Latvijas Psihoterapeitu biedrība rīko starpkultūru jautājumiem veltītu konferenci
Sestdien, 14.novembrī, Latvijas Psihoterapeitu biedrība rīko starpkultūru jautājumiem veltītu konferenci, kur pirmo reizi pievērsīsies bēgļu tematikai.
"Mūsu sabiedrībā "bēgļu jautājums" jau kļūst par ikdienu, taču ne visi apzinās, ka daudziem speciālistiem "bēgļi" būs reāli cilvēki ar reālām problēmām, kuri meklēs pie viņiem palīdzību. Psihoterapeiti, psihologi, ārsti, sociālie darbinieki, policisti būs pirmie, kuriem savā ikdienas darbā nāksies meklēt profesionālus risinājumus, kā strādāt ar svešu kultūru cilvēkiem," norāda Latvijas Psihoterapeitu biedrības priekšsēdētāja Baiba Purvlīce.
Kā norāda konferences organizatori, Latvija ir divkopienu valsts, kurā līdzās pastāv divas lielas iedzīvotāju grupas - latviešu un krievu tautības cilvēki. Šo divu kopienu būtiskākās atšķirības galvenokārt saistītas ar valodu, taču pēdējā laika pasaules aktuālākie notikumi mudina secināt, ka mūsu vidū arvien biežāk uz dzīvi apmetīsies arī mums pavisam svešu kultūru pārstāvji. Un viss svešais ir ne tikai nesaprotams, bet arī biedējošs.
Latvijas Psihoterapeitu biedrības priekšsēdētāja Baiba Purvlīce: "Kultūra, kurā dzīvojam, nosaka uzvedības modeļus, starppersonu attiecības, arī to, ko uzskatām par problēmām vai distresa iemesliem, kā uztveram dažādus simptomus un slimības, vai un pie kā meklējam palīdzību. Katrā kultūrā ir savi paradumi, uzvedības modeļi, problēmu risināšanas specifika. Līdz šim mums nav bijusi nepieciešamība iedziļināties specifiskos citu kultūru jautājumos, taču apzināmies, ka visai drīz mums vajadzēs saskarties ar tiem, tamdēļ nolēmām sapulcēties īpašā konferencē, kur visas dienas garumā centīsimies saprast, ar kādām iespējamām problēmām mums būs jāsaskaras un kā tās veiksmīgi risināt." Šī būs pirmā tāda veida konference, un 2016. gadā Latvijas Psihoterapeitu biedrība tādu rīkos jau plašākam profesionāļu lokam, lai dalītos ar savam zināšanām un pieredzi.
Ienākot mūsu sabiedrībā citām kultūrām, aizvien vairāk veidosies ģimenes, kur partneriem ir dažāds kultūras mantojums, tamdēļ partnerattiecību un ģimenes jautājumiem konferencē tiks pievērsta īpaša uzmanība.
"Cilvēki emigrē un dzīvo ārpus savas nacionālās izcelsmes vietas, tāpēc starpkultūru attiecības kļūst aizvien izplatītākas, tostarp arī attiecību veidošana caur internetu - kultūras šoks, valodas barjeras un pretrunīgās nacionālās vērtības var ietekmēt arī seksuālās un intīmās pāru attiecības," norāda psihoterapeite Maija Ozoliņa Molokailima. Ilona Buša papildina kolēģes teikto: "Ģimenes psihoterapeita darbā jau tagad redzam, ka bikulturālas attiecības nes līdzi gan grūtības, gan iespējamos ieguvumus."