Paliatīvās aprūpes sesijā pulcējušies aptuveni 80 medicīnas profesionāļi
Trešdien, 19.augustā, Baltijas Pediatru kongresa ietvaros notika divas stundas gara, bērnu paliatīvajai aprūpei veltīta sesija, kurā piedalījās aptuveni 80 interesenti – medicīnas profesionāļi no visām Baltijas valstīm, medicine.lv informē Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības pārstāve Vineta Grigāne-Drande.
Sesijas laikā Bērnu paliatīvās aprūpes dienesta speciālisti un viesi dalījās savās zināšanās un pieredzē par neizārstējami slimu bērnu un viņu ģimenes locekļu aprūpi, pacientu atsāpināšanu un speciālo ēdināšanu, kā arī citiem aktuāliem jautājumiem. Šī bija pirmā reize, kad Baltijas Pediatru kongresā īpaša uzmanība tika veltīta tieši bērnu paliatīvajai aprūpei.
Sesijas laikā apmeklētāji varēja noklausīties septiņas dažādas prezentācijas par visaptverošu aprūpi bērniem ar neizārstējamām, dzīvildzi ierobežojošām saslimšanām. Sesijas ievadā Starptautiskā bērnu paliatīvās aprūpes tīkla organizācijas valdes pārstāve un Baltkrievijas bērnu hospisa vadītāja Anna Gorchakova dalījās pieredzē par neizārstējami slimu bērnu aprūpes modeli šajā kaimiņvalstī, starptautiskajām vadlīnijām bērnu paliatīvās aprūpes jomā, kā arī Starptautiskā bērnu paliatīvās aprūpes tīkla organizācijas darbu. Šīs organizācijas biedru vidū ir arī Latvija.
Latvijas Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības un Bērnu klīniskās universitātes paliatīvās aprūpes dienesta vadītāja dr. Anda Jansone klātesošos iepazīstināja ar paliatīvās aprūpes attīstību un pieejamību Latvijas ģimenēm, savukārt dr. Jevģenija Mišurenko, kas strādā paliatīvajā aprūpē, prezentēja datus par atsāpināšanas nepieciešamību neizārstējami slimiem bērniem. Dr. Diāna Fridrihsone izklāstīja pilnvērtīga medicīniskā uztura nepieciešamību dzīves kvalitātes nodrošināšanai. Kapelāne Aina Briede akcentēja aprūpes garīgos aspektus, savukārt Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības Vecāku iniciatīvas grupas pārstāve Vineta Grigāne-Drande dalījās ģimenes pieredzē, uzverot ieguvumus, ko gan pacients, gan viņa tuvinieki gūst, saņemot pilnvērtīgu, visaptverošu aprūpi mājās. Liepājas paliatīvās aprūpes komandas vadītāja dr. Jūlija Cīrule – Galuze izklāstīja savu pieredzi, nodrošinot neizārstējami slimiem bērniem aprūpi reģionos. Sesija tika veidota tā, lai sniegtu dalībniekiem pilnvērtīgu priekšstatu par vienotas, holiskas paliatīvās aprūpes nepieciešamību bērniem un viņu ģimenēm.
Kā norāda Grigāne-Drande, pasākuma apmeklētāji dzirdēto vērtēja atzinīgi, lektori saņēma vairākus rakstiskus vēstījumus, kuru vidū bija lasāmi arī ļoti emocionāli vēstījumi: "Paldies par optimistisko vēstījumu! Ticību, cerību, pacietību! Jūs esat ļoti drosmīgi un sirdsgudri! Paldies par lielo darbu! Smelt dzīvo ūdeni no neizsīkstošas akas un Avota!"