Parlaments vērtēs donora dzimumšūnu importa un eksporta aizlieguma atcelšanu
Saeima šodien nodeva izskatīšanai komisijās grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, kas paredz valstī atļaut ievest un izvest donora dzimumšūnas.
Patlaban likums nosaka ierobežojumus medicīniskajā apaugļošanā Latvijā un aizliedz importēt vai eksportēt donora dzimumšūnas vai embriju, ja starptautiskajos līgumos, ko apstiprinājusi Saeima, nav noteikts citādi.
Tomēr Latvijā arvien biežāk pāriem nepieciešamas donoru dzimumšūnas, skaidro Veselības ministrija (VM). Tajā pat laikā atrast piemērotus donorus kļūst arvien grūtāk, jo personu, kuras vēlētos ziedot savas dzimumšūnas citu personu neauglības ārstēšanai, atsaucība ir zema, uzsver VM.
Pērn trešo personu par dzimumšūnu donoru izvēlējušies 143 pāri.
VM bažījas, ka valstī var izveidoties situācija, kad nodrošināt medicīnisko apaugļošanu gadījumos, kad nepieciešams izmantot donoru dzimumšūnas, kļūst ļoti sarežģīti un reizēm pat neiespējami, jo Latvijas iedzīvotāju vidū nav pietiekami daudz brīvprātīgu dzimumšūnu donoru, kas turklāt atbilstu visiem likumā noteiktajiem kritērijiem.
Dzimumšūnu imports un eksports ir atļauts arī citās Eiropas Savienības (ES) valstīs. Lai gan ES direktīvas neaizliedz šo procesu, tās arī paredz stingras kvalitātes un drošības prasības, kas dalībvalstīm ir jāievēro. Piemēram, visu audu un šūnu importu no trešajām valstīm uzņemas šīm darbībām akreditēti, iecelti, pilnvaroti vai licencēti audu centri un importētos audus un šūnas var izsekot no donora līdz saņēmējam un otrādi.
Lai īstenotu minētās prasības, VM vēl izstrādās atbilstošus Ministru kabineta noteikumus. Tajos paredzēts noteikt dzimumšūnu ieguves, apstrādes, uzglabāšanas, izplatīšanas, tostarp arī eksportēšanas un importēšanas, un izsekojamības nosacījumus, kā arī kvalitātes un drošības prasības.
Līdz šim nav apkopoti dati par neauglīgo personu skaitu Latvijā, tomēr VM pieņem, ka tie ir apmēram 8% no reproduktīva vecuma personām, jo vidēji Eiropā neauglīgo personu skaits ir apmēram no 8% līdz 10%.
Latvijā vidēji gadā tiek veiktas 1100 ārpusķermeņa apaugļošanas procedūras un mākslīgās apaugļošanas dēļ katru gadu dzimst apmēram 200 līdz 300 bērnu.
Latvijā par dzimumšūnu donoru var būt vesela persona - vīrietis vecumā no 18 līdz 45 gadiem un sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem. Medicīniskās apaugļošanas rezultātā no viena dzimumšūnu donora dzimumšūnām dzimušo bērnu valstī nedrīkst būt vairāk par trim, izņemot daudzaugļu grūtniecības gadījumus.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Ivan McClellan