Mudina sievietes veikt dzemdes kakla vēža profilaktiskās pārbaudes
"Svarīgi, lai sievietes izmantotu valsts apmaksāto iespēju pārbaudīt savu veselību un aizietu uz profilaktisko pārbaudi, jo savlaicīgi diagnosticējot, šo vēzi ir iespējams ārstēt, tuviniekiem nezaudējot māti, sievu vai meitu," uzsvēra veselības ministre Ingrīda Circene. "Ja šīs profilaktiskās pārbaudes veiktu trīs ceturtdaļas no sievietēm un vienlaikus valsts apmaksāto vakcinācijas kursu pret cilvēka papilomas vīrusu izietu 80% no pusaudzēm, tad dzemdes kakla vēža diagnoze Latvijā būtu retums."
Biedrības Papardes zieds valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle norādīja, ka dzemdes kakla vēža problemātikas apzināšanai un novēršanai ir ļoti nozīmīgi panākt sabiedrībā patiesu izpratni par jautājuma būtību. Tādēļ arī Latvijā līdzīgi kā citur Eiropas valstīs janvāra nogalē tiek īstenota dzemdes kakla vēža profilakses nedēļa, kuras ietvaros ar dažādiem pasākumiem tiek uzrunāta sabiedrība pievērst šim jautājumam uzmanību un notiek speciālistu diskusijas par to, kā veiksmīgāk realizēt pasākumus vēža ierobežošanai.
Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne uzsvēra, ka Latvijā jau vairākus gadus tiek īstenoti abi PVO rekomendētie pasākumi - organizētais dzemdes kakla vēža skrīnings un 12 gadus vecu meiteņu vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusa infekciju, kas var izraisīt dzemdes kakla vēzi. Vienlaikus ļoti būtiski ir sabiedrībai turpināt skaidrot un mudināt sievietes izmantot valsts piedāvātās iespējas.
Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore Ilze Vīberga iepazīstināja ar LU īstenotā pētījuma rezultātiem, kas atklāj ka daļā sabiedrības joprojām diagnoze - vēzis - ir tabu, par kuru dažkārt nevēlas neko zināt, tādēļ profilaktiskās pārbaudes nemaz neveic. Vienlaikus profesore norādīja, ka kopš skrīninga uzsākšanas sieviešu atsaucība uz pārbaužu veikšanu ir palielinājusies 2,3 reizes, kas ir pozitīvi. Tomēr, lai rezultāti uzlabotos, jāmainās arī sabiedrības attieksmei pret savu veselību.
Preses konferences noslēgumā Nacionālā veselības dienesta Ambulatorās daļas vadītāja Līga Gaigala norādīja, ka līdzīgi kā pagājušajā gadā arī šogad tiks turpinātas sabiedrības informēšanas kampaņas par organizēto vēža skrīningu. Tāpat no šī gada lielāka uzmanība vēža diagnostikai varētu tikt īstenota no ģimenes ārstu puses. Vienlaikus katram personīgi ir jājūtas atbildīgam par savu veselību un jāatceras, ka pie ārsta ir jādodas pārbaudīties arī profilaktiski, nevis tikai tad, kad jau ir sūdzības.
Jau ziņots, ka katru gadu no dzemdes kakla audzēja Latvijā mirst ap 150 sievietēm. Viens no iemesliem ir tas, ka aptuveni puse jaunatklāto gadījumu tiek diagnosticēti 3. vai 4. stadijā, kad ārstēšanas iespējas ir ierobežotas.
Lai ierobežotu dzemdes kakla vēža izplatību un uzsāktu savlaicīgu tā ārstēšanu, Latvijā jau vairākus gadus tiek īstenota ļaundabīgu audzēju savlaicīgas atklāšanas programma, kuras ietvaros sievietēm vecumā no 25 līdz 70 gadiem reizi trijos gados valsts apmaksā dzemdes kakla vēža skrīningtestu. Savukārt 12 gadus vecām meitenēm tiek nodrošināta valsts apmaksāta vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusa infekciju, kas var izraisīt dzemdes kakla vēzi.
Informāciju sagatavoja Oskars Šneiders, Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas speciālists
Foto: LETA
Komentāri
-
Sen jau plānoju aiziet, bet kā nesanāk tā nesanāk... Laikam beidzot jāsaņemas un jāaiziet, jo kurš gan cits rūpēsies par manu veselību, ja ne es pati?
-
Sen jau plānoju aiziet, bet kā nesanāk tā nesanāk... Laikam beidzot jāsaņemas un jāaiziet, jo kurš gan cits rūpēsies par manu veselību, ja ne es pati?