Nākamajos gados plānots pagarināt iedzīvotāju mūža ilgumu un veicināt veselīgu dzīvesveidu
Līdz 1.decembrim Veselības ministrijas mājaslapā ikviens interesents var iepazīties un izteikt savu viedokli par ministrijas izstrādāto Sabiedrības veselības pamatnostādņu 2011.-2017.gadam projektu. Kā teikts dokumentā, tā gavenais mērķis ir pagarināt jaundzimušo vidējo paredzamo mūža ilgumu, mazinot atšķirības starp vīriešiem un sievietēm, un padarīt pēc iespējas veselīgākus nodzīvotos dzīves gadus.
Tas nozīmē, ka mērķis ir paaugstināt Latvijas iedzīvotāju mūža ilgumu līdz 71,1 gadam vīriešiem, bet sievietēm – līdz 79,6 gadiem. Izvirzīto mērķi paredzēts īstenot, uzlabojot profilaksi sirds un asinsvadu slimībām, pilnveidojot onkoloģisko slimību profilaksi un agrīnu diagnostiku, veicinot garīgās veselības un diabēta profilaksi, tādējādi samazinot saslimstību un mirstību no neinfekciju slimībām.
Sabiedrības veselības saglabāšanai, uzlabošanai un atjaunošanai ir izvirzīti divi rīcības virzieni: veselības veicināšana un pacientu drošības un veselības aprūpes pakalpojumu kvalitātes nodrošināšana. Šo rīcības virzienu ietvaros paredzēto pasākumu īstenošana ilgtermiņā ļaus sasniegt pamatnostādnēs izvirzīto mērķi.
Neinfekcijas slimības ir galvenais saslimstības un mirstības cēlonis Latvijā, tāpēc kā viens no apakšvirzieniem mērķa sasniegšanā būs neinfekcijas slimību riska faktoru mazināšana, paredzot sabiedrības izpratnes veidošanos par veselīga dzīvesveida lomu veselības stāvokļa uzlabošanā un atjaunošanā. Šai sakarā arī plānots nodrošināt normatīvā regulējuma izstrādi neveselīgu pārtikas produktu tirdzniecības un reklāmas ierobežošanai, veicināt dažādu profesionāļu iesaisti sabiedrības veselības darbā, nodrošināt sirds asinsvadu sistēmas slimību un onkoloģisko slimību profilaksi un agrīnu diagnostiku.
Tādejādi šie pasākumi ļaus samazināt saslimstību ar sirds asinsvadu sistēmas un onkoloģiskajām slimībām un novērst augsto mirstību no tām. Iedzīvotāju vispārējā veselības stāvokļa uzlabošanā nozīmīga loma ir arī garīgās veselības veicinošiem pasākumiem. Rīcības plāna psihiskās veselības veicināšanai izstrāde un īstenošana veicinās psihisko slimību un pašnāvību profilaksi, kā arī aizspriedumu mazināšanu sabiedrībā pret personām ar psihiskās veselības problēmām, uzsvērts dokumenta projektā.
Attiecībā uz grūtnieču un bērna veselības uzlabošanu, perinatālās un zīdaiņu mirstības samazināšanu, plānotais pasākumu kopums paredz īpašu nozīmi piešķirt veselīga dzīves sākuma nodrošināšanai – izglītojot ārstniecības personas un vecākus par zīdīšanas nozīmi bērna veselības nodrošināšanā un imunitātes stiprināšanā, veselīga uztura un fizisko aktivitāšu nepieciešamību jau mazotnē, mazināt atkarību izraisošu vielu lietošanu jauniešu vidū, informējot par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem un izglītojot par infekcijas slimību profilaksi.
Traumatisma un mirstības mazināšanai no ārējiem nāves cēloņiem, plānots sabiedrībā samazināt alkohola un narkotisko vielu lietošanu, normatīvajos aktos noteikt mazāku pieļaujamo alkohola koncentrāciju asinīs transportlīdzekļu vadītājiem un īstenot sezonālas sabiedrības izglītošanas kampaņas par drošības pasākumiem.
Savukārt veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanai plānots pilnveidot ģimenes ārstu apmācību sabiedrības veselības jautājumos, izstrādāt vadlīnijas perinatālajā aprūpē un hroniskajām ķirurģiskajām un uroloģiskajām saslimšanām, kuras iespējams ārstēt dienas stacionārā, izstrādāt ambulatoro un stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju attīstības plānu 2012.-2014.gadam, informēt sabiedrību par racionālu zāļu lietošanu, panākt zemāku vairumtirdzniecības uzcenojumu zālēm, pilnveidot analīzei nepieciešamās statistikas datu vākšanu un uzglabāšanu un īstenot citus pasākumus.
Ministrija tāpat uzsver, ka sabiedrības veselību nosaka ne tikai veselības aprūpe jeb ārstēšana un tās sniegtās iespējas, bet gan visas sabiedrības rūpes par to, lai slimības pēc iespējas attālinātu. Bez tam veselīgas politikas atbalstīšana nav tikai Veselības ministrijas, bet visu, īpaši, vides, satiksmes, iekšlietu, zemkopības un izglītības sektoru kopīga prioritāte.
Ilze Mežniece