Pacientu un mediķu organizācijas iebilst pret Eiropas Komisijas attieksmi attiecībā uz veselības aprūpi Latvijā
Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība sadarbībā ar Pacientu ombudu un Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizāciju Sustento sagatavojusi atbildes vēstuli Eiropas Komisijai.
Kā skaidro Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris, vēstule sagatavota kā atbilde uz Komisijas atsūtīto vēstuli pēc pērnajā gadā nosūtītajiem parakstiem un sūdzības Eiropas Pacientu ombudam par situāciju veselības aprūpes jomā Latvijā.
Eiropas Pacientu ombudam sūdzība par situāciju veselības aprūpes jomā Latvijā tika nosūtīta pērnā gada augustā un pēc tam tika saņemta ombuda atbilde par to, ka vēstule tiks izvērtēta un lieta izskatīta. Pēc tam vēstules autori saņēma informāciju, ka Eiropas Komisija uzņēmusies par savu pienākumu sūdzību atspēkot.
Tāpēc tika saņemta Eiropas Komisijas vēstule, tomēr Keri apbēdina fakts, ka Komisiju nav interesējusi reālā situācija mūsu valstī un iedzīvotāju situācija, bet tā nolēmusi visus argumentus atspēkot un pierādīt pretējo.
Tāpat Keris ir pārlievināts, ka Eiropas Komisija ir pavirši iepazinusies ar tai nosūtīto dokumentu, ko varot secināt no atbildēm. Piemēram, Komisija raksta, ka ir iepazinusies ar atvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja Valda Kera sūdzību, tomēr patiesībā sūdzību parakstīja arī Pacientu ombuds un Sustento.
Tāpat Komisijas atbildēs jaušams, ka tā ir ļoti minimālā līmenī informēta par reālo situāciju mūsu valstī un īpaši veselības aprūpes jomā, tāpēc atspēko sūdzībā atainotos skaitļus par iedzīvotāju veselības stāvokli, pakalpojumu pieejamību un citiem rādītājiem.
Nevarot piekrist Eiropas komisijas iebildumiem, visas trīs pacientu un ārstu intereses aizstāvošās organizācijas uzrakstījušas atbildes vēstuli Komisijai, kurā apkopoti 17 iebildumi pret Komisijas atzinumu.
Organizācijas cer, ka šoreiz Eiropas komisija iepazīsies rūpīgāk ar vēstules saturu, ieklausīsies un iesaistīsies situācijas risināšanā. Mērķis ir nevis kādu sodīt, bet gan panākt, lai visi Latvijas iedzīvotāji vienlīdzīgā līmenī varētu saņemt veselības aprūpi. Tas nozīmē, ka veselības aprūpei ir nepieciešams adekvāts fiansējums no iekšzemes kopprodukta, jābūt iespējām apnaksāt komepnsējamos medikamentus pacientiem, jāsamazinās līdzmaksājumam par pakalpojumiem, kā arī ārstniecības personālam jāsaņem adekvāta samaksa par padarīto.
Tā kā Latvijas valdība līdz šim neesot parādījusi savu labo gribu situācijas uzlabošanā, tad tā ar vēstules tekstu oficiāli nav iepzīstināta.
Ilze Mežniece