu veselības aprūpei nākamo gadu laikā līdz aptuveni 5% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Optimistiskāka šai jopmā ir vienīgi partija " Daugava – Latvija" , kura sola, ka četros gados veselības aprūpes budžetam jāsasniedz 7% no IKP.
Papildu tam politiskā partija " Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" sola konkurētspējīgas mediķu algas, bet politisko partiju apvienība "Vienotības" iestājas par to, ka nepieciešams samazināt priekšlaicīgu mirstību par 20%, kā arī jāatjauno veselības mācība skolās.
Partija "Ražots Latvijā" plāno ieviest medicīniskās debetkartes, bet "Saskaņas centrs" sola arī atjaunot profilaktiskās apskates.
Partija "Tautas kontrole" izvērtēs, cik nepieciešams ir iepirkt dārgas diagnostikas iekārtas, kā arī rosinās veikt centralizētus iepirkumus un sola vakcinēt bez maksas.
"Zaļo un zemnieku savienība" sola paplašinātas iespējas saņemt kvalitatīvu un savlaicīgu veselības aprūpi.
"Par prezidentalu republiku" iestājas par bezmaksas veselības aizsardzības pakalpojumiem sociāli neaizsargātām iedzīvotāju grupām. Izskan solījums, ka zāles būs lētākas, jo tiks ieviesta valsts kontrolēta zāļu izplatīšanas sistēma.
Visplašāko programmu attiecībā uz veselības aprūpi sagatavojusi apvienība "Par labu Latviju" (PLL). Šai programmā tiek solīta veselīga dzīvesveida popularizēšana, kompensējamās zāles - trešās lētākās Eiropas Savienībā. PLL sola radīt izcilu medicīnas sistēmu izcilākajā mazajā ekonomikā, 10 gadu laikā Latvijas iedzīvotāju dzīves ilgumu palielināt par 10 gadiem, atjaunot iedzīvotāju skaita pozitīvu pieaugumu.
Reālistiskāka ir "Pēdējā partija", kura raksta, ka neizbēgamā budžeta samazinājuma laikā ar nagiem un zobiem aizstāvēs bērnu veselības aprūpes budžetu.
Apvienība " Visu Latvijai!" – " Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK sola nodrošināt, lai valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi tiktu pirkti no izmaksu efektīvākā pakalpojuma sniedzēja.
Turpretī " Kristīgie demokrāti" uzskata, ka jānovērš monopolu ietekme farmācijā.
Pēc programmu izvērtēšanas Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas "Sustento" pārstāve Iveta Neimane teic, ka partiju solījumi ir populistiski un visdrīzāk šī iemesla dēļ daudzi no tiem nebūs izpildāmi. Turklāt viņu uztrauc tas, ka gandrīz neviens politiskais spēks neppieskaras cilvēku ar invaliditāti jautājumam.
Arī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības eksperte sociālajos jautājumos Irina Homko uzskata, ka neviena partija nerisina veselības aprūpes dziļākās problēmas. Brīžiem viņai pat rodoties sajūta, ka tās vai nu nezina vai arī nesaprot, par ko tās runā.
Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis vēl papildina, ka veselības aprūpes sistēma nosaka vien 20% no cilvēka veselības, bet pārējie 80% ir atkarīgi no ctām jomām. Politiķi teic, ka veselības aprūpes sistēma nav kārtībā, ka ārsti strādā slikti, taču neviens no viņiem nepadomā par to, ka cilvēka veselību ietekmē arī pārmērīga alkohola, cukura vai sāls lietošana, smēķēšana. Līdz ar to būtu jādomā par to, lai cilvēki pēc iespējas mazāk lietotu šīs preces, pieņemot lēmumu tām celt vai uzlikt akcīzes nodokli, skaidro Apinis.
Tāpat vajagot iestāties par fiziskām aktivitātēm, kā arī par veselības mācības "atgriešanu" skolās. Piemēram, pirmajā klasē bērniem mācot, kā pareizi tīrīt zobus, ka, braucot ar velosipēdu, jālieto ķivere, un citas lietas. Vēlāk, pusaudžu vecumā jāpieskaras sensitīvākām lietām, tas ir, reproduktīvajai vesselībai.
Apinis norāda, ka ir pienācis laiks nevis domāt par to, kā ārstēt slimus cilvēkus, bet gan par to, kā neslimot, tas ir, par profilaksi.
Ilze Mežniece