BeNA: Elektronisko cigarešu lietotāji atgriezīsies pie tabakas lietošanas
Foto: LETA
Steidzamā kārtā LR Veselības Ministrijas virzīts likumprojekts paredz aizliegt jaunām tehnoloģijām pilnvērtīgi ienākt Latvijas tirgū, liedzot iespēju uzlabot situāciju sabiedrības veselības jomā un negatīvi ietekmējot Latvijas ārējo tirdzniecību, portālu MEDICINE.LV informēja Beztabakas nozares asociācija (BeNA) valdes priekšsēdētāja Olga Faļenkova.
Šāds likums Latvijas tirgū ļaus darboties vienīgi veselībai graujošo ietekmi pierādījušajai tabakas izstrādājumu jomai vismaz tuvākos 2 gadus, aizliedzot tirdzniecībā piedāvāt t.s. elektroniskās cigaretes (El-Cig), kuru lietošanas ietekme ir ievērojami nekaitīgāka, turklāt tās veicina smēķēšanas ieraduma pārtraukšanu pavisam.
Beztabakas nozares asociācija (BeNA) vērš ik viena Latvijas iedzīvotāja uzmanību uz to, cik lielā mērā šis nekompetenti sastādītais likumprojekts spēj bremzēt Latvijas attīstību kopumā.
BeNA biedri ir uzņēmēji, kas savas un savu klientu pozitīvas pieredzes vadīti piedāvā tirgū klasiskajām tabakas cigaretēm mazāk kaitīgu alternatīvu produktu, kas spēj aizvietot cigarešu smēķēšanu, veicinot smēķēšanas ieraduma sarukšanu, mazinot negatīvo ietekmi uz savu un apkārtējo cilvēku veselību vai pat palīdzot atbrīvoties no smēķēšanas pavisam.
Kas un kāpēc izgudroja El-Cig?
Elektroniskā cigarete pirmo reizi tika patentēta 1963.gadā, kad Herberts Gilberts (Herbert Gilbert) izgudroja pirmo mehānismu, kas aizstāj degošos tabakas dūmus ar aromatizētu, veselībai mazāk kaitīgo tvaiku. Vēlāk, 2003. gadā Ķīnas farmaceits Hans Liks (Han Lik) patentēja pirmo nikotīnu saturošo elektronisko cigareti, kas tika speciāli radīta tam, lai atbrīvotu smēķētājus no kaitīgo cigarešu dūmu ietekmes, kas ir patiesie slimību izraisītāji un nāves cēlonis daudziem smēķētājiem. Neapstrīdams fakts ir, ka tabakas cigaretes visā Pasaulē ir nāvi izraisošs cēlonis Nr.1. Hans Liks guva finansiālu atbalstu no kompānijas, kurā strādāja un drīzumā tirdzniecībā nonāca pirmās elektroniskās cigaretes. Kompāniju drīzumā pārsauca par "Ruyan", kas burtiski nozīmē "Kā dūms". Gūstot lielus panākumus Ķīnā, El-Cig drīzumā iecienīja arī Eiropas valstīs un 2007. gadā tās parādījās tirdzniecībā arī ASV.
2008.gadā tika publiskoti Jaunzēlandes Veselības ministrijas un kompānijas "Ruyan" veiktie pētījumi, kuros tika pierādīts, ka El-Cig ir no 100-1000 reizēm mazāk kaitīgas salīdzinājumā ar klasiskajām tabakas cigaretēm. Bet, pretēji pētījuma rezultātiem, tas izsauca Pasaules veselības organizācijas negatīvu nostāju. Kopš 2009. gada El-Cig tika nemitīgi provocētas un pakļautas dažādiem viedokļiem par to drošības apšaubīšanu. Tika veikti neskaitāmi pētījumi, kas aizvien pierādīja El-Cig pārākumu pār parastajām cigaretēm.
Regulēšana - "Aizliegt nedrīkst atļaut."
