Pārrunās jautājumus par veselības aprūpes pieejamību
Lai pārrunātu veselības aprūpes pieejamību, sociālā drošības tīkla stratēģijas ietvaros īstenotos atbalsta pasākumus ārstniecības saņemšanā iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem un nozares finansējuma sadali un izlietojumu, piektdien, 12.martā veselības ministre, profesore Baiba Rozentāle tiksies ar Pasaules Bankas direktoru Centrāleiropas un Baltijas valstīs Pīteru Haroldu (Peter Harrold).
Veselības ministre, profesore Baiba Rozentāle norāda, ka Pasaules Bankas eksperti ļoti atzinīgi ir novērtējuši pagājušajā gadā veiktās strukturālās reformas, kuru rezultātā izveidota maza nozares administrācija un precīzi definēts katras ārstniecības iestādes sniegtais medicīnisko pakalpojumu klāsts. Jau šobrīd Pasaules Bankas izvirzītās prasības, kas paredzēja līdz 2011.gada beigām būtiski samazināt slimnīcu un slimnīcu gultu skaitu, ir praktiski izpildītas, tādējādi finanšu līdzekļi tiek izlietoti maksimāli efektīvi.
Veselības ministre, profesore Baiba Rozentāle: "Pacienta dzīvesvietai pietuvināta attīstīta ambulatorā veselības aprūpe, kas ietver gan dienas stacionāra pakalpojumus, gan medicīnisko aprūpi mājās, un kvalitatīva diennakts neatliekamā medicīniskā palīdzība daudzprofilu slimnīcā bija īstenoto strukturālo reformu mērķis. Ir paveikts liels darbs veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju tīkla sakārtošanā, tomēr, lai pilnībā pacienti varētu būt apmierināti ar saņemto ārstniecību, kopējais valdības uzdevums nākotnē ir paredzēt nozarei atbilstošu finansējumu, lai būtu pieejama ne tikai neatliekamā medicīniskā palīdzība, bet arī plānveida palīdzība."
Jau ziņots, ka, neskatoties uz kopējā nozares finansējuma samazinājumu par 70 miljoniem latu salīdzinājumā ar 2009.gadu, ambulatorajai aprūpei līdzekļu apjoms nav samazināts. Arī finansējums kompensējamo medikamentu apmaksai vienlaicīgi ar lētāku ģenērisko (generic) medikamentu iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstā, ļaus palīdzēt lielākam pacientu skaitam, tādējādi stiprinot ambulatoro veselības aprūpi. Hroniskiem un smagiem slimniekiem medikamenti, kuru izmaksas pilnā apmērā vai daļēji sedz valsts, ļauj ārstēties mājas apstākļos un ārstus apmeklēt ambulatori. Pasaules pieredze liecina, ka tas ir pamatoti ne tikai no medicīniskā viedokļa, bet arī ekonomiskā. Nesaņemot medikamentus, šie pacienti veselības problēmu saasinājuma rezultātā nokļūtu slimnīcā, kur viņu ārstēšana izmaksātu ievērojami dārgāk, nerunājot nemaz par veselībai nodarīto kaitējumu.
Atgādinām, ka no pagājušā gada 1. oktobra strukturālo reformu rezultātā darbu sākusi veselības nozares samazinātā pārvalde - Veselības ministrija un trīs tiešās pakļautības iestādes - Veselības inspekcija, Veselības ekonomikas centrs un Veselības norēķinu centrs. No 2009.gada 1.janvārī 1319 veselības nozares pārvaldes institūcijās strādājošajiem ar 1. oktobri darbinieku skaits samazināts līdz 593. Veselības ministrijā darbinieku skaits samazināts par 43 % no 155 uz 92.
Veselības nozares pārvaldes iestāžu reorganizācijas rezultātā likvidēta Sabiedrības veselības aģentūra, Medicīnas profesionālās izglītības centrs un Veselības statistikas un medicīnas tehnoloģiju valsts aģentūra.
Oskars Šneiders
VM Komunikācijas nodaļa