Pacienti ar aptaukošanās slimību vēlas dalīties pieredzē
2008.gada 29.februārī Ādažu privātslimnīcas telpās pirmo reizi Latvijā pulcējās aptaukošanās slimības pacienti, kuri veikuši bariatriskās ķirurģijas vēdera dobuma operāciju, lai cīnītos ar aptaukošanās slimību. Gandrīz vienbalsīgi tika izlemts, ka atbalsta grupas tikšanās nepieciešamas arī turpmāk. Informācija par tikšanās laikiem un vietām tiks publicēta mājas lapā www.vieglaks.lv no marta vidus.
Pacienti uzsvēra, ka viņiem ir patiesi nozīmīgi satikties ar citiem, kuriem ir līdzīgas problēmas, lai varētu dalīties ar sasniegumiem, kā arī atbalstīt un kopīgi meklēt risinājumus neveiksmēm. Atbalsta grupas tikšanās dotu iespēju veiksmīgāk pārvarēt grūtības, kas saistītas ar ilgstošo svara zaudēšanas procesu. Pacienti uzsvēra, ka ļoti noderīgas būtu tikšanās ar speciālistiem. Atbalsta grupas būs atvērtas – piedalīties varēs ikviens cilvēks ar liekā svara problēmām, ne tikai pacienti, kuri veikuši kādu no bariatriskās ķirurģijas operācijām.
Lai iedrošinātu citus, kuri neveiksmīgi cīnās ar aptaukošanās slimību, vairāki pacienti (4 atklāti un 13 anonīmi) ir gatavi dalīties ar pieredzi un dzīvesstāstiem gan mājas lapā www.vieglaks.lv, gan, intereses gadījumā, sniedzot intervijas medijiem.
Pirmā atbalsta grupas pasākuma ietvaros pacientiem bija iespēja uzdot jautājumus speciālistiem. Bariatrijas ķirurgam Dr. Maksimam Margoļinam pārsvarā tika uzdoti jautājumi, kas saistīti ar regulējamās kuņģa saites operācijas veikšanu un pēcoperācijas periodu.
Dietoloģei Lolitai Neimanei jautājumi galvenokārt skāra tēmas par diētas principiem pēc operācijas un arī iespējām atrisināt problēmas, kas saistītas ar fizisko izskatu pēc svara zaudēšanas. Svarīgākais Lolitas Neimanes ieteikums bija ūdens lietošana pirms ēšanas (vismaz viena liela krūze, vīriešiem pat vairāk), jo bieži vien ikdienā tieši šo vispārzināmo patiesību aizmirst.
Psiholoģei Natālijai Šmelovai tika uzdoti jautājumi par psihologa iespējām palīdzēt svara samazināšanas procesā. Vēlreiz tika akcentēts, ka liekais svars bieži vien liecina ne tikai par veselības problēmām, bet arī par iekšējiem psiholoģiskiem jautājumiem, kas nav atrisināti.
Kopumā Latvijā 15,6% iedzīvotāju** ir aptaukošanās stadija (ķermeņa masas indekss no 30 un vairāk). Tas nozīmē, ka aptaukošanās I stadija ir ~ 10 %, II stadija ( smaga aptaukošanās) ~ 4% un III stadija (aptaukošanās slimība) ~ 2%. Adipozitātes (aptaukošanās) rādītāja biežums dubultojas personām vecumā no 22 – 55 gadiem. Normāla ķermeņa masa ir tikai 51,3% Latvijas iedzīvotāju.
Ķirurģiskā metode - bariatrija - pacientiem ar aptaukošanās slimību ir vienīgais veids, kā iegūt nozīmīgu, ilgstošu svara samazināšanos un kā aizkavēt jaunu, aptaukošanās izraisītu slimību rašanos, kad visas citas svara samazināšanas metodes ir bijušas neveiksmīgas. Pēc operācijas pacienti zaudē vidēji 61,2% sava liekā svara. Tikai vienu no 20 cilvēkiem ar aptaukošanās slimību var izārstēt bez ķirurģiskas iejaukšanās.
Latvijā jau pāris gadus ir iespēja veikt bariatriskās ķirurģijas operācijas, bet pacientiem trūkst kvalitatīvas un izsmeļošas informācijas par konkrēto metodi. Uz šo brīdi Latvijā ir veiktas aptuveni 60 operācijas. Bariatrijas ķirurgi pašreiz strādā Rīgas 1.slimnīcā, VAS Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā, Ādažu privātslimnīcā, Rīgas slimnīcā Bikur Holim, kā arī drīzumā Liepājas slimnīcā un Latvijas Jūras Medicīnas centrā.
Ar bariatriskās ķirurģijas palīdzību pacients tiek ārstēts, tā nav plastiskā operācija. Tā tiek veikta cilvēkiem, kuriem nav līdzējusi neviena cita svara samazināšanas metode. Pacientam pēc rūpīgiem izmeklējumiem un konsultācijām ar dažādiem speciālistiem, t.sk. psihologu, tiek veikta viena no bariatriskās ķirurģijas operācijām – regulējamās kuņģa saites uzlikšana, vai kuņģa apiešana, kā rezultātā samazinās apēstā uztura daudzums un ātrāk rodas sāta sajūta. Operācijas rezultātā iespējams krasi uzlabot pacienta vispārējo veselības stāvokli, jo vairumam bariatrijas pacientu ir smagas blakus saslimšanas, ko veicina liekais svars.