Protams, asas diskusijas raisīja arī El-Cig regulēšanas jautājums visā Eiropas Savienībā, kur tika pieaicināti arī šīs nozares pārstāvji. Tika piedāvāti dažādi regulēšanas projekti, pat piemērot šim izstrādājumam medicīniska tipa regulējumu, bet nekad ES padomē netika apspriests jautājums par El-Cig realizācijas aizliegumu, kā to vēlas īstenot Latvijas Republikas Veselības Ministrija (VM) dažas dienas pirms ES pieņemtā direktīva, kas piedāvā kvalitatīvu risinājumu šī produkta regulēšanai, stāšanās spēkā. Šobrīd jau ir zināms, ka El-Cig būs atļautas visā Eiropas Savienībā, taču VM rīkojas absolūti pretēji, virzot likumprojektu, kas tika izstrādāts, neuzklausot ne industrijas, ne patērētāju viedokli, un kas paredz realizācijas aizliegumu Latvijas teritorijā, lai pēc tam atgrieztos pie ES direktīvai atbilstošas šī regulēja atkārtotas pārstrādes. Nozares pārstāvji jau kopš 2010.gada bija iesnieguši VM priekšlikumus par regulējuma izstrādi, kurā minēja gan vecuma, gan reklāmas ierobežojumus. Taču tie tika noraidīti. Neskatoties uz normatīvo aktu neesamību, industrijas pārstāvji Latvijā bija ieviesuši pašregulējumu, kas aizliedz pārdot izstrādājumus nepilngadīgām personām, sievietēm stāvoklī un nesmēķētājiem. Kā arī izplatot šo preci tikai specializētos veikalos vai tirdzniecības nodaļās ar tabakas izstrādājumiem. Tādā veidā minimizējot nepilngadīgo nesmēķētāju interesi par šo preci, kā arī piedāvājot produkciju, kura ir sertificēta saskaņā ar Pasaulē atzītiem kvalitātes un drošības standartiem.
Nikotīns, beznikotīna El-Cig un tirgus dati
Tas, ka smēķētājiem ir nepieciešama nikotīna aizvietošanas terapija, ir jau sen pierādīts. Kā arī tas, ka vairums smēķētāju nespēj atmest smēķēšanu stiprā psiholoģiskā pieraduma dēļ. Reti tiek pieminēts fakts, ka El-Cig uzpildīšanai tiek piedāvāti arī beznikotīna šķidrumi un tie kļūst arvien populārāki. Pašreiz 15% no El-Cig lietotājiem izmanto beznikotīna šķidrumus, tādā veidā minimizējot savu atkarību un ietekmi uz veselību. Absolūtais El-Cig lietotāju vairākums ir tabakas izstrādājumu lietotāji vecumā no 27 gadiem, bet aktīvākā grupa ir no 35-55 gadiem (smēķētāji ar stāžu virs 10 gadiem, kas motivēti atmest šo kaitīgo ieradumu, vai, vismaz, samazināt tabakas izstrādājumu dūmu ietekmi uz veselību un apkārtējo vidi. 80% lietotāji vidēji izmanto El-Cig no 6-8 mēnešiem, kā papildus iespēju samazināt tabakas daudzumu un ar tendenci samazināt nikotīna klātbūtni.
Ir pagājuši 10 gadi, kopš El-Cig ir parādījušās tirgū, tas ir pietiekami ilgs termiņš, lai secinātu, ka El-Cig ir daudz mazāk kaitīgas salīdzinājumā ar parastajām cigaretēm, ko pierāda paši patērētāji, atzīstot, ka ir uzlabojusies viņu veselība un pašsajūta. Neviens neapgalvo, ka produkts nespēj ietekmēt cilvēka organisma veselību (nav iespējams atrast veselību neietekmējošu produktu, ja aizmirst, ka visa pamatā ir mēra izjūta), bet ir pierādīts, ka El-Cig nav vairāk kaitīgas, kā medikamenti aptiekā, nemaz nerunājot par milzīgo atšķirību salīdzinājumā ar tabakas izstrādājumiem.
Šobrīd aizvien vairāk medicīnas jomā interesējas par šo produktu, jo tas ir radījis jaunu vielu uzņemšanas veidu, ko var veiksmīgi izmantot ārstēšanas terapijā. Pašreiz tiek veikti pētījumi, kur t.s. e-šķidrumi tiek aizvietoti ar ārstniecības augu šķīdumiem un ekstraktiem.
Ko dara Veselības ministrija (VM)?
Šā brīža situācija Latvijā kārtējo reizi ir absurda - Valsts amatpersonas neieklausās nedz uzņēmējos, nedz patērētājos, un apdraud Latvijas konkurētspēju. Vienīgā iespēja uzņēmējiem izteikt savu viedokli par izstrādāto likumprojektu "Grozījumi likumā "Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu" bija publiskās apspriešanas laikā, kad uzņēmēji iesūtīja argumentētu nostāju ar aicinājumu kopīgi izstrādāt nozares regulējumu. Diemžēl VM neuzskatīja par nepieciešamu ņemt vērā nozares uzņēmumu iesūtītos materiālus, paskaidrojot, ka grozījumi tiks pārskatīti, kad ES līmenī jaunā direktīva stāsies spēkā. Tas notiks jau šā gada maijā, kas vēl vairāk rada izbrīnu par VM darbību saistībā ar šīs nozares regulējumu, pie kam ES līmenī nekad šāds aizliegums netika izskatīts.
