Latvijas Infektoloģijas centrs prognozē gripas tuvošanos
"Ar citām akūtām augšējo elpošanas ceļu infekcijām (AAEI) 42.nedēļā ambulatorajās iestādēs vērsušos pacientu skaits (vidēji 1219 uz 100000 iedz.), salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu (41.nedēļā –1199 uz 100000 iedz.), pieaudzis par 1,6%. Saslimstība pieaugusi vecuma grupās: 0- 4 gadi un 15-64 gadi. Saslimstības intensitāte palielinājusies - 5 pilsētās (Gulbenē, Liepājā, Rīgā, Rēzeknē un Valmierā); samazinājusies - 4 pilsētās (Daugavpilī, Jēkabpilī, Jelgavā un Jūrmalā), bet Ventspilī. saglabājies iepriekšējās nedēļas līmenī Savukārt, visaugstākā saslimstība, līdzīgi kā iepriekšējā nedēļā, bija - Rīgā (1713) un Rēzeknē (1693). Par hospitalizētiem pacientiem ar aizdomām par gripu no slimnīcām, kas piedalās monitoringā ,netika ziņots" epidemioloģisko situāciju valstī raksturo Raina Nikiforova.
LIC epidemiologi informē par AAEI un gripas monitoringa dalībniekiem - jaunajā gripas sezonas periodā monitoringam atlasītas 63 ģimenes ārsta prakses - kopējā monitoringa populācija 131 166 (5,9 % no iedzīvotāju skaita), 11 slimnīcas, 41 skola un 42 pirmsskolas iestādes. 2011.gada 42.nedēļā datus sniedza 57 ģimenes ārsti - populācija 102 831 (4,6%)".
LIC epidemiologi ziņo par situāciju ar gripu un akūtām elpceļu infekcijām arī Eiropas reģiona valstīs 41.nedēļā. Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Gripas uzraudzības tīklam - EuroFlu, informāciju sniegušas 44 no 53 PVO Eiropas reģiona valstīm. Gripas un AAEI aktivitāte un izplatība Eiropā šobrīd vērtējama kā zema, norāda epidemioloģe Raina Nikiforova. Kopumā Eiropā 41.nedēļā nevienā no uzraudzības tīkla ietvaros izmeklētajiem (378) paraugiem gripas vīrusi netika atklāti. Ārpus uzraudzības tīkla (hospitalizēto pacientu vidū) noteikti septiņi gripas vīrusi - 4 AH1 tipa, 1 A/H3 un 2 B tipa gripas vīrusi. Līdz šim noteiktie cirkulējošie vīrusi ir līdzīgi vīrusiem, kuri iekļauti PVO rekomendētās vakcīnas sastāvā 2011./2012.gada sezonai Ziemeļu puslodē.
Efektīvākais veids, kā sevi un līdzcilvēkus pasargāt no saslimšanas ar gripu ir vakcinēšanās. Aizsardzību pret šajā sezonā cirkulējošajiem A un B gripas tipiem nodrošina šīs sezonas vakcīna, kuras sastāvs, salīdzinājumā ar iepriekšējās sezonas vakcīnas sastāvu, nav mainījies. Saņemt poti pret sezonālo gripu var LIC vakcinācijas kabinetā katru dienu, arī sestdienās, svētdienās un svētku dienās no plkst.9 līdz 20.
Kā iepriekš vēstīts, tad LIC speciālisti prognozēja, ka pirmie gripas gadījumi Latvijā, iespējams, varētu parādīties jau oktobrī/novembrī. Tāpēc LIC speciālisti atgādina, ka svarīgi pievērst uzmanību gan gripas profilaksei, gan ārstēšanai, lai saslimšanas gadījumā neveidotos smagas komplikācijas.
Gripa
Gripa sākas pēkšņi ar paaugstinātu temperatūru, pat līdz 39 - 40 grādiem, galvassāpēm, laušanas sajūtu kaulos un muskuļos, sausu klepu. Tai var būt arī nopietnas komplikācijas, tādas kā bronhīts, pneimonija, vidusauss iekaisums, miokardīts u.c.
Gripa ir viena no lipīgākajām infekcijas saslimšanām, kas var izraisīt dažādas komplikācijas.
Ko darīt, ja gripa jau piemeklējusi?
Noteikti palikt mājās, un iespējami ātrāk vērsties pie sava ģimenes ārsta, bet smagākajos gadījumos izsaukt ātro palīdzību. No elpceļu infekcijām iespējams izvairīties, ņemot vērā speciālistu padomus un ievērojot personīgo higiēnu, tai skaitā roku mazgāšanu, elpceļu higiēnu. Ir jācenšas izvairīties no kontakta ar infekcijas slimniekiem. Un arī pašam saslimušajam jāapzinās, ka neievērojot piesardzības pasākumus, viņš var apdraudēt savu tuvāko veselību. Īpaši svarīgi plānot profilaktiskos pasākumus, tai skaitā vakcināciju, ja ģimenē ir mazi bērni, grūtnieces, veci cilvēki un personas ar hroniskām slimībām, kurām saslimšana ar gripu var radīt smagas sekas. Pacientiem, kuriem rudens, ziemas periodā plānotas operācijas vai ārstēšanās stacionārā, īpaši rekomendējama savlaicīga vakcinācija pret gripu. Pagājušās sezonas dati liecina, ka 1/3 no mirušajiem gripas pacientiem, inficējušies ārstēšanās laikā slimnīcās, kur galvenokārt viņiem veiktas plānveida operācijas. Jāatgādina, ka grūtniecēm saslimšana ar gripu, īpaši pēdējā trimestrī, arī var būt bīstama gan bērnam, gan topošajai māmiņai. Vairākās Eiropas valstīs, saskaņā ar PVO rekomendācijām, grūtnieces pieder riska grupai, un vienām ir ieteicama vakcinācija pret gripu. Jebkurā gadījumā, pirms veikt vakcināciju, rekomendējam konsultēties ar savu ģimenes ārstu.
Vairāk par Infekciju slimībām - www.lic.gov.lv
Informāciju sagatavoja V/a "Latvijas Infektoloģijas centrs" Sabiedrisko attiecību speciālisti
Foto: Fotolia