LM plāno izveidot tehnisko palīglīdzekļu piešķiršanas sistēmu cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem
Labklājības ministrija (LM) ar Eiropas Savienības struktūrfondu atbalstu laikā no nākamā gada 1.ceturkšņa līdz 2019.gada beigām plāno izveidot un ieviest funkcionēšanas novērtēšanas un tehnisko palīglīdzekļu apmaiņas sistēmu cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem.
Kā aģentūru LETA informēja LM pārstāve Marika Kupče, minētās aktivitātes nepieciešamas, jo cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, tostarp ar invaliditāti un prognozējamo invaliditāti, nav savlaicīgi pieejami atbilstoši tehniskie palīglīdzekļi, tādejādi šiem cilvēkiem ir apgrūtināta iekļaušanās izglītības sistēmā, darba tirgū un sabiedrībā.
Lai uzlabotu tehnisko palīglīdzekļu piešķiršanu, plānots izveidot un ieviest funkcionēšanas novērtēšanas sistēmu un asistīvo tehnoloģiju jeb tehnisko palīglīdzekļu apmaiņas sistēmu izglītības iestādēm.
Kupče skaidroja, ka, ieviešot funkcionēšanas novērtēšanas un tehnisko palīglīdzekļu apmaiņas sistēmu, tiks īstenots pilotprojekts, kā arī pēc tam - pilotprojekta rezultātu izvērtēšana. Paredzēts, ka sistēmu izveidi un darbību nodrošinās nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari".
Funkcionēšanas novērtēšanas sistēmas izveidei un ieviešanai ar Eiropas Sociālā fonda (ESF) atbalstu paredzētas vairākas aktivitātes, tostarp izvērtēt ārvalstīs un Latvijā šobrīd pielietotos funkcionēšanas novērtēšanas instrumentus un tehnoloģijas, kā arī iespējas to ieviešanai Latvijā.
Tāpat LM plāno izstrādāt funkcionēšanas novērtēšanas sistēmas aprakstu - funkcionēšanas novērtēšanas protokolus atbilstoši izstrādātajām funkcionēšanas metodēm, metodiskos materiālus funkcionēšanas novērtēšanai un lēmumu pieņemšanai par tehnisko palīglīdzekļu piešķiršanu objektīvi noteikto funkcionēšanas ierobežojumu gadījumā.
Balstoties uz novērtējumu, cilvēkam paredzēts nodrošināt visatbilstošāko tehnisko palīglīdzekli, mazināt rindas pēc tehniskajiem palīglīdzekļiem un novērst situācijas, kad tiek iepirkti tehniskie palīglīdzekļi, kas vēlāk netiek izmantoti, jo pieprasījums ir mazinājies vai mainījies, stāstīja Kupče.
Papildus "Vaivaru" speciālistu apmācībai plānoti izglītojoši pasākumi par izstrādāto funkcionēšanas novērtēšanas sistēmu iesaistītajām interesentu grupām - pašvaldību sociālo dienestu, ārstniecības iestāžu, Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) un Sociālās integrācijas valsts aģentūras (SIVA) speciālistiem.
Savukārt, ieviešot tehnisko palīglīdzekļu apmaiņas sistēmu, plānots nodrošināt tehniskos palīglīdzekļus vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs un apmaiņu ar tiem. Paredzēts piešķirt tieši uz mācību procesu vērstus tehniskos palīglīdzekļus, tādejādi palielinot apmācāmo bērnu un jauniešu ar funkcionēšanas traucējumiem skaitu izglītības iestādēs un nākotnē mazinot to cilvēku skaitu, kam izglītības trūkums neļaus iekļauties darba tirgū.
Vienlaikus ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstu LM plāno izveidot iepriekšminēto aktivitāšu īstenošanai nepieciešamo infrastruktūru - telpas funkcionēšanas novērtēšanas sistēmas vajadzībām, iegādāties novērtēšanai nepieciešamo aprīkojumu, kā arī iegādāties tehniskos palīglīdzekļus apmaiņas fonda darbībai, un izveidot datu bāzi funkcionēšanas novērtēšanas informācijas apkopošanai.
Kā stāstīja Kupče, funkcionēšanas novērtēšanas un tehnisko palīglīdzekļu apmaiņas sistēmas izveidei un ieviešanai kopējais finansējums ir 1,32 miljonu eiro, tai skaitā 1,12 miljoni eiro ir ESF finansējums un 198 400 eiro - valsts budžeta finansējums.
Savukārt infrastruktūras attīstībai kopējais finansējums ir 4,07 miljoni eiro, tai skaitā 3,46 miljoni eiro ir ERAF finansējums un 611 500 eiro - valsts budžeta finansējums.
Uz pērnā gada 31.decembri rindā uz tehnisko palīglīdzekļu saņemšanu gaidīja 5852 cilvēki, no kuriem 868 cilvēkiem bija tiesības uz tehnisko palīglīdzekļu saņemšanu steidzamības kārtā - cilvēki ar pirmreizējiem funkcionēšanas traucējumiem pēc operācijām, avārijām, hroniskām saslimšanām, citām ārkārtējām problēmām un bērni.
LETA