Jāpiebilst, ka El-Cig jeb personiskais iztvaicētājs sastāv no akumulatora, iztvaicētāja stikla kolbā (iztvaicēšanas elementa stikla kapsulā) un lādēšanas elementa. Visi trīs un katrs atsevišķi no šiem produktiem nesatur nedz nikotīnu, nedz kādas citas veselībai bīstamas vielas un neattiecas uz tabakas izstrādājumiem. Respektīvi šos produktus nav iespējams likumiski aizliegt. Šāda veida aizliegums radīs tikai normatīvo aktu nenoteiktības situāciju. Saprotot šīs preces būtību Eiropas Komisija nekad nav izskatījusi un nebija plānojusi izskatīt ierīces, kā tādas un beznikotīna šķidrumu aizliegumu, bet ir piedāvājusi ļoti korektu un racionālu likumprojektu.
El-Cig aizlieguma sekas
Sociālās un veselības sekas:
Lielākā daļa El-Cig lietotāju atgriezīsies pie tabakas lietošanas vai turpinās iepirkt preces no ārzemēm, kurām izcelsme un kvalitāte ir nezināma. Abos gadījumos cietīs gan valsts ekonomika, gan patērētāji. Kaimiņvalstu pieredze rāda ka aizliegums veicināja El-Cig patērētāju interesi un importa pieaugumu no ārvalstīm. Un diezgan ātri tika pārskatīti aizliegumi Zviedrijā, Somijā un Igaunijā.
Tā kā El-Cig ir vienīgā prece tirgū, kas piedāvā inhalēt bez nikotīna, cietīs cilvēki, kas vēlas atteikties no nikotīna atkarības.
Ekonomiskās sekas:
Pēc nozares datiem El-Cig tirgus apgrozījums gadā sastāda apmēram 700 000 – 800 000 Euro. Aptuveni 15-20% El-Cig produkcijas tiek iegādāts no ārvalstu uzņēmumiem, tai skaitā arī no nezināmas izcelsmes kompānijām. Klāt nāk šīs nozares eksports un tranzīts caur Latviju, kas dinamiski aug un šobrīd ir aptuveni 300000 Euro. Šie apjomi tiks diversificēti.
Likums nenosaka lietošanas aizliegumu, tādā veidā "aizmirstot" par lietotāju veselību. Smēķētāji turpinās iegūt informāciju no ārzemju uzņēmumiem un būs spiesti iegādāties preci no ārvalstu kompānijām, kuru drošība, kvalitāte un izcelsme ne vienmēr ir pārbaudāma.
Kopumā industrija nodarbina aptuveni 50 cilvēku, bet ņemot vērā aizlieguma sekas, lielākā daļa darba vietu tiks likvidētas un netiks radītas jaunas darba vietas, kā arī tiks apdraudēta ražošanas atklāšana 2015-2016. gadā.
Potenciāls El-Cig un farmaceitikas nozares attīstībai
El-Cig pēc būtības ir mikroelektronisks inhalators, kas radījis jaunu vielu uzņemšanas veidu, šim produktam ir vairāku virzienu attīstības potenciāls. Ņemot vērā Latvijā augstas klases farmaceitiskās ražotnes attīstību un eksportspēju, kā arī globālās tendences, tiek strādāts pie e-škidrumu jauniem veidiem aizvietojot nikotīnu, kā arī absolūti ar smēķēšanu nesaistītu šķidrumu formulu izstrādi veselības uzlabošanas preparātu radīšanai. Industrijas pārstāvjiem jau ir bijušas sarunas ar farmācijas uzņēmumiem Latvijā, taču neskaidrā situācija ar El-Cig regulēšanu Latvijā ir apturējusi jaunu un daudzsološu projektu īstenošanu. Vēršam Latvijas iedzīvotāju uzmanību uz to, ka šāds lēmums spēj vienā acu mirklī likvidēt iespēju Latvijai būt vienai no pasaules līderiem šīs nozares attīstībā. Latvijai ir visas iespējas par tādu kļūt, jo mums ir attīstīta gan elektronika, gan farmācija un ir visa nepieciešamā infrastruktūra ātriem un augstiem rezultātiem.
Nozares priekšlikumi likumdošanas izstrādē
Nozares pārstāvji kopš 2010. gada ir aktīvi piedāvājuši VM regulējumus un ierobežojumus attiecībā uz El-Cig precēm, aicinot VM kopā ar nozares pārstāvjiem tos izstrādāt. Taču šī aktivitāte tika ignorēta. Tajā pašā laikā nozare, izstrādāja pašregulējumus attiecībā uz vecumu lietotājiem un tirdzniecības vietām. Joprojām esam aktīvākie regulējuma atbalstītāji šo preču normatīvo aktu izstrādei, jo tas veicinās skaidrus tirgus noteikumus, investīcijas un eksportu.
