Par nemainīgu problēmu ieslodzīto veselības aprūpē TM nosauc zobārstniecību
Par nemainīgu problēmu ieslodzīto veselības aprūpē uzskatāma ieslodzīto zobārstniecība, šodien Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē skaidroja Tieslietu ministrija (TM).
Šodien Saeimas sēdē TM un Ieslodzījuma vietu pārvaldes pārstāvji deputātus informēja par ieslodzīto veselības aprūpi, tās nodrošināšanai nepieciešamajiem izdevumiem un plānotajiem attīstības risinājumiem. Tika norādīts, ka par nemainīgām problēmām ieslodzīto veselības aprūpē arvien tiek uzskatīts stress, ko rada darbs ieslodzījuma vietās, zems atalgojums, kā arī nepietiekošs ārstniecības personu amata vietu skaits.
Tomēr arvien akūta esot problēma attiecībā uz ieslodzīto zobārstniecību. Taču pēdējos mēnešos ir parādījušās arī relatīvi jaunas problēmas, proti, pēdējo divu mēnešu laikā ieslodzījuma vietās uzņemts liels skaits ieslodzīto no Vjetnamas, Irākas, Pakistānas un citām valstīm - kopumā tās ir jau 92 personas.
Tiek norādīts, ka šīm personām jau ir atklāta tuberkuloze, hroniskas sirds slimības. Līdz ar to lielas grūtības rodas ar šo ieslodzīto komunikāciju, kas ir obligāti nepieciešama slimības atklāšanā un ārstēšanā, valodas problemātikas dēļ.
Ministrijā atgādina, ka atbilstoši valdībā šogad pieņemtajiem lēmumiem ir plānota Latvijas Cietumu slimnīcas darbības apjoma restrukturizācija, nodalot ieslodzītos, kuri slimo ar tuberkulozi, atsevišķā korpusā, tāpat ir jāplāno slimnīcas darbības paplašināšana, kā arī ir jāsaglabā iespēja Latvijas Cietumu slimnīcā veikt neliela apjoma plānveida un ambulatoras ķirurģiskās operācijas, savukārt pārējās iekārtas tiks atsavinātas. Atsavināšanas process ir sākts oktobra vidū.
Valsts kontroles pārstāve komisijā izteicās, ka iepriekš veiktajā revīzijā Tieslietu ministrijai tika norādīts uz politikas plānošanas jautājumiem, proti, ka nebija izvērtēts, kādam jābūt ieslodzījuma veselības aprūpes modelim, nebija noteikti pakalpojumi, kas sedzami no valsts budžeta līdzekļiem. Valsts kontrole norādīja, ka ieteikumu ieviešana vēl ir procesā - līdz šī gada beigām tiek gaidīta atskaite, arī par neizmantoto aparatūru, savukārt par atsevišķiem pasākumiem atskaite tiek gaidīta nākamajā gadā.
LETA jau ziņoja, ka vasarā valdība akceptēja noteikumus, kas precizē un palielina ieslodzītajiem sniegto veselības aprūpes pakalpojumu apjomu. Tika norādīts, ka iepriekš Ministru kabineta noteikumi noteica apcietinātajam vai notiesātajam sniedzamo veselības aprūpes pakalpojumu apjomu un kārtību, kādā ieslodzījuma vietā tiek sniegti šie pakalpojumi, bet tie nenosaka kārtību, kādā tiek veikta ieslodzīto personu veselības aprūpe ārstniecības iestādēs ārpus ieslodzījuma vietas.
Tādēļ tagad tiks precīzi noteikta ieslodzīto veselības pārbaudes organizācijas kārtība, ierodoties ieslodzījuma vietā, ieslodzīto primārās un sekundārās veselības aprūpes organizācija ieslodzījuma vietā, ieslodzīto primārās un sekundārās veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas kārtība ārstniecības iestādē ārpus ieslodzījuma vietas, ieslodzītajam nepieciešamo zāļu un medicīnisko ierīču iegādes un izsniegšanas kārtība, ieslodzīto veselības aprūpes organizācija neatliekamas medicīniskās palīdzības sniegšanas gadījumā, kā arī ieslodzījuma vietu ārstniecības personu rīcība, organizējot ieslodzīto invaliditātes ekspertīzes nodrošināšanu.
Projekta tiesiskais regulējums precizē un palielina ieslodzītajiem sniegtās veselības aprūpes pakalpojumu apjomu un nosaka ieslodzījuma vietu ārstniecības personu un ieslodzījuma vietu amatpersonu un darbinieku rīcību attiecībā uz ieslodzīto veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu un ar to saistītu pakalpojumu organizēšanu.
Vēl noteikumi definē līdz šim nevienā no normatīvajiem aktiem neregulēto neatliekamās stomatoloģiskās palīdzības apjomu ieslodzītajiem, uz kura ieviešanas nepieciešamību ir norādījusi Valsts kontrole. Tiks noteikts, ka neatliekamā stomatoloģiskā palīdzība ir sniedzama gadījumos, ja ieslodzītā stāvoklim var būt kritiska ietekme uz viņa veselību vai dzīvību un palīdzību nepieciešams sniegt neatliekami.
LETA