Nodibināta Latvijas Veselības psiholoģijas asociācija
Sabiedrības veselības, kā arī sociālās aprūpes situāciju raksturo populācijas novecošanās un tās izraisītais hroniski slimojošu cilvēku skaita pieaugums, nepieciešamība sekmēt veselīga dzīvesveida ieradumus, kā arī ārsta ieteikumiem atbilstošu ar veselību saistīto uzvedību (piemēram, ārsta ieteikto medikamentu lietošanu), kā arī sekmēt cilvēku spēju sadarboties ar veselības aprūpētājiem, pārvarēt ar slimību saistīto stresu un sāpes.
Minētos uzdevumus, kā arī daudzus citus, palīdz risināt veselības psihologi. Latvijas Veselības psiholoģijas asociācija strādās, lai veidotu izglītības, tālākizglītības, pieredzes apmaiņas programmas veselības psiholoģijas specializācijā, kā arī - veicinātu biedru un citu interesentu kompetenču un profesionalitātes paaugstināšanu.
Pašlaik veselības aprūpes iestādēs nodarbināto psihologu skaits ir neliels, tāpēc viņu darbs vairāk saistīts ar psihisko slimību, kā arī garīgās veselības traucējumu izpēti sadarbībā ar ārstu. Asociācija paredz sekmēt veselības psihologu profesionālu iesaisti veselības, sociālās aprūpes un izglītības nozarē.
Tāpat Asociācija plāno veidot zinātniskas un populārzinātniskas publikācijas nozarei atbilstošos izdevumos un plašsaziņas līdzekļos Latvijā, paredzot sekmēt Latvijas iedzīvotāju informētību par veselības psiholoģiju, veicinot izpratni šīs specializācijas iespējām iedzīvotāju vispārējās fiziskās, garīgās un sociālās labsajūtas, kā arī dzivildzes paaugstināšanā.
Latvijas Veselības psiholoģijas asociācijas valdes priekšsēdētāja Kristīne Mārtinsone uzsvēra, ka būtiskākais uzdevums pašlaik ir uzsākt veselības psihologu sagatavošanu Latvijā, šīs izglītības, kā arī tālākizglītības un kvalifikācijas celšanas nodrošināšanai maksimāli atvērti sadarbojoties gan ar Eiropas Veselības psihologu asociāciju, gan nacionālajām veselības psihologu organizācijām, citām profesionālajām apvienībām Latvijā, Eiropā un pasaulē.
Savukārt valdes locekle Gunta Freimane pauda viedokli, ka nepieciešams plašāk informēt profesionāļus un sabiedrību par palīdzību, ko psihologs var sniegt veselības aprūpē – ne tikai stacionārā, bet arī sniedzot atbalstu un sekmējot ārsta ieteiktās veselības uzvedības saglabāšanu ilgstošā laika posmā, dažkārt – visas dzīves garumā.
Biedrībā gaidīs ikvienu fizisku un juridisku personu, kas atbalsta un vēlas sekmēt tās mērķu īstenšanu.
Informāciju sagatavoja Kristīne Mārtinsone, Latvijas Veselības psiholoģijas asociācijas valdes priekšsēdētāja
Foto: LETA
Komentāri
-
nu kam vēl tagad tādu asociāciju vajag? pietiek ar tām, kas jau mums sabirdinātas pa malu malām!
-
nu kam vēl tagad tādu asociāciju vajag? pietiek ar tām, kas jau mums sabirdinātas pa malu malām!