Latvijas Diabēta asociācijas dibināšanas 15.gadskārtai veltīta zinātniskā konference
2008.gada 4.aprīlī Rīgas Kongresu namā Kr.Valdemāra ielā 5 notiks Latvijas Diabēta asociācijas dibināšanas 15.gadskārtai veltīta zinātniskā konference ģimenes ārstiem, endokrinologiem un citiem speciālistiem "Cukura diabēts: vakar, šodien, rīt".
Programmā iekļauti ziņojumi par cukura diabēta vēsturi Latvijā, par aktuāliem jaunumiem cukura diabēta ārstēšanā, problēmām, nākotnes iespējām un izaicinājumiem. Konferenci atbalsta Rīgas Domes Labklājības departaments un Latvijas Endokrinologu asociācija.
Latvijas Diabēta asociācija apvieno cukura diabēta pacientus, ārstus, medicīnas māsas, farmaceitus, citus veselības aprūpes profesionāļus un visus labas gribas cilvēkus ar mērķi risināt cukura diabēta izraisītās medicīniskās, sociālās un psiholoģiskās problēmas.
Īsumā par Latvijas Diabēta asociācijas vēsturi un šodienu
Latvijas Diabēta asociācija:
• Pirmā Latvijā sāka rīkot Pasaules Diabēta dienas pasākumus un tos rīko kopš savas dibināšanas 1993.gadā līdz pat mūsdienām;
• Pirmā Latvijā izdeva Vadlīnijas par cukura diabētu - 1997., 2000., 2007.gadā;
• Izdeva Latvijā pirmos iespieddarbus cukura diabēta pacientiem - informatīvo biļetenu, bukletus, brošūras latviešu valodā, izglītojošo rakstu sērijas populāros veselības žurnālos;
• Pirmā izdeva diabēta pacienta paškontroles dienasgrāmatu latviešu valodā 1995.gadā un tās turpina izdot arī šobrīd;
• Pirmā izstrādāja internetā lietojamu diabēta pacientu paškontroles dienasgrāmatu;
• Publicēja pirmos rakstus latviešu presē un speciālajos žurnālos par diabēta pacienta tiesībām un pacienta aktīvu iesaistīšanu cukura diabēta ārstēšanā - kopš 1993.gada līdz pat mūsdienām;
• Pirmā organizācija no Latvijas, kas ar stenda referātiem piedalījās Starptautiskās Diabēta federācijas un citu starptautisku organizāciju kongresos, konferencēs, starptautiskās sanāksmēs;
• Regulāri rīko konferences, seminārus ārstiem, sekcijas sēdes Pasaules latviešu ārstu kongresos.
Pašlaik Latvijas Diabēta asociācijā ir ap 3000 biedru. Asociācijai ir 18 nodaļas visā Latvijā. Asociācija ir Starptautiskās Diabēta federācijas biedrs. Latvijas Diabēta asociācija piedāvā informatīvos materiālus par cukura diabētu un to tematiskais loks ir ļoti plašs, konsultācijas un dažāda veida palīdzību, tiesību aizstāvību un pārstāvību cukura diabēta pacientiem. Tā sagatavo un regulāri iesniedz priekšlikumus Ministru kabinetā, Veselības ministrijā, Zāļu cenu valsts aģentūrā, aktīvi līdzdarbojoties likumu un tiesību aktu izstrādē.
Ingvars Rasa
Latvijas Diabēta asociācijas prezidents
Kontaktinformācija: Ingvars Rasa: tālr.: 29238563; fakss: 67042508; e-pasts: irasa@dr.lv
KR.BARONA IELĀ 133, RĪGA LV-1012. TĀLRUNIS +371-67378231
E-PASTS latvdiab@latnet.lv ADRESE INTERNETĀ: http://www.diabets-asoc.lv
PAPILDINFORMĀCIJA PAR CUKURA DIABĒTU
Cukura diabēts ir hroniska slimība, kas rodas, ja aizkuņģa dziedzeris neizstrādā pietiekoši daudz insulīna (1.tipa cukura diabēts - ap 10 % no diabēta pacientiem) vai organisms nespēj insulīnu efektīvi izmantot (2.tipa cukura diabēts - ap 90 % no diabēta pacientiem). 2.tipa cukura diabēta izcelsmē liela nozīme ir palielinātam ķermeņa svaram un zemai fiziskai aktivitātei. Latvijā ir apmēram 57 000 cukura diabēta pacientu. Saslimstība ar cukura diabētu pieaug visā pasaulē, t.sk. arī Latvijā. Domājams, ka patiesībā cukura diabēta pacientu skaits Latvijā ir pat 2 reizes lielāks, jo bieži vien cukura diabētu konstatē novēloti.
Katru gadu Latvijā vairāk nekā 7000 cilvēku nosaka cukura diabēta diagnozi un vairāk kā 1000 cilvēku uzsāk ārstēties ar insulīna injekcijām. Saslimstības pieauguma cēloņi ir populācijas novecošanās, mazkustīgs dzīvesveids un neveselīgi uztura ieradumi.
Cukura diabēts ir piektais izplatītākais nāves cēlonis. Pasaulē katru minūti no diabēta mirst 6 cilvēki. Mūsdienās 5 - 10 % no veselības aprūpes budžeta tērē diabēta ārstēšanai. Diabēts ir galvenais akluma un nieru mazspējas cēlonis. Latvijā cukura diabēta pacientiem apakšstilba amputāciju veic 15 - 40 reizes biežāk nekā vidēji populācijā.
1.tipa cukura diabēta profilakses pasākumi nav zināmi. 2.tipa cukura diabētu var novērst vai slimības attīstību aizkavēt, samazinot ķermeņa svaru, palielinot fizisko aktivitāti, ievērojot diētu un lietojot medikamentus.