Lembergs: Belēvičam ir daudz labu ideju, bet vajadzīgs sistēmiskāks darbs
Veselības ministram Guntim Belēvičam (ZZS) ir daudz labu ideju, bet nepieciešama sistēmiskāka pieeja, tādu viedokli savā iknedēļas preses konferencē pauda Ventspils mērs, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) sadarbības partijas "Latvijai un Ventspilij" vadītājs Aivars Lembergs.
"Belēvičam vajadzīgs sistēmiskāks darbs. Viņš jau ir ļoti enerģisks, un viņam ir daudz labu ideju, bet ir arī tādas, kas nav pārdomātas un kur tiek tērēts laiks un enerģija [jautājumiem], kas nebūt nav izšķiroši," atzina Lembergs.
"Jums jau vienmēr, jebkurā jautājumā ir tūkstoš problēmu. Tūkstoš problēmu kā vadītājs jūs nevarat risināt. Varat paņemt 10, 15 vai 20 - tas ir maksimums. Tālāk ir jādeleģē," sacīja Lembergs, norādot, ka, detalizēti iedziļinoties katrā sīkumā un risinot maznozīmīgus jautājumus, pastāv risks palaist garām būtisko.
Ventspils mērs atzina, ka finansējums veselības nozarei kopumā ir nepietiekams - jau iepriekšējo ministru laikā izskanējuši aprēķini, ka šai nozarei būtu jāpiešķir 4% no iekšzemes kopprodukta (IKP), bet pašlaik tie ir 2,9%. Aptuveni rēķinot, deficīts veselības nozarei tādējādi būtu lēšams ap 300 miljoniem eiro, piebilda Lembergs. Tomēr arī esošie līdzekļi netiek tērēti pietiekami efektīvi, tās ir sekas savulaik pieņemtajiem nepārdomātajiem lēmumiem, norādīja Lembergs.
"Pa šiem gadiem ir uzbūvēta virkne slimnīcu, kas nav vajadzīgas vai nav vajadzīgas tik lielas. Tepat blakus, Kuldīgā, ir pilnīgi nevajadzīgi liela slimnīca. Ludzā uzbūvēta nevajadzīgi liela slimnīca. Sapirkta ļoti dārga aparatūra, kas netiek pienācīgi noslogota, bet nopietnai aparatūrai, kas maksā tuvu pie miljona, jābūt noslogotai vairāk nekā astoņas stundas diennaktī," norādīja Lembergs.
Tāpat būtu nepieciešams veikt neatkarīgu veselības nozarei piešķirtā valsts finansējuma kontroli, uzsvēra Lembergs. Ietekmējošs faktors ir arī farmācijas industrijai. "Ja jūs paskatīsieties, kas ir slimnīcu vadītāji, tad tur bija un vēl tagad viens otrs ir, kas nāk no farmācijas industrijas. Ko tas nozīmē? Jo vairāk patērē zāles, jo labāk, un jo dārgākas, jo labāk. Viss stāsts," piebilda Lembergs. Viņaprāt, lauzt šo sistēmu esot ļoti grūti: "Vārdu sakot, ir vajadzīga milzīga kompleksa, ļoti nopietna pieeja."
LETA