Onkoloģisko pacientu ārstēšanas taktika būs jāizstrādā ne vēlāk kā mēnesi pēc pirmās konsultācijas
No nākamā gada onkoloģisko pacientu ārstēšanas taktika būs jāizstrādā ne vēlāk kā mēnesi pēc pirmās speciālista konsultācijas, paredz valdībā apstiprinātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos "Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība".
Veselības ministrija ir izstrādājusi kārtību ļaundabīgo audzēju sekundāro diagnostikai, kādā tiks nodrošināti precizējošie diagnostiskie izmeklējumi un uzsākta specifiska onkoloģisko slimnieku ārstēšana. Kārtība paredzēs, ka pacientam, kas ar ģimenes ārsta nosūtījumu paātrinātā kārtā nosūtīts uz onkoloģisko iestādi sakarā ar pirmreizēji atklātu onkoloģisko saslimšanu, būs jāsaņem visi nepieciešamie, precizējošie izmeklējumi un ārstu konsīlijam jāpieņem lēmums par pacienta ārstēšanas taktiku ne vēlāk kā mēneša laikā pēc pirmās speciālista konsultācijas.
Tāpat "Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtībā" ir veikti precizējumi, lai nodrošinātu ieslodzījuma vietās nodarbinātajiem ārstiem tiesības nosūtīt ieslodzījuma vietās esošās personas uz nepieciešamajiem izmeklējumiem ļaundabīgo audzēju primārai diagnostikai paātrinātā kārtībā, kā arī, lai veicinātu agrīnu onkoloģisko slimību un savlaicīgu ārstēšanu ieslodzījumu vietās esošajām personām.
Bez jau minētā, ņemot vērā valstī noteiktās minimālās algas celšanu no 370 līdz 380 eiro, 2017.gadā tiks palielināta zemākās mēnešalgas apmērs par slodzi arī veselības aprūpes sektorā strādājošajiem, līdz ar ko tiks pārrēķināti un palielināti veselības aprūpes pakalpojumu apmaksas tarifi. Tāpat tiks palielināta ģimenes ārstu kapitācijas nauda un palielināts apmaksas tarifs vienas veselības aprūpes epizodei.
Ņemot vērā to, ka dzemdību pakalpojuma tarifā valstī noteiktais ārstniecības personu atalgojums nav atbilstošs dzemdību palīdzības sniedzēju ieguldītajam darbam un reālajai situācijai, kā arī to, ka šobrīd atalgojums ambulatorajā sektorā ievērojami atšķiras no atalgojuma stacionārajā sektorā, kā rezultātā slimnīcām ir arvien grūtāk piesaistīt nepieciešamo personālu dzemdību palīdzības nodrošināšanai, tiek veikta dzemdību palīdzības nodrošināšanas organizācijas reforma. Lai nodrošinātu cilvēkresursu piesaisti stacionārajā sektorā un nodrošinātu kvalitātes prasības dzemdību palīdzības sniegšanai, tiks palielināts dzemdību palīdzības tarifs.
Savukārt, lai novērstu bērna inficēšanos ar HIV, lietojot inficētas mātes pienu, no 2017.gada 1.aprīļa inficēto sieviešu jaundzimušajiem līdz viena gada vecumam paredzēts nodrošināt mātes piena aizstājējproduktus.
Lai veicinātu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un savlaicīgu medicīniskās palīdzības saņemšanu jebkurā diennakts laikā, ar grozījumiem noteikts, ka ārstniecības iestādēm atkarībā no to līmeņa būs pienākums nodrošināt atbilstošu specialitāšu ārstniecības personu diennakts dežūras slimnīcās. Piemēram, lokālajās daudzprofilu slimnīcās diennakts režīmā būs jānodrošina trīs speciālisti - ķirurgs vai traumatologs ortopēds, internists vai neatliekamās medicīnas palīdzības ārsts, vai ģimenes ārsts, anesteziologs, reanimatologs. Attiecīgā prasība būs obligāta no 2017.gada 1.jūlija, bet līdz tam konkrētajām ārstniecības iestādēm būs jānodrošina noteiktais dežūrspeciālistu skaits atbilstoši ārstniecības iestādē esošajiem cilvēkresursiem.
LETA
2016.gada 20.decembrī