Lietuvas skolās varētu pieaugt fiziskās audzināšanas stundu skaits
Foto: Kevin Krejci/Flickr
Lietuvas skolās varētu pieaugt fiziskās audzināšanas stundu skaits - šādu viedokli izteicis veselības aizsardzības ministra pienākumu izpildītājs Vītenis Andrjukaitis, parakstot ministrijas sadarbības līgumu ar Lietuvas Sporta universitāti par iedzīvotāju fizisko aktivitāšu veicināšanu.
Lietuvā šī ir jauna iniciatīva, kas nav orientēta uz augstiem sasniegumiem sportā, bet tieksies ikvienam pavērt iespējas savu spēju robežās maksimāli stiprināt veselību.
Sadarbības līgums paredz iekļaut Sporta universitātes ekspertus ministrijas darba grupās, komitejās un kolēģijās.
"Domāju, ka Lietuvas Sporta universitāte var palīdzēt, lai mēs varētu mainīt likumdošanas normas attiecībā uz obligāto fiziskās audzināšanas stundu skaitu, zinot, ka to panākt būs ļoti grūti," sacījis līdzšinējais ministrs, ko Lietuva deleģējusi darbam Eiropas Komisijā. "Pastāv ļoti daudz dažādu argumentu, ka [stundu] pietiek tik, cik ir. Zināms - šie apgalvojumi balstās uz to, ka trūkst sporta zāļu, stadionu, vingrošanas infrastruktūras. Manuprāt, tas nav iemesls - šajās stundās, īpaši no 1. līdz 4.klasei, var rīkot vingrošanas nodarbības pat klasēs vai gaiteņos."
Andrjukaitis atgādinājis, ka Eiropas Savienības daudzgadu budžetā laikā no 2014. līdz 2020.gadam paredzēts ES struktūrfondu atbalsts programmai "Veselība visiem".
Šobrīd Lietuvas Sporta universitāte vienīgā valstī gatavo speciālistus veselību nostiprinošu fizisko aktivitāšu jomā studiju programmā "Fiziskās aktivitātes un sabiedrības veselība". Kopā ar piecām citām Eiropas augstskolām tā izstrādājusi starptautisku programmu angļu valodā "Fiziskās aktivitātes un veselīgs dzīvesveids" un no rudens aicinās studentus to apgūt.
Kā liecina "Eurobarometer" aptauja, kas pērn pēc Eiropas Komisijas pasūtījuma veikta 28 ES dalībvalstīs, 46% Lietuvas iedzīvotāju nekad nevingro un vispār nenodarbojas ar sportu.
62% respondentu Eiropā šai aptaujā kā iemeslus savai vēlmei sportot vai nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm minējuši centienus uzlabot veselību, bet Lietuvā to vēlas vien 53% respondentu.