Nākamgad plāno ieviest papildu pasākumus, lai uzlabotu slimnīcu pārvaldību un novērstu iespējamos zaudējumus
Nākamgad Veselības ministrija (VM) plāno ieviest papildu pasākumus, kas uzlabotu VM kapitālsabiedrību - slimnīcu - pārvaldību, to darbības efektivitāti un novērstu zaudējumu rašanos, teikts informatīvajā ziņojumā, kuru sākotnēji bija plānots izskatīt valdības sēdē šodien, bet vēlāk šis jautājums tika uz nedēļu atlikts.
VM plānotie pasākumi paredz attīstīt un uzlabot pacientu uzņemšanas klīnikas darbību, kas ietver neatliekamās medicīniskās palīdzības pacientu šķirošanu un novērošanu - pie uzņemšanas klīnikas izveidot observācijas gultas, lai pēc pacientam nepieciešamo izmeklējumu veikšanas un novērošanas līdz 24 stundām būtu iespējams lemt par to, vai pacientu nepieciešams ārstēt ambulatori vai stacionāri.
Pēc VM speciālistu domām, šādi stacionāro pacientu plūsmu varētu samazināt par 20% un rezultātā būtisks ambulatori ārstēto un izmeklēto pacientu skaits netiktu stacionēts, kā arī vienlaicīgi tiktu nodrošināta efektīvāka personāla izvietošana stratēģiski svarīgos punktos. Īstenojot šo pasākumu, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca izlieto par 6,3 miljoniem latu gadā mazāk stacionāra darbības nodrošināšanai, norāda VM.
Tāpat plānots pastiprināt iekšējo kontroli pār izmantoto un norakstīto medikamentu daudzumu. VM kapitālsabiedrībām turpmāk būs jānodrošina efektīva kontrole attiecībā uz krājumu uzskaiti un izlietojumu, piemēram, ieviešot darba dalīšanas principu (ārsta izrakstīto medikamentu salīdzinājums ar medmāsu izlietoto medikamentu apjomu), kā arī ieviešot papildu finanšu analīzes.
Vēl VM kapitālsabiedrībām turpmāk būs jānodrošina caurskatāma algu aprēķina procedūra un efektīva kontrole pār laika uzskaites tabulās uzrādītajām darba stundām, piemēram, automatizēta darba laika uzskaite. Tāpat būs jāveic sniegto pakalpojumu rentabilitātes un lietderīguma izvērtējums, lai novērstu to, ka VM kapitālsabiedrībās sniegto pakalpojumu pašizmaksa pārsniedz neto apgrozījumu, radot negatīvu pamatdarbības naudas plūsmu. Gadījumos, ja kādā no sniegtajiem pakalpojumiem, piemēram, laboratorijas pakalpojumi, kafejnīcas uzturēšana, netiek gūta nepieciešamā atdeve vai radīti zaudējumi, jāizvērtē atsacīšanās iespējas no šādu pakalpojumu turpmākas sniegšanas vai šādu pakalpojumu iepirkuma.
Plānots arī organizēt centralizētus iepirkumus kapitālsabiedrību darbības vajadzībām, rezultātā ietaupot finanšu līdzekļus, jo piegādātāji būs ieinteresētāki piedalīties un uzvarēt šādos finansiāli apjomīgos konkursos un attiecīgi piedāvāt izdevīgākas iepirkuma cenas, uzskata VM.
Tāpat ir nepieciešama resursu pārvaldības uzlabošana, kas nodrošina to, ka slimnīcu iekšējie procesi tiek mērķtiecīgi uzraudzīti un vērtēti, kopumā uzlabojot uzņēmumu darbības efektivitāti. Pēc VM speciālistu domām, ik gadu ar šādu sistēmu varētu ietaupīt līdz pat 3% no kopējiem izdevumiem katrā VM kapitālsabiedrībā.
Nākamgad arī tiks uzlabota kontrole pār galvenajiem slimnīcu procesiem, tostarp jaunu un efektīvu informācijas sistēmu ieviešana un esošo sistēmu uzlabošana. Plānots uzlabot un aktualizēt arī grāmatvedības politiku, kā arī ieviest atbilstošu kontroles mehānismu, uzlabojot un padarot efektīvāku nepieciešamās informācijas sagatavošanas procesu, tostarp ieviešot finanšu pārskata sagatavošanas procedūras, lai novērstu risku, ka nekvalitatīvi un normatīvajiem aktiem neatbilstoši finanšu pārskati varētu sniegt maldīgu informāciju par slimnīcu finansiālo stāvokli.
VM uzskata, ka ir nepieciešama arī papildu procedūru un kontroles ieviešana, lai turpmāk VM kapitālsabiedrības, sniedzot maksas pakalpojumus par būtiskām summām, pārliecinātos par privātpersonu maksātspēju, piemēram, prasot priekšapmaksu par dārgākajām procedūrām.
Vēl slimnīcām tiks noteikti skaidras naudas turēšanas limiti un biežāka inkasācija, jo būtisku skaidras naudas līdzekļu turēšana var palielināt krāpšanas vai zādzības riskus.
Valsts kapitālsabiedrības, kurās VM ir kapitāldaļu turētāja, ir Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca, Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrs, Piejūras slimnīca, slimnīca "Ģintermuiža", Daugavpils Psihoneiroloģiskā slimnīca, Strenču Psihoneiroloģiskā slimnīca, bērnu psihoneiroloģiskā slimnīca "Ainaži", Aknīstes Psihoneiroloģiskā slimnīca, Straupes Narkoloģiskā slimnīca, Latgales novada rehabilitācijas centrs "Rāzna" un nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari".
Rīga, 13.dec., LETA.