Pacienti un ārsti aicina nesamazināt veselības budžetu
Piektdien, 17.aprīlī, tiekoties Latvijas Ārstu biedrībā, 42 pacientu, ārstu un veselības aprūpes darbinieku nevalstiskās organizāciju pārstāvji parakstīja aicinājumu valsts augstākajām amatpersonām vairs nesamazināt veselības aprūpes finansējumu Latvijā un savā vēstulē Valsts prezidentam aicina Valdi Zatleru steidzami sasaukt Tautas forumu par situāciju veselības aprūpes sistēmā.
"Jūs esat izteicis būtisku priekšlikumu - veidot Tautas forumu, lai apspriestu sabiedrībai svarīgus jautājumus. Aicinām Jūs pēc iespējas ātrāk sasaukt Tautas forumu, lai apspriestu katram Latvijas iedzīvotājam būtisko jautājumu - kā nodrošināt kvalitatīvu veselības aprūpi Latvijā. Mēs - nevalstiskās organizācijas - esam gatavas iesaistīties šī foruma rīkošanā, izveidojot īpašu Rīcības komiteju", teikts vēstulē V. Zalteram.
Nevalstisko organizāciju pārstāvji nolēma izveidot Latvijas Veselības sadarbības tīklu, lai aktīvi iesaistītos diskusijās par optimālākajiem risinājumiem veselības aprūpē ekonomiskās krīzes situācijā. Latvijas Veselības tīkla uzdevums ir nodrošināt informācijas apmaiņu starp veselības darbinieku un pacientu organizācijām, mudināt Valsts prezidentu sasaukt Tautas forumu un iesaistīties tā rīkošanā, kā arī izstrādāt priekšlikumus Veselības ministrijai veselības aprūpes sistēmas optimizēšanai. Nevalstisko organizāciju pārstāvi aicina arī citas nevalstiskās organizācijas atbalstīt šīs iniciatīvas un iesaistīties Latvijas Veselības sadarbības tīklā.
Valdības izteiktais aicinājums ir samazināt valsts veselības aprūpes budžetu par 20% (87 milj. latu), 30% (128 milj. latu) vai 40% (168 milj. latu). Tas nozīmē, ka, samazinot pat par 20%, visi ambulatorie pakalpojumi un izmeklējumi būs par maksu, ievērojami samazinot veselības aprūpes kvalitāti un pieejamību tai. Samazinot budžetu par 30%, par maksu būs arī lielākā daļa slimnīcu pakalpojumu, bet par 40% par maksu būs arī visa stacionārā aprūpe, valstij apmaksājot tikai kompensējamos medikamentus, neatliekamo medicīnisko palīdzību līdz slimnīcai, bērnu un grūtnieču veselības aprūpi. Šis variants nozīmē, ka valsts pēc būtības pilnībā pāriet uz maksas medicīnu. Veiktie aprēķini liecina, ka iecere par 87 miljoniem latu samazināt veselības aprūpes finansējumu nozīmētu, ka maksa par vizīti pie speciālista pieaugs no 5 līdz 30 latiem, izmeklējums, piemēram, centrālā osteodensitometrija (DXA) no 2 līdz 20 latiem, bet viena diena stacionārā 12 latu vietā izmaksās 42 - 50 latus.
Ikviens no šiem priekšlikumiem negatīvi ietekmēs katru Latvijas iedzīvotāju un skars katru ģimeni. Kā tikšanās laikā atzina Latvijas Ģimenes ārstu asociācija prezidente Sarmīte Veide: "Valdība nav izvērtējusi valsts prioritātes, nav pārliecinājusies, kur var taupīt. Veselības aprūpei ir jābūt vienai no prioritātēm, un cilvēka veselība ir valsts kapitāls. Ja nebūs veselības, nebūs būtībā arī valsts, jo valsts ir cilvēki." Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija prezidente Līga Kozlovska norādīja: "Es zinu, ka ir slikti izglītībai, ka ir slikti policijai, bet, ja būs slimi skolotāji un policisti, tad arī šajās jomās neviens vairs nestrādās."
"Ņemot vērā valsts ekonomisko situāciju, pieaugošo bezdarbu un ienākumu samazināšanos, paredzam, ka palielināsies to iedzīvotāju skaits, kuri nevarēs atļauties ārsta apmeklējumu un medikamentu iegādi, nespējot par tiem samaksāt. Tas nozīmē, ka pieaugs ielaisto slimību, invaliditātes, pat nāves gadījumu skaits un samazināsies darbaspējīgo iedzīvotāju skaits, padziļinot vēl vairāk valsts ekonomisko lejupslīdi", teikts vēstulē valsts augstākajām amatpersonām.
Latvijas Ārstu biedrība
Skolas ielā 3, Rīga
Tālrunis: 67220661
Tālr./fakss: 67220657
e-pasts: lab@arstubiedriba.lv