Neatrisinātās problēmas un izaicinājumi rehabilitācijas jomā
Jau no šā gada jūnijā Rīgā darbojas Rīgas Stradiņa universitātes Ambulatorā rehabilitācijas klīnika, kurā iedzīvotāji var saņemt konsultācijas, kā arī dažādus rehabilitācijas pakalpojumus, informē Rīgas Stradiņa universitātes Rehabilitācijas fakultātes dekāns Aivars Vētra.
Vētra stāsta, ka klīnika netika skaļi atklāta, taču, iespējams, Ziemassvētku laikā vai Zvaigznes dienā varētu notikt svinīga klīnikas atvērto durvju diena.
Klīnikā, kura atrodas Ventspils ielā 53, dabojas trīs ārsti, kā arī vairāki fizioterapeiti un citi speciālisti. Tā ir būtisks ieguvums ne tikai pacientiem, bet arī Rehabilitācijas fakultātes studentiem, kuri šo iestādi izmanto kā apmācības bāzi, uzskata Vētra.
Šai pašā ēkā atrodas arī Rehabilitācijas centra "Vaivari" Tehnisko palīglīdzekļu centrs.
Komentējot situāciju rehabilitācijas nozarē, Vētra uzskata, ka, lai veicinātu rehabilitācijas nozares attīstību Latvijā, nepieciešams novērst disproporciju naudas izmantošanā un nodrošināt palīdzību ne tikai neatliekamai palīdzībai, bet arī citām jomām
Vētra stāsta, ka, protams, ir pozitīvi, ka iedzīvotājiem tiek nodrošināta neatliekamā palīdzība, tomēr viņš uzskata, ka līdz šim rehabilitācijai nav bijusi pievērsta pārāk liela uzmanība. Tāpēc viņš cer, ka jaunais veselības ministrs Juris Bārzdiņš tomēr saskatīs iespējas pievērst uzmanību arī šai nozarei.
Vētra skaidro, ka problēmas ir arī Tehnisko palīglīdzekļu centra darbībā, jo centrs var nodrošināt tikai aptuveni pusi no reālā pieprasījuma no klientu puses. Pat pirmreizējiem pacientiem ir jāgaida rindā pēc dažādiem palīglīdzekļiem, kas, pēc Vētras teiktā, neesot pieļaujams.
Viņš atzīst, ka patlaban papildu naudu tehniskajiem palīglīdzekļiem, neatņemot citai veselības aprūpes nozarei, piešķirt nav iespējams, tomēr ir iespējams veikt taupības pasākumus, piemēram, nodrošinot pēc iespējas palīglīdzekļus pirmreizējiem invalīdiem, bet pēc tam, kad klients griežas centrā atkārtoti, palīglīdzekli varētu nevis mainīt pret citu, bet mēģināt remontēt. Vētra arī izsaka domu, ka vajadzētu iesaistīt Latvijas Sarkano krustu, pašvaldības un citas organizācijas, kuras nodarbojas ar labdarību, lai palīdzētu nodrošināt cilvēkus ar viņiem nepieciešamajiem tehniskajiem palīglīdzekļiem.
Kā vienu no būtiskiem izaicinājumiem nākamgad Vētra uzskata jauno Invaliditātes likumu. Tam stājoties spēkā, no nākamā gada 1.janvāra prognozējamās invaliditātes gadījumā cilvēkiem būs jāsastāda individuālie rehabilitācijas plāni. Vētra uzskata, ka pagaidām šī sistēma līdz galam neesot pārdomāta un tāpēc ir jautājums par to, cik lielā mērā ģimenes ārsti vēlēsies uzņemties atbildību un vēlēsies iesaistīties.
Šīs problēmas Vētra plāno uzsvērt arī 1.Latvijas Rehabilitācijas ārstu kongresā, kurš 11.novembrī notiks Stradiņa universitātē.
Ilze Mežniece