Apzinoties visus iespējamos nākotnes attīstības ceļus, piedāvājam izmantot ES direktīvā izstrādātus noteikumus, kā arī dažus stingrākus regulējumus:
- Lai netiktu veicināta jauniešu piesaistīšana, noteikt, ka El-Cig drīkst iegādāties no 25 gadu vecuma;
- Aizliegt tirdzniecību vietās, kas nav specializētas El-Cig pārdošanas vai tabakas tirdzniecības vietas. Aizliegt El-Cig vizuālu izskatu līdzīgu ar tabakas izstrādājumiem, aizliegt El-Cig rādīt krāšņās, uzmanību piesaistošās krāsās. Aizliegt El-Cig ar sarkanu diodi (izņemot teātru un citu skatuves mākslu priekšnesumu ietvaros);
- Ar speciālu apzīmējumu noteikt vietas, kur drīkst izmantot El-Cig;
- El-cig baterijas nedrīkst pārsniegt 5.0 V strāvas stiprumu vai maiņstrāvu, kas regulē šķidruma tvaicēšanas stiprumu un daudzumu;
- Maksimālais nikotīna stiprums būtu 20mg/ml jeb 2.0%, kas klasisko cigarešu stiprumam vairumā gadījumu;
- Kartomaizeriem un klearomaizeriem (tvertnes, kapsulas) jābūt daļēji caurspīdīgiem, lai patērētāji varētu kontrolēt lietošanas daudzumu un biežumu;
- Tvertnes nedrīkst pārsniegt 2.0 ml tilpumu, kas pēc ieelpu skaita aptuveni atbilst 20 cigaretēm;
- Šķidruma pudelīšu tilpums nedrīkst būt lielāks par 10ml;
- Šķidruma pudelītēm jābūt drošām pret viltojumiem (marķētām) un ar bērnu drošiem vāciņiem;
- Uz pudelītēm un kārtridžiem, kas ir uzpildīti ar šķidrumu (tai skaitā vienreizlietojamās El-Cig), jābūt brīdinājumiem par nikotīna kaitīgumu, jābūt norādītam sastāvam, proporcijām, un citiem veselības un lietošanas brīdinājumiem un rekomendācijām;
- Šķidrumu garšas nedrīkst būt ar tabakas vai alkoholisko dzērienu ražotāju nosaukumiem, zīmoliem, lai nemaldinātu patērētājus un neveicinātu citu preču slēptu reklāmu;
- Visām El-Cig precēm jābūt lietošanas pamācībai valsts valodā;
- El-Cig nedrīkst izmantot bērnu klātbūtnē, kā arī publiskās vietās, kur atrodas bērni un/vai nepilngadīgas personas, jāievēro ētikas un estētikas normas. Šādas vietas vajadzētu apzīmēt ar El-Cig aizlieguma zīmi. Specializētie bāri, restorāni un citas vietas, kurās El-Cig izmantot atļauts, ir jāapzīmē ar El-Cig atļaušanas zīmi.
- Interneta vietnēm, kas tirgo El-Cig, pirms uzrādīt tās saturu, jāpieprasa lietotāja vecuma apstiprinājums.
- Tirdzniecības vietās, kur tirgos un demonstrēs El-Cig, precēm, kas paredzētas demonstrācijām, jābūt higiēniski aizsargātām;
- El-Cig TV reklāmu jāaizliedz laikā no plkst. 7:00 līdz 23:00, lai nepiesaistītu nepilngadīgo uzmanību. Internetā tiešā reklāma var būt vietnēs, kur iespējams regulēt apmeklētāju vecumu;
- Jāizstrādā kvalitātes kontroles sistēmu, kuras ieviešanu un pārraudzību uzņemas BENA.
Saprotot bažas par Valdības pretdarbību ES pieņemtajai direktīvai, nozares pārstāvjiem un patērētājiem nav saprotams, kā intereses tiek lobētas un kas būs ieguvējs no šī jaunā regulējuma. Taču ir skaidri nākotnes zaudējumi, ja likumprojekts "Grozījumi likumā "Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu" esošajā redakcijā netiks atcelts!
Uzsverot to, ka darba grupā, kura izstrādāja izmaiņas likumā, kas paredz El-Cig realizācijas Latvijā aizliegumu, netika pieaicināts neviens no vadošajiem sociālajiem partneriem un/vai nozares pārstāvjiem, tiek piedāvāts pēc iespējas ātrāk izveidot jaunu darba grupu, kurā būtu iekļauta asociācija BeNA un LDDK, lai kopīgā darbā izstrādātu normatīvos aktus, kas atbilst jaunajai ES direktīvai.