Pacienti, ārstu arodbiedrības un mediķi kategoriski iebilst pret LIC reorganizāciju
Veselības ministrijas rīcībai nav pamatojuma
Veselības ministrija (VM) nav sniegusi pamatojumu un objektīvu iemeslu reorganizēt LIC. Tāpēc speciālisti norāda, ka laikā, kad veselības aprūpei valsts finansējums ir tikai 3,3% no iekšzemes kopprodukta un tiek veikta budžeta konsolidācija, iecere likvidēt sekmīgi darbojošos centru un tā vietā izveidot jaunu institūciju, t.i., VM iecerēto "Slimības profilakses un kontroles centru" – ir neprātīga, jo tam būs nepieciešami papildu finanšu līdzekļi. Eksperti arī uzsver, ka VM ir nevis jārada jauns centrs, bet primāri jāizvērtē iespēja pārdalīt funkcijas starp ministrijas padotībā esošām valsts pārvaldes iestādēm. Šādu risinājumu savā atzinumā norādījusi arī Finanšu ministrija.
"LIC funkcijas nepārklājas ne ar vienu citu VM padotības iestādi un, ja funkcijas veselības monitoringa jomā pārklājas Nacionālajam veselības dienestam un Veselības inspekcijai, tad šo iestāžu darbība arī ir tā, kas jāreformē. Absurda ir gan LIC iejaukšana šajā jautājumā, gan iecere veidot vēl vienu iestādi tā vietā, lai sakārtotu esošās," uzsver Ilze Bērziņa, LIC arodorganizācijas priekšsēdētāja.
Atsaucoties uz Tieslietu ministrijas atzinumu, nav arī skaidrs, kāpēc LIC kā valsts pārvaldes iestādes uzdevumi ir deleģējami privātuzņēmumam, un trūkst jebkādu pierādījumu tam, ka VSIA "Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca" (RAKUS) spēs veikt LIC uzdevumus daudz efektīvāk, kā to paredz Valsts pārvaldes iekārtas likums. Apstrīdams ir arī VM apgalvojums par to, ka reorganizācija notiek saskaņā ar 2004. gada "Māsterplānu", jo plāns bija jāīsteno līdz 2010. gadam un šobrīd tas ir zaudējis aktualitāti.
Iecerētā funkciju pārdale apdraudēs pacientus
LIC reorganizācija sagraus vienotu infekcijas slimnieku veselības aprūpes sistēmu, kas šobrīd nodrošina infekciju slimību ārstēšanu, diagnostiku un epidemioloģisko uzraudzību vienā iestādē. Tā ierobežos mediķu nepārtrauktu gatavību ārkārtas situācijām un spēju operatīvi identificēt lipīgu infekcijas slimību pārnēsātājus, kas attiecīgi apdraudēs citus Latvijas iedzīvotājus. Pēc "Eiropas slimību profilakses un kontroles centra" (ECDC) nostādnēm infekciju slimību ārstēšana un uzraudzība ir jāveic integrēti, un arī Ministru kabineta pieņemtajā rīkojumā "Par Sabiedrības veselības pamatnostādnēm 2011. – 2017. gadam" noteikts, ka, lai samazinātu iedzīvotāju saslimstību ar infekciju slimībām, jāturpina īstenot vienotu politiku infekcijas slimību izplatības ierobežošanā, profilaksē un ārstnieciski diagnostiskajā jomā.
"Ja VA "Latvijas Infektoloģijas centrs" tiks pievienots VSIA "Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcai", mediķi nevarēs sagatavoties neplānotiem dažādu infekcijas slimību uzliesmojumiem, piemēram, gripas un akūtu zarnu infekcijas slimību uzliesmojumiem, kā arī citām grūti paredzamām infekcijas slimībām, jo RAKUS finansējuma modelis šādu iespēju ierobežos," komentē I.Bērziņa. "Savukārt LIC pārvaldes un finansiālā nodrošinājuma modelis līdz šim ir darbojies sekmīgi, bez parādsaistībām, un ļaujot mediķiem būt nepārtrauktā gatavībā ārkārtas situācijām. Pievienojot to privātuzņēmumam, valsts riskē zaudēt iestādi, kas ir labas pārvaldības piemērs."
