Latvijai draud ar tiesvedību par topošo Enerģijas dzērienu aprites likumu
Patlaban Saeimas komisijās virzītais likumprojekts par enerģijas dzērienu apriti nākotnē var raisīt lielas problēmas, jo pieņemšanas gadījumā var tikt apstrīdēts Eiropas Kopienu Tiesā un izvērtīsies tiesvedībā pret Latvijas valsti, aģentūru LETA informēja asociācijas "Enerģijas dzērieni Eiropā" ģenerālsekretārs Andreass Kadi.
Viņš norādīja, ka tiesvedībai jau ir precedents, jo Lietuvā pērn pieņemtais līdzīgais likums, kas aizliedz enerģijas dzērienu tirgošanu jauniešiem vecumā līdz 18 gadiem, tuvākajā laikā tiks apstrīdēts Eiropas Kopienu Tiesā.
"Latvijas iniciatīva, visticamāk, arī tiks apstrīdēta un kārtējo reizi iesaistīs valsti tiesvedībā. Latvijas Veselības ministrija vēlas nepamatoti ierobežot vienas šauras kategorijas produktus, nespējot pamatot informāciju ar faktiem un Latvijas situācijai atbilstošiem pētījumiem vai analīzi. Enerģijas dzērienu aprites likuma projekts Latvijā varētu pārkāpt Eiropas Līgumu pamatprincipus," norāda ražotāju pārstāvis.
Tāpat viņš sacīja, ka topošais likums radīs barjeras produktu ieviešanai tirgū. Līdz ar to ražotāji varētu atturēties no eksporta uz Latviju ierobežotā tirgus dēļ. Tirgotāji varētu arī pilnībā izņemt produktus no tirdzniecības klāsta, prognozēja Kadi.
Ražotāji vēstulē Saeimas komisijai vērš uzmanību gan uz to, ka Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde nesniedz kādu zinātnisku attaisnojumu, kāpēc pret enerģijas dzērieniem būtu jāizturas citādāk nekā pret tēju, kafiju vai šokolādi, gan uz Latvijas Ārstu biedrības secinājumiem par to, ka kopējais kofeīna patēriņš Latvijā ir mazs.
"Ir skaidrs, ka nav zinātniska vai tiesiska pamatojuma enerģijas dzērienu tirdzniecības vai reklamēšanas ierobežojumu ieviešanai," teikts vēstulē, aicinot komisiju iebilst pret zinātniski nepamatotu, neproporcionālu un diskriminējošu regulējumu, kas būtu pamats tiesvedībai.
Tikmēr Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija šodien skatīja likumprojekta otrā lasījuma redakciju, nolemjot, ka tā tiks virzīta skatīšanai trešajā lasījumā pēc apmēram piecām nedēļām, pirms tam uzklausot iesaistīto pušu priekšlikumus.
"Jāprecizē likuma mērķis, kas patlaban ir izplūdis. Mērķis nedrīkst būt dzēriena izplatīšanas regulēšana, bet gan tam jābūt iedzīvotāju veselības aizsargāšanai. Līdz ar to Veselības ministrijai piecu nedēļu laikā jāprecizē mērķis un atbildības jomu sadalījums, tad virzīsim projektu uz trešo lasījumu," sacīja komisijas priekšsēdētāja biedrs Ingmārs Līdaka (ZZS).
Savu viedokli par šo likumprojektu sniegusi arī Veselības ministrija, atbalstot likumprojekta tālāko virzību un sniedzot vairākus priekšlikumus tā pilnveidošanai.
Kā ziņots, Enerģijas dzērienu aprites likumprojekts paredz, ka mazumtirgotājam būs pienākums pieprasīt pircējam uzrādīt personu apliecinošu dokumentu, lai pārliecinātos par viņa vecumu. Paredzēts arī aizliegt enerģijas dzērienu mazumtirdzniecību izglītības iestāžu telpās un teritorijā.
Likumprojekts arī paredz, ka enerģijas dzērienus mazumtirdzniecības vietās pārdošanai novietos savrup no citiem pārtikas produktiem tādā veidā, lai tie būtu viegli identificējami, un tirdzniecības vietā izvietos norādi "Augsts kofeīna saturs. Nav ieteicams grūtniecēm un sievietēm, kas baro bērnu ar krūti".
Vienlaikus likumprojekts paredz reklāmas ierobežojumus, proti, tiek rosināts aizliegt enerģijas dzērienu reklāmu adresēt jauniešiem, kuri ir jaunāki par 18 gadiem, kā arī izvietot to plašsaziņas līdzekļos, kuru auditorijā