Nehormonals.lv - par astmas ārstēšanu
Darbu sāk jauns interneta resurss par bronhiālo astmu bērniem un pieaugušajiem - www.nehormonals.lv. Astmas ārstēšana nav brīnums, kas notiek vienā dienā. Tā ir pacienta un ārsta cieša sadarbība ilgā laika periodā, gan apzinot astmas izraisītājus un pēc iespējas izvairoties no tiem, gan lietojot medikamentus.
Nehormonals.lv ir vietne, kur uzzināt vairāk par astmas iemesliem, izraisītājiem un izpausmēm, par pareizas ārstēšanas nozīmi un iespējām. Mājas lapā izskaidrota hormonālās terapijas nepieciešamība un nehormonālās terapijas sniegtās iespējas astmas ārstēšanā pieaugušajiem un bērniem.
Astma ir hronisks elpceļu iekaisums, ko var izraisīt alergēni, vīrusi, stress, fiziska slodze un citi kairinātāji. Ja cilvēks, kuram ir astma, nonāk saskarē ar astmas alergēnu vai kairinātāju, saraujas bronhu sieniņu gludā muskulatūra un elpceļi kļūst šaurāki, sākas iekaisums bronhu gļotādā, kura izklāj elpceļu iekšējo sieniņu un sākas elpceļu gļotādas tūska, veidojas gļotains sekrēts. Hroniskais iekaisums un elpceļu sašaurināšanās astmas pacientiem izpaužas kā klepus un čīkstēšana, spiedoša sajūta krūtīs.
Astmu vēl nevar pilnībā izārstēt, bet ar medikamentiem iespējams to labi ārstēt un efektīvi kontrolēt slimības gaitu, lai tā netraucētu ne mazam, ne lielam pacientam. Ja astma netiek ārstēta vispār, vai netiek ārstēta pareizi, t.i. sekojot ārsta ieteikumiem, ar laiku var rasties neatgriezeniskas sekas - elpceļu deformācija, kas būtiski ietekmēs cilvēka dzīves kvalitāti. Tā tas nebūs, ja astma tiks ārstēta pareizi, nevis tikai lēkmes brīdī pašārstēšanās veidā tiks "dzēsts ugunsgrēks".
Nopietni regulāri elpošanas traucējumi, piemēram, elpas trūkums, ir tikai īpaši smagas un neārstētas astmas gadījumā. Ja papildus ārstējošiem medikamentiem ir nepieciešams bieži lietot arī atvieglojošās glābējzāles, jāvēršas pie ārsta, lai kaut ko mainītu astmas terapijā. Jo vairāk informācijas būs ārstam par pacientu, jo precīzāk būs iespējams atrast piemērotāko terapiju astmas ārtēšanai. Astmas diagnoze ir viena, bet terapiju iespējas ir daudz un ārstēšana var būtiski atšķirties katram pacientam.
Asoc. prof. Alvils Krams, Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs: "2010. gads ir Pasaules Plaušu veselības gads. Bronhiālā astma ir viena no visizplatītākajām plaušu slimībām gan Latvijā, gan pasaulē. Pasaulē ar bronhiālo astmu slimo apmēram 300 miljoni cilvēku. Latvijā ar astmu dažādās vecuma grupās slimo aptuveni 2-5% iedzīvotāju, pie kam, ņemot vērā sadzīves apstākļu un ieradumu maiņu pēdējās desmitgadēs, var droši prognozēt astmas izplatības pieaugumu."
Rita Paeglīte, Latvijas Astmas un alerģijas biedrības valdes priekšsēdētāja: " Aicinu ikvienu astmas pacientu būt atbildīgam par savu veselību un darīt visu, lai slimība pēc iespējas mazāk ietekmētu sapņus un iecerētās aktivitātes. Astmas ārstēšanas mērķis ir ne tikai novērst kārtējo astmas lēkmi, bet ikdienā justies tā, lai varētu plānot savu dienu un visu dzīvi pēc sirds patikas."
Ieteikumi astmas pacientam
• Ja ir aizdomas par astmu – dodies pie ārsta un veic pārbaudes!
• Nenoliedz astmu. Astma nav briesmīga slimība, ja to ārstē!
• Mēģini noteikt un atklāt astmas izraisītājus un pēc iespējas no tiem izvairīties.
• Izvairies no atdzišanas un nosalšanas, jo tas paaugstina risku saslimt ar vīrusu infekcijām, kas ir galvenais smagu astmas uzliesmojumu cēlonis.
• Atpazīsti astmas lēkmes pirmās pazīmes, lai nekavējoties rīkotos pēc ārsta plāna un izvairītos no smagām sekām.
• Dažādi elpošanas vingrinājumi uzlabo plaušu darbību un neļauj slimībai progresēt. Esi fiziski aktīvs, rūdies un lieto veselīgu uzturu - tas stiprinās imunitāti un ļaus izvairīties no vīrusu infekcijām.
• Nesmēķē un izvairies no pasīvās smēķēšanas!
• Bieži veic mitro uzkopšanu un vēdini māju!
• Mājā ir būtiska laba ventilācija, lai nepieļautu pelējuma sēnītes savairošanos.
• Nepārtrauc ārstējošo medikamentu lietošanu pat tad, ja jūties pavisam labi. Medikamenti sniedz vēlamo rezultātu tikai, tos lietojot ilgstoši.
• Ir būtiski kopā ar ārstu atrast mazāko uzturošo medikamenta devu, ar kuru astma tiek labi kontrolēta.
• Uzzini par astmu vēl vairāk www.astmaalergija.lv un www.bernsklepo.lv !
Edīte Kaņepāja – Vanaga