Notiks 1.Latvijas Insulta kongress
Kongresa laikā tiks pārrunāti insulta riska faktori un Latvijā pieejamās insulta ārstēšanas metodes, tai skaitā insulta medikamentoza terapija, mehāniska trombektomija, operatīvas iespējas.
Īpaša uzmanība tiks pievērsta kardioemboliska insulta profilaksei, kā arī magnētiskās rezonanses, datortomogrāfijas un brahiocefālo asinsvadu izmeklēšanas iespējām insulta diagnostikā. Atsevišķa diskusija tiks veltīta Latvijas slimnīcu pieredzei, kur piedalīsies Stradiņa slimnīcas, Austrumu slimnīcas, Liepājas, Ventspils, Valmieras un Daugavpils slimnīcu speciālisti. Kongresu atklās veselības ministre Ingrīda Circene.
Insults ir trešais biežākais nāves cēlonis pēc kardiovaskulārām saslimšanām un audzējiem un galvenais invaliditātes iemesls pasaulē. Insulta risks pieaug ar vecumu un dubultojas pēc 55 gadiem. Tendences rāda, ka ar insultu saslimst arvien gados jaunāki cilvēki. Katru gadu Latvijā ar insultu tiek hospitalizēti 7000 cilvēku, no tiem trešdaļa mirst.
Aktīvu insulta ārstēšanu var veikt pirmo 4,5 stundu laikā no notikuma sākuma. Darbojas princips - jo ātrāk, jo labāk. Proti, ātrāk nonākot stacionārā un uzsākot tromba šķīdināšanu, ja nav kontrindikāciju, trombolīzes laikā vai mehānisku tromba izvilkšanu trombektomijas laikā, lielāka iespēja, ka bojātie smadzeņu audi sāks funkcionēt, kā rezultātā mazināsies neiroloģiskais deficīts. Ja nonākšana stacionārā ir vēlāk nekā 4 stundas no notikuma brīža, tad ārstēšana ir vērsta uz atkārtotu notikumu profilaksi ar regulāru medikamentu lietošanu, riska faktoru un dzīvesstila korekciju. Tomēr ārsti uzsver, ka insulta novēršana ir daudz nozīmīgāka cilvēku veselībai un labklājībai nekā visefektīvākā ārstēšana pēc jau notikuša insulta, tāpēc aicina pievērsties insulta profilaksei.
Insulta profilakses, diagnostikas un ārstēšanas ziņā nozīmīga ir Stradiņa slimnīcas speciālistu pieredze. Stradiņa slimnīcas Neiroloģijas klīnikā darbojas gan Insulta vienība, kas veic akūta insulta ārstēšanu, kā arī kopš 2011.gada strādā Latvijā pirmais Insulta profilakses kabinets, kurā pacienti saņēmuši ne tikai profesionāļu rekomendācijas, bet arī guvuši iespēju ārpuskārtas veikt nepieciešamos izmeklējumus dienas stacionārā, lai mazinātu un dažos gadījumos pilnīgi novērstu insulta risku.
Stradiņa slimnīcas Neiroloģijas klīnikas vadītājs prof. Andrejs Millers uzsver: "Iespējama insulta novēršana ir daudz nozīmīgāka cilvēku veselībai un labklājībai nekā visefektīvākā ārstēšana pēc jau notikuša insulta. Pacientiem mūsdienās ir iespējams palīdzēt, informējot par slimības nopietnību un laicīgi atklājot insulta riska faktorus. Insulta riska faktorus ir iespējams novērst un ārstēt ne tikai medikamentozi, bet arī operatīvi ar minimālām invazīvām ārstēšanas metodēm."
Ārsti uzsver, ka insults ir medicīniski neatliekams stāvoklis. Insultam ir īpaši raksturīgi pēkšņi vai strauji attīstījušies smadzeņu bojājuma simptomi, kas var izpausties dažādi, jo ir saistīti ar bojājuma novietojumu un plašumu. Pazīmes, kas liecina par insultu: pēkšņs nejūtīgums, vājums vai nespēks sejā, rokā vai kājā, jo īpaši vienā ķermeņa pusē; pēkšņs apjukums un grūtības runāt vai saprast teikto; pēkšņi redzes traucējumi ar vienu vai abām acīm, redzes dubultošanās; pēkšņas grūtības staigāt, reibonis, līdzsvara un koordinācijas zudums; pēkšņas spēcīgas galvas sāpes bez iepriekšēja iemesla. Ja pamanīta jebkura no šīm pazīmēm, jārīkojas nekavējoties - jāzvana neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai (113) vai jādodas uz slimnīcu nekavējoties.
1.Latvijas Insulta kongresa norises vieta un laiks 26.-27.oktobris Radisson Blu Hotel Latvija, Elizabetes ielā 55.
Informāciju sagatavoja Ieva Stibe, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Komunikācijas nodaļas vadītāja
Foto: LETA