Saslimstība ar dažādām infekcijas slimībām palielinās ar katru gadu. 2011.gadā, salīdzinājumā ar 2010.gadu, slimojošo skaits ar salmonelozi palielinājās par 14%, ar citām bakteriālajām slimībām par 21%, virusālajām – par 37%. Joprojām aktuāla ir arī difterija – saslimušo skaits 2011.gadā dubultojies, bet ar meningokoku infekciju saslima par aptuveni 30% vairāk cilvēku nekā gadu iepriekš. Ievērojami palielinās arī jaunatklāto B hepatītu (par 44%) un C hepatītu (par 21%) gadījumu skaits.
VM un starptautiskie eksperti apstiprina LIC profesionalitāti
LIC darbojas saskaņā ar Eiropas Savienības un Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem, un infekcijas slimības praktiski ir vienīgā reglamentētā medicīnas sfēra Eiropas Kopienā. LIC ir ECDC kompetentā institūcija, kas koordinē Latvijā infekciju slimību pārraudzību, ārstniecību, diagnostiku un epidemioloģisko uzraudzību un kontroli. LIC sasniegumus vairākkārt atzinīgi novērtējusi VM, Pasaules Veselības organizācija un citi starptautiskie eksperti. Savas darbības pārskatāmību centrs nodrošina, reizi mēnesī Finanšu ministrijai iesniedzot atskaites par darbinieku atalgojumu un reizi ceturksnī Veselības ministrijai – kopējo finanšu atskaiti. LIC savas darbības laikā ir izpildījis visas normatīvajos aktos noteiktās funkcijas un vairumā gadījumu ir pat pārsniedzis galvenos noteiktos uzdevumus. Centra darbību nemainīgi augstu vērtē gan pacienti, gan pacientu organizācijas.
Kopīgā vēstulē pie amatpersonām vērsušies:
Ilze Bērziņa, LIC arodorganizācijas priekšsēdētāja, Valdis Keris, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs, Jāzeps Keišs, Latvijas Infektoloģijas centra Aknu slimību nodaļas vadītājs, Olita Mengote, Hepatīta biedrības vadītāja, Pauls Pumpēns, "Biomedicīnas pētījumu un studiju centra" profesors, Ruta Kaupe, Biedrības DIA+LOGS valdes priekšsēdētāja, Dzintra Stradiņa, Vidzemes televīzijas žurnāliste, Baiba Jevdokimova, Skaistumkopšanas salona "Kolonna" galvenā speciāliste, Elita Patmalniece, modes māksliniece, Ilze Patmalniece, tērpu māksliniece, Anete Kalniņa, mūzikas producente, Līva Kalniņa, dziedātāja, Kristiāna Stirāne, dziedātāja, Liene Greifāne, dziedātāja, un citi LIC pacienti un atbalstītāji.
Aicinājumu nepieļaut "Latvijas Infektoloģijas centra" (LIC) reorganizāciju komentē:
Pauls Pumpēns, "Biomedicīnas pētījumu un studiju centra" profesors, zinātniskais direktors.
"Uzskatu, ka "Latvijas Infektoloģijas centrs" ir viena no profesionālākajām organizācijām Latvijā savā nozarē. Uzsveru, savā nozarē tā praktiski ir arī vienīgā. Infekciju slimību dažādība, izplatība un bīstamība pēdējā laikā pastiprinās. To veicina ceļošana un migrācija, un ne tikai cilvēku, bet arī tādu infekciju izplatītāju aģentu kā putnu un dzīvnieku. Eiropai šodien infekciju slimību jomā ir daudzi jauni izaicinājumi, piemēram, Dengue drudzis, Rietumnīlas vīrusa un Chickingunya vīrusa izraisītās infekcijas, un LIC darbinieki un tās kompetentā vadība ir pierādījusi, ka spēj tikt galā ar šiem izaicinājumiem profesionāli visaugstākajā līmenī. LIC ļoti aktīvi piedalās arī zinātniskajā darbībā, tā speciālisti ir labi pazīstami starptautiski, un vietējā līmenī centrs līdz šim ir realizējis daudzus veiksmīgus projektus, arī sadarbībā ar "Biomedicīnas pētījumu un studiju centru".
