Latvijas Diabēta asociācija veiks aptauju par diabēta pacientu tiesībām
5.novembrī no plkst.10.00 līdz plkst.14.00 Rīgas Kongresu namā notiks Pasaules Diabēta dienai veltīts pasākums, kura laikā apmeklētāji varēs saņemt bezmaksas veselības pārbaudes, informāciju par cukura diabētu, kā arī tiks veikta aptauja par cukura diabēta pacientu tiesību stāvokli Latvijā.
Latvijas Diabēta asociācija pasākuma apmeklētājiem piedāvā iespēju bez maksas noteikt glikozes līmeni asinīs, asinsspiedienu, ķermeņa svaru, tauku daudzumu ķermenī, saņemt ārstu un psihologa ieteikumus, saņemt informāciju par cukura diabētu, iepazīties ar jaunumiem diabēta ārstēšanā un visdažādāko firmu piedāvājumiem diabēta pacientiem. Pasākuma apmeklētāji bez maksas varēs saņemt īpašu "Diabēta Dienas Avīzi", kas izdota jau ceturto reizi gan latviešu, gan krievu valodā. Aicināti visi cilvēki, kuri vēlas bez maksas pārbaudīt savu veselību. Ieeja brīva.
Vienlaikus pasākuma apmeklētājiem būs iespēja paust savu viedokli par cukura diabēta pacientu tiesību stāvokli Latvijā, aizpildot Latvijas Diabēta asociācijas izveidotu anketu. Anketas pamatā ir Starptautiskās Diabēta Federācijas (IDF) izstrādāta "Cilvēku ar cukura diabētu tiesību un pienākumu harta" (2011) - pirmais starptautiskais dokuments par cukura diabēta pacienta tiesībām. Hartas mērķis ir uzsvērt, ka cilvēki ar diabētu ir līdztiesīgi veselības aprūpes speciālistu partneri sava diabēta ārstēšanā. Cilvēkiem ar cukura diabētu ir tiesības dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, tomēr viņiem ir arī pienākumi un atbildība.
Latvijā jāsekmē "tiesības regulāri saņemt padomus un apmācību, kas balstās uz zinātniskos pētījumos gūtiem pierādījumiem, kā arī pacienta vajadzībām." Šim mērķim nepieciešams palielināt valsts finansējumu cukura diabēta pacientu apmācībai, apmācības pieejamību, ievērojami palielinot to veselības aprūpes speciālistu skaitu, kas iesaistīti cukura diabēta pacientu apmācībā.
Aktuāls diabēta pacientu tiesību uzdevums ir nodrošināt "tiesības uz cieņas pilnu attieksmi ārstēšanas laikā." Tieši savstarpējās izpratnes, attieksmes un saskarsmes jautājumi ir biežākais cēlonis pacientu neapmierinātībai ar ārstēšanu un viņu valsts institūcijās iesniegtajām sūdzībām. Jādomā, ka bieži cēlonis minētajām problēmām ir ārstu pārmērīgā darba slodze un laika trūkums.
Cukura diabēta pacientu "tiesības būt iesaistītam savas veselības aprūpes izvērtēšanā, plānošanā un nodrošināšanā" ir cieši saistīts ar abām iepriekš minētajām problēmjautājumu grupām. Tikai labi apmācīts cukura diabēta pacients var un vēlas būt iesaistīts savas veselības aprūpes nodrošināšanā. Cieņas pilna saskarsme arī ir pamatnosacījums, lai cukura diabēta pacients iesaistītos pats savas veselības aprūpes īstenošanā un izvērtēšanā.
Aptaujā iegūtā informācija palīdzēs pilnveidot Latvijas Diabēta asociācijas turpmāko darbu cukura diabēta pacientu tiesību aizstāvībā.
Papilinformācija par cukura diabētu:
Cukura diabēts ir hroniska slimība, kas rodas, ja aizkuņģa dziedzeris neizstrādā pietiekoši daudz insulīna (1.tipa cukura diabēts - apm. 5 - 10 % no diabēta pacientiem) vai organisms nespēj insulīnu efektīvi izmantot (2.tipa cukura diabēts - apm. 90 % no diabēta pacientiem). 2.tipa cukura diabēta izcelsmē liela nozīme ir palielinātam ķermeņa svaram un nepietiekošai fiziskai aktivitātei. Latvijā ir apmēram 72 000 cukura diabēta pacientu. Saslimstība ar cukura diabētu pieaug visā pasaulē, t.sk. arī Latvijā. Domājams, ka patiesībā diabēta pacientu skaits Latvijā ir pat divas reizes lielāks, jo bieži vien cukura diabētu konstatē novēloti.
Katru gadu Latvijā vairāk nekā 8000 cilvēkiem pirmo reizi nosaka cukura diabēta diagnozi un vairāk kā 1000 cilvēku uzsāk ārstēties ar insulīna preparātiem. Saslimstības pieauguma cēloņi ir populācijas novecošanās, mazkustīgs dzīvesveids un neveselīgi uztura ieradumi un neveselīgs dzīves veids.
Cukura diabēts ir piektais izplatītākais nāves cēlonis. Pasaulē katru minūti no diabēta mirst seši cilvēki. Mūsdienās 5 - 10 % no veselības aprūpes budžeta tērē diabēta ārstēšanai. Diabēts ir galvenais akluma un nieru mazspējas cēlonis. Diabēta pacientiem apakšstilba amputācija tiek veikta 15 - 40 reizes biežāk nekā vidēji populācijā.
1.tipa cukura diabēta profilakses pasākumi nav zināmi. 2.tipa cukura diabētu var novērst vai slimības attīstību aizkavēt, samazinot lieko ķermeņa svaru, palielinot fizisko aktivitāti un ievērojot speciālu diētu un ievērojot citus veselīga dzīvesveida principus.
Latvijas Diabēta asociācija dibināta 1993.gadā un tā apvieno cukura diabēta pacientus, ārstus, medicīnas māsas, farmaceitus, citus veselības aprūpes profesionāļus un citus labas gribas cilvēkus ar mērķi risināt cukura diabēta izraisītās medicīniskās, sociālās un psiholoģiskās problēmas. Diabēta asociācija ir Starptautiskās Diabēta federācijas biedrs kopš 2005.gada.
Informāciju sagatavoja Latvijas Diabēta asociācija.