Māmiņu Klubs: vecāki nav apmierināti ar pašvaldību izmaksāto pabalstu lielumu
75 % jauno vecāku nav apmierināti ar vienreizējā pabalsta summu, ko izsniedz viņu pašvaldības par bērna piedzimšanu - noskaidrots vecāku apvienības un TV raidījuma veiktajā aptaujā. Summa, ko jaunās ģimenes vēlētos sagaidīt no savas pašvaldības, svārstās no 200 – 300 latiem līdzšinējo 50 – 100 latu vietā.
"Māmiņu Klubs", kuram ir vairāk nekā 15 000 biedru visā Latvijā, šā gada septembrī veica aptauju par bērna piedzimšanas pabalstiem, lai noskaidrotu, vai ģimenes ar pašvaldību sniegto atbalstu ir apmierinātas, kā arī kādiem mērķiem piešķirtā nauda tiek tērēta.
Šādu aptauju "Māmiņu Klubs" nolēma veikt, reaģējot uz Rīgas Domes izplatīto informāciju par iespējamo bērna piedzimšanas pabalsta palielināšanu nākamgad no 100 uz 200 latiem.
Aptaujā noskaidrots, ka bērna piedzimšanas pabalstu summas variē dažādās pašvaldībās, atkarībā no to turības. Piemēram, Talsos tie ir 50 lati "graudā" kā dāvanu karte bērnu preču veikalā, Valmierā 160 lati, ar noteikumu, ja abi vecāki deklarēti, bet šāda pabalsta vispār nav Saldū un Daugavpilī. Mārupes pašvaldībā savukārt pabalsts bērnam piedzimsot ir 120 lati plus 100 lati kā kompensācija par maksas vakcināciju.
50 - 100 lati – vidēji ar šādu summu pašvaldības apbalvo savas ģimenes ar jaundzimušajiem bērniņiem, izsniedzot vienreizēju naudas pabalstu. Pabalsta summas lieluma noteikšana ir katras pašvaldības ziņā. Rīgas Dome sasparojusies bērna piedzimšanas pabalstu palielināt no 2008.gada.
Gandrīz puse (47 % aptaujāto) vecāku atzina, ka ņemot vērā pašreizējo ekonomisko situāciju, vēlamā summa gan būtu 200 – 300 latu robežās. 21 % vēlējās šo summu redzēt vēl lielāku, bet tikai 8 % bija apmierināti ar 100 latiem, ko dāvājusi pašvaldība kā atbalstu bērniņa piedzimšanai.
Vienreizējā pabalsta summas lieluma paaugstināšana saistāma arī ar izdevumu pieaugumu, kas neizbēgami rodas bērnam piedzimstot. Neskaitot tēriņus, kas rodas bērna pūriņa iegādei (vidēji no 300 – 500 latiem un vairāk), izrādās, bērna pirmajā dzīves gadā vecākiem nākas maksāt arī par bērna veselības aprūpi, kas primāri ir valsts un pašvaldības uzdevums – spēt nodrošināt savus mazākos iedzīvotājus ar bez maksas medicīnas pakalpojumiem!
Piemēram, 64 % vecāku mazuļa pirmajā dzīves gadā ir maksājuši par bērnu fizioterapeitu un speciālistu apmeklējumiem. 17 % ir maksājuši par bērna ārsta apmeklējumiem, bet 19 % nācās šķirties no naudiņas maksājot arī par profilaktiskajiem pasākumiem, piemēram, vakcināciju.
Pieaugot dažādiem izdevumiem, arī maksa par potēm patukšo vecāku maciņus. 88 % vecāku uzskata, ka būtu lieliski, ka pašvaldības segtu bērna veselības aprūpes izdevumus, rūpējoties par mazāko iedzīvotāju veselības nodrošināšanu.
31 % izteica vēlēšanos, lai viņu vietējā pašvaldība segtu arī ar bērnu profilaksi saistītos izdevumus, tādejādi nepieļaujot slimību uzliesmojumu draudus.
"Māmiņu Klubam" pētot esošo pašvaldību politiku bērnu veselības aprūpes izdevumu kompensēšanā, atklājās, ka vairākas pašvaldības veiksmīgi realizē šādu atbalsta politiku.
Piemēram, Mārupes pašvaldība jaundzimušo un bērnu atbalstam paredzējusi vairākus pabalstus, kā Māmiņu Klubam komentēja pašvaldības sociālo lietu dienesta vadītāja Anita Grope: Anita Grope: "Jaundzimušā pabalsts Mārupes pašvaldībā šobrīd ir 120 lati. Mēs apmaksājam arī vakcināciju pret rotavīrusa infekciju 100 latu apmērā bērniem līdz 6 mēnešu vecumam. Vecāku atsaucība ir ļoti laba, jo pret rotavīrusiem izvakcinēti ir apmēram vairāk kā 90% no pašvaldības bērniem. Bērni no 1 līdz 6 gadu vecumam katru gadu saņem īpašo dzimšanas dienas pabalstu 15 latu apmērā. Mārupes pašvaldība rūpējas par ģimenēm ar maziem bērniem, sniedzot īpašu atbalstu veselības aprūpes nodrošināšanā."
Jau iepriekš Māmiņu klubs informēja, ka iesniedzis projektu Rīgas Domē, lai palīdzētu maznodrošinātajiem un daudzbērnu ģimeņu bērniem kompensēt rotavīrusu poti, bet līdz šim, tai skaitā tikko pieņemtajos Rīgas domes budžeta grozījumos, šim projektam līdzekļi nav pieškirti.
Tikmēr Latvijā turpina pieaugt rotavīrusu caurejas - šī gada 7 mēnešos saslimuši jau 1984 bērni, un tas ir par 35% vairāk kā 2007.gadā un par 25% vairāk kā pēdējos 5 gados.
Māmiņu Klubs: - lai veicinātu demogrāfiskās situācijas uzlabošanos valstī, aktīvāk jauno ģimeņu atbalsta politikā jāiesaistās arī pašvaldībām!
Komentāri
-
es gribu pateikt ka vecumnieku pagasts mums neka nepalidzeja.uzdavinaja gramatu un tas bija vis.jautajums; ka pec citur izmaksa,bet citur neko?nav godigi.
-
es gribu pateikt ka vecumnieku pagasts mums neka nepalidzeja.uzdavinaja gramatu un tas bija vis.jautajums; ka pec citur izmaksa,bet citur neko?nav godigi.
-
es gribu pateikt ka vecumnieku pagasts mums neka nepalidzeja.uzdavinaja gramatu un tas bija vis.jautajums; ka pec citur izmaksa,bet citur neko?nav godigi.
-
es gribu pateikt ka vecumnieku pagasts mums neka nepalidzeja.uzdavinaja gramatu un tas bija vis.jautajums; ka pec citur izmaksa,bet citur neko?nav godigi.