Nav skaidrs, kāpēc šādā ekstremālā situācijā ir jāveic soļi, kas neizbēgami pazeminās cilvēku darbošanās efektivitāti, pārtrauks un/vai sarežģīs zinātnisko sadarbību un tās perspektīvas! Kas par to atbildēs morāli un finansiāli? Kāpēc jājaucas lietās, kas jau tiek realizētas atbilstošā līmenī? Par šo līmeni liecina, piemēram, LIC sasniegumi cīņā ar hepatītiem B un C, HIV un tuberkulozi, kā arī nepārtraukta gatavība profesionāli risināt jebkuru ar infektoloģiju saistītu uzdevumu, kā praktiski, tā arī zinātniski.
Tautas veselībai un zinātnes attīstībai šis nodoms iejaukties LIC darbībā ar administratīvu spiedienu ir ļoti kaitīgs."
Ģeogrāfijas zinātņu doktors Juris Paiders
"LIC sniedz potēšanas pakalpojums (par samaksu) strādājošiem cilvēkiem ļoti ērtā laikā, atšķirībā no citām ārstniecības iestādēm, kas strādā tikai darba dienās un parastajā darba laikā. Tomēr galvenais – LIC ir specializēta struktūra, kuras vajadzība un nozīme kļūst saprotama tika reģionālu vai pat globālu pandēmiju gadījumos. Pandēmijas gadījumā, ja LIC funkcija tiks sadalīta starp daudzām slimnīcām, tad Latvijā būs ievērojami sarežģītāk minimizēt negatīvās sekas. Diemžēl no tiem, kuri šobrīd pieņem lēmumus likvidēt LIC, pandēmijas gadījumā, atbildību mēs nevarēsim pieprasīt, jo iespējams tieši lēmēji būs pirmie pandēmijas upuri. LIC saglabāšana ir Latvijas valsts nacionālās drošības stratēģiskajās interesēs."
I. Kokars, HIV pacientu atbalsta biedrības "AGIHAS" priekšsēdētājs
"Veselības ministrijai, pirms tā pieņem pārsteidzīgus lēmumus, rūpīgi jāizvērtē "Latvijas Infektoloģijas centra" reorganizācijas nepieciešamība. Pacientiem ir jābūt garantijai, ka viņi varēs saņemt līdzšinējo mediķu aprūpi – mediķu, kuriem uzticas. VM ir jānodrošina LIC pēctecība un jānovērš jebkādi potenciāli sarežģījumi, kas varētu ietekmēt kompensējamo medikamentu izrakstīšanu."
Sarmīte Ķikuste 8. un 9. Saeimas deputāte
"Saskaroties ar LIC personālu esmu pārliecinājusies par augstu kvalifikāciju, sniedzot veselības aprūpes pakalpojumus. Tas attiecas gan uz diagnostiku, gan ārstēšanu, gan novērošanu pēc pārciestajām infekcijas slimībām. Palīdzība tiek sniegta laicīgi, profesionāli, kvalitatīvi, pilnvērtīgi. Vēlētos atzīmēt plašās diagnostikas iespējas stacionārā. Slimnīcas telpas ir attiecīgi pielāgotas infekciju slimību ārstēšanai, tās ir attiecīgi saplānotas, lai būtu ērti gan personālam, gan pacientiem, lai ievērotu gan epidemioloģiskās prasības, gan apmierinātu pacientu vēlmes, atrodoties stacionārā."
Informāciju sagatavoja Ilze Bērziņa, LIC arodorganizācijas priekšsēdētāja.
Foto: LETA
Komentāri
-
Varam iebilst, bet tāpat nekas nemainīsies, ko tie augšā gribēs, to izdarīs. Viņus neinteresē tas, ko domājam mēs.
-
Varam iebilst, bet tāpat nekas nemainīsies, ko tie augšā gribēs, to izdarīs. Viņus neinteresē tas, ko domājam mēs.