Pareiza un veselīga uztura pamatprincipi
Mūsdienu straujais dzīves ritms, nevērīgi izvēlētā pārtika un mazkustīgais dzīvesveids bieži vien noved pie dažādām gremošanas trakta problēmām, regulāras pārēšanās, liekiem kilogramiem un sliktas pašsajūtas. Daudzas no cilvēka problēmām, tai skaitā hronisku nogurumu, vitamīnu un minerālvielu trūkumu, varētu atrisināt, cilvēkam sākot ievērot pareiza uztura pamatprincipus. Tāpēc aplūkosim 5 galvenos veselīga uztura pamatprincipus:
1. princips: Jāuzņem pietiekams uztura daudzums!
Uzņemtajam ēdiena daudzumam nevajadzētu būt ne par lielu, ne par mazu, bet atbilstošam diennakts enerģijas patēriņam, citādi lieki uzņemtās kalorijas pārvērtīsies taukaudos un veicinās aptaukošanos. Tas lielākoties ir atkarīgs no cilvēka vecuma:
- 8 – 13 gadu vecumā dienā nepieciešams uzņemt vidēji 2000- 2300 kilokalorijas,
- pusaudžu vecumā – 2500 – 2600 kilokalorijas,
- pieaugušam cilvēkam – 2600 – 2800 kilokalorijas.
Diētas ārsts Andis Brēmanis uzsver: "Katram vecumam ir noteikts vidējais nepieciešamais kaloriju daudzums dienā, tomēr jāatceras, ka kaloriju daudzums ir arī atkarīgs no cilvēka fiziskās aktivitātes. Ja cilvēks dienas laikā daudz kustas, sporto, viņam noteikti būs nepieciešams vairāk kaloriju enerģijai, toties cilvēkam, kurš visu dienu sēž ērtā biroja krēslā un tam ir maz fizisku aktivitāšu, vajadzētu uzņemt mazāk kaloriju."
Lai noteiktu individuāli sev nepieciešamo kaloriju daudzumu, var izmantot īpašas aprēķināšanas metodes, tādējādi nosakot, cik liels enerģijas daudzums ir jāuzņem ar uzturu.
2. princips: Uzturam jābūt sabalansētam!
Ar uzturu nepieciešams uzņemt gan ogļhidrātus (galvenokārt atrodami graudaugos, dārzeņos un augļos, kā arī citos produktos), olbaltumvielas (galvenokārt atrodamas gaļā, zivīs, olās un citos produktos), kā arī taukus, vislabāk attiecībā: 55 – 60% ogļhidrātu,10-15% olbaltumvielu, 25-30% tauku. Bērniem un pusaudžiem tauki varētu sastādīt pat līdz 35% no ikdienas kaloriju kopuma.
Svarīgi atcerēties, ka izšķir 2 veidu taukus: "sliktos" jeb piesātinātos taukus (galvenokārt dzīvnieku izcelsmes tauki) un. "labos" taukus (galvenokārt augu izcelsmes tauki). Organismam nepieciešami abu veidu tauki, bet tieši dzīvnieku izcelsmes tauki, ja uzņemti par daudz, veicina gan holesterīna vielmaiņas traucējumus, gan aptaukošanos. "Labie" tauki ir nozīmīgi, jo palīdz organismam veidot jaunas šūnas un ir šo šūnu sastāvdaļa. Organisms pats nespēj izstrādāt tajos esošās nepiesātinātās taukskābes, tāpēc tās nepieciešams uzņemt ar uzturu.
Diētas ārsts Andis Brēmanis skaidro: "Cilvēka organismam ir nepieciešami gan dzīvnieku, gan augu izcelsmes tauki, tomēr nepieciešams ievērot mērenību attiecībā uz dzīvnieku tauku lietošanu uzturā, jo tie slēptā veidā atrodami ļoti daudzos produktos. Labāk vairāk lietot dārzeņus, augļus, ogas, pākšaugus, kā arī liesu gaļu un zivis, atturoties no trekniem un taukainiem ēdieniem."
Tauki slēptā formā atrodas daudzos produkts, piem., desās, sardelēs, cīsiņos, pastētēs, piena produktos (sierā un biezpienā), čipsos, konditorejas izstrādājumos. Tāpēc, gatavojot ēdienus, labāk nelietot dzīvnieku taukus, bet izvēlēties augu eļļas (olīveļļu, rapšu eļļu, u.c.).
3.princips: Uzturam jābūt daudzveidīgam!
Svarīgi, lai ikdienas uzturā būtu iekļauti gan dārzeņi un augļi, gan piena produkti, gan zivis un gaļa, kā arī maize un miltu produkti. Diētas ārsts Andis Brēmanis atgādina: "Tikai uzņemot daudzveidīgu barību, organismu var nodrošināt ar nepieciešamajiem vitamīniem, mikroelementiem, olbaltumvielām un taukskābēm."
4. princips: Jāievēro pareizs ēšanas režīms!
Ar pareizu ēšanas režīmu saprot gan optimālu ēdienreižu skaitu un laiku, gan pareizu ēdiena daudzumu atsevišķās reizēs. Cilvēkam ieteicamais ēdienreižu skaits ir 3 – 5 ēdienreizes dienā.
Obligāti jāietur brokastis, lai atmodinātu organismu pēc naktsmiera, izvairītos no gremošanas trakta slimībām un pārēšanās dienas laikā. Brokastīm ir jābūt vienai no uzturvielām bagātākajām ēdienreizēm, jo to laikā ir jāuzņem 20 – 25 % visai dienai nepieciešamo uzturvielu un enerģijas, savukārt pusdienām ir jābūt apjomīgākajai ēdienreizei. Nav ieteicams ēst 1 – 2 stundas pirms naktsmiera, jo gremošanas trakta aktīva darbība var traucēt miegu.
5.princips. Uzturā jālieto pietiekams šķidruma daudzums!
Ieteicams dienā uzņemt ne mazāk par 1,5 litriem šķidruma. Vēlamais daudzums ir 3 litri dienā (ieskaitot produktos esošo ūdeni).
Kā uzsver diētas ārsts Andis Brēmanis: "Veselīgs uzturs ir viens no vesela organisma pamatnoteikumiem. Ir jāvelta liela uzmanība tam, ko un kad mēs ēdam jo pareizs un veselīgs uzturs palīdz izvairīties no daudzām, pēc tam grūti ārstējamām slimībām."