Biedrība: Latvijas medicīna ārstē vai kropļo?
Biedrība "Droša Medicīna" tika izveidota, lai aizstāvētu pacientu tiesības un palīdzētu pacientiem pārliecināties par kvalitatīvo pakalpojuma saņemšanu. Biedrība "Droša medicīna" vērš savu uzmanību tieši uz medicīnas nozares tehniskiem aspektiem, sākot ar vienu no bīstamākajām medicīnas nozarēm, kur tiek pielietoti jonizējošā starojuma avoti (rentgena iekārtas, radioterapijas iekārtas, utt.), jo jonizējošais starojums var modificēt šūnas un izraisīt vēzi. Tika noskaidrots, ka neskatoties uz 2005.gada 2.augusta noteikumu Nr.581 "Medicīnisko ierīču reģistrācijas, atbilstības novērtēšanas, izplatīšanas, ekspluatācijas un tehniskās uzraudzības kārtība" pastāvību, ne viena jonizējošas starojuma saturoša avotu medicīnas ierīce netika pārbaudīta periodā no 2008.gada 20.augusta līdz 2012.gada maijam, atbilstoši minēto noteikumu prasībām. Uzraugošā un atbildīgā institūcija Radiācijas Drošības centrs neaizdomājoties izsniedza licences darbībai ar rentgena iekārtam, radioterapijas iekārtam, visa minētā periodā garumā.
Savukārt, Veselības inspekcija, kura īsteno valsts uzraudzību veselības nozarē arī neievēroja prasības kas virzītas uz cilvēka dzīvības un veselības nodrošināšanu. Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas, ne viens no ierēdņiem netika atlaists, neskatoties uz to, ka Latvijas Republikas normatīvo aktu prasības tika pārkāptas. Īpaši satrauc fakts, ka neskatoties uz minēto noteikumu prasībām, cilvēka veselībai bīstamākās iekārtas - radioterapijas iekārtas, Latvijā nekad netika pārbaudītas no trešās puses pārbaužu veikšanas institūcijām. Patreiz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija esošo situāciju vēlas legalizēt jaunajā noteikumu projektā, uzticot veikt pārbaudes pašam iekārtu pārvaldniekam - medicīnas iestādes darbiniekam.
Lai noslēptu savu nolaidību un padarīt sistēmu vēl vairāk tikai slēgtai sabiedrībai pieejamu, Veselības inspekcija virza noteikumu projektu, kurā noteiks pašam ražotāja pārstāvim, kurš uzstādīja un apkalpo medicīnas ierīces arī to pārbaudīt. Vai tas ir droši sabiedrības veselībai? Paši remontējam, paši arī novērtam rezultātu. Izejot no tādas pieejas, kāpēc gan ceļu satiksmes pārkāpējiem neiedodot tiesības pašiem konstatēt savus pārkāpumus, ar norādi pārskaitīt soda naudu valsts kasē. Noķēra sevi - pārsniedzot ātrumu vai nepamanot ceļa zīmi, tad samaksa naudiņu. Pieļaujam, ka pie šādas pieejas iekasēšana par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšanu valsts kasē būtiski samazinātos. Kāpēc tad līdzīga veidā valsts institūcijas vēlas samazināt cilvēka veselības un dzīvības drošumu?
Kopš 2012.gada maija pēc vairākām biedrības "Droša Medicīna" adresētajām vēstulēm, Radiācijas Drošības centrs daļēji sācis ievērot LR likumdošanas prasības, papildus tam tik atklāts, ka Latvijas Akreditācijas Birojs, kurš jau vairākus gadus sniedz akreditāciju medicīnas iekārtu pārbaužu institūcijām vai citiem vārdiem- deva tiesības pārbaudīt medicīnas iekārtas, nav izstrādājis kritērijus, tas tomēr netraucēja LATAK birojam nepamatoti piešķirt akreditāciju vairākiem institūcijām. Faktiski, šobrīd pārbaužu apjoms un kvalitāte atkarīgi tikai no pašas pārbaužu institūcijas nostājas un godaprāta.
Savukārt, dažas pārbaužu institūcijas ir "soli priekšā progresam", jo pārbaudes, vai pareizi sakot pārskatus un uzlīmes var pasūtīt arī pa pastu, bez attiecīgas pārbaužu veikšanas. Pieņemsim, ka Veselības inspekcija, Radiācijas drošības centrs, Latvijas akreditācijas birojs nezin par tādu pārbaudītāju rīcību. Tomēr minētas institūcijas tika informētas par formāliem pārbaudēm, bet katrs cenšas izvairīties no atbildības, pamatojot ar to, ka tā nav viņu funkcija ķert uzlīmes līmētājus - par tādiem profesionālā vidē sauc pārbaudītājus, kuras veic pārbaudes formāli vai neveic tās vispār, līmējot uzlīmi uz iekārtas virsmas ar norādi, līdz kuram datumam "pārbaude" derīga. Pats sāpīgākais, ka medicīnas iekārtu uzraudzības sistēma ir sabiedrībai neskaidra un konfidenciāla.
Īss stāsts no biedrības "Droša Medicīna" pieredzes, ka šobrīd darbojas sistēma: Pacients vēršas medicīnas iestādē ar lūgumu iepazīsties ar rentgena iekārtas pārbaužu pārskatiem ar kuru pacientam tika veikta rentgena diagnostikas izmeklējums, bet saņem noraidījumu no medicīnas iestādes ar pamatojumu, ka medicīnas iestādei Radiācijas Drošības centra izsniegta licence darbībai ar rentgena iekārtam un viņus periodiski uzrauga Veselības inspekcija. Pacients pieļaujot, ka viņam ir tiesības pārliecināties par sniegto pakalpojuma drošumu vēršas Patērētāju tiesību aizsardzības centrā. PTAC pāradresē sūdzību Veselības inspekcijai, norādot, ka medicīnas iekārtu uzraudzība nav viņu funkcija. Veselības inspekcija brauc uz medicīnas iestādi, pabrīdinot par saņemto sūdzību divas nedēļas iepriekš. Rezultātā Veselības inspekcija uzraksta atbildes vēstuli pacientam, ka sūdzība ir izskatīta un pārkāpumi attiecīgajā medicīnas iestādē nav konstatēti. Piekrāptais pacients vēršas pie biedrības "Droša Medicīna" pēc palīdzības.
"Droša Medicīna" ar lielam pūlēm un ar dažiem juridiskiem paņēmieniem pēc ilgas cīņas ieguva rentgena iekārtas pārbaužu pārskatus. Rezultātā konstatēts, ka uz sūdzības iesniegšanas momentu rentgena iekārta netika pārbaudīta. Jautājums? Kā tika veikta Veselības inspekcijas uzraudzība, un uz kāda pamatā tika izsniegta licence ar Radiācijas drošības centru attiecīgai medicīnas iestādei? Galvenais secinājums, neviens pacienta veselību neaizsargā, un minētas institūcijas dara visu, lai noslēptu viens otra pārkāpumus.
Medicīnas iestādei ir mazāki izdevumi, savukārt iekārtu pārbaudītajam izmaksas pārsvarā tikai pārsvarā par uzlīmēm. Veselības inspekcijai un Radiācijas drošības centram neviens neaizrādīs par viņu bezdarbību, savukārt Latvijas akreditācijas birojs var turpināt akreditēt bez kritērijiem.
Vienīgais kaitējums ir pacientam, kurš saņem nedrošu vai pat kaitīgu veselībai pakalpojumu, un, kuram turklāt, ir jāapmaksā visu minētu valsts institūciju eksistēšanu. Līdz ar to rodas jautājums – kāpēc vispār jāpārbauda medicīnas iekārtas bīstamo radioloģijas aparatūru un citu veida medicīnas iekārtas, ja kopumā valsts uzraugošas institūcijas to padara par bezjēdzīgu un neattaisnojošu procesu.
Biedrība "Droša Medicīna" veicot situācijas analīzi aicina ikvienu indivīdu, kurš ir saskāries ar nedroša pakalpojuma piedāvājumu no medicīnas iestāžu puses, arī zobārstniecību, piemēram, attiecīgo manipulācijām izmantojamās medicīnas iekārtas vai rentgena pārbaužu derīguma termiņš ir beidzies, nekavējoties ziņot par to biedrībai, tādā veidā kopīgiem spēkiem aizstāvēt tieši Mūsu - pacientu intereses. Vēršam Jūsu uzmanību uz to, ka šajā rakstā ir atspoguļota neliela daļa no sastopamajām problēmām un biedrība "Droša medicīna" gaida Jūsu atsauces un ierosinājumus, lai kopīgi panāktu vainīgo ierēdņu un atbildīgo personu sodāmību par nelikumīgas situācijas pastāvēšanu un izveidi. Mūsu mērķis ir uzlabot sistēmu un veicināt tās caurspīdīgumu, lai aizstāvētu cilvēka veselību un dzīvību.
Informāciju sagatavoja biedrības "DROŠA MEDICĪNA" pārstāvis
Foto: AP/ Scanpix
Komentāri
-
Izskatās, ka iekārtu pārbaudes ir tikai naudas izspiešana no medicīniskas iestādes. Jo tās firmas, kas veica tā saucamas pārbaudes, nodarbojas tikai ar uzlīmes tirdzniecību (kādreiz vispār neizbraucot veikt mērījumus) zinot, ka ne viena iestāde reāli to nekontrolē, bet ja būs reālais nelaimes gadījums, tad jāatbild mediķiem. Priekš kam tad, veikt tās pārbaudes un maksāt par to naudu?
-
Atlaist negodīgus ierēdņus!
-
Galvena problema ne to ka iekartus neparbauda, bet to ka ieridni neko nedarot apliecina , ka viss ir kartiba bet pacients to parbaudit nevar. Jadzen prom visus no raksta minetiem valsts iestadem . Labak panemt studentus, vairak jegas bus!
-
Ko tad pacientam darīt, ja jāiet uz rentgenu, Zinot jau ka var būt bīstami?
-
Galvena problema ne to ka iekartus neparbauda, bet to ka ieridni neko nedarot apliecina , ka viss ir kartiba bet pacients to parbaudit nevar. Jadzen prom visus no raksta minetiem valsts iestadem . Labak panemt studentus, vairak jegas bus!
-
Atlaist negodīgus ierēdņus!
-
Izskatās, ka iekārtu pārbaudes ir tikai naudas izspiešana no medicīniskas iestādes. Jo tās firmas, kas veica tā saucamas pārbaudes, nodarbojas tikai ar uzlīmes tirdzniecību (kādreiz vispār neizbraucot veikt mērījumus) zinot, ka ne viena iestāde reāli to nekontrolē, bet ja būs reālais nelaimes gadījums, tad jāatbild mediķiem. Priekš kam tad, veikt tās pārbaudes un maksāt par to naudu?
-
Ko tad pacientam darīt, ja jāiet uz rentgenu, Zinot jau ka var būt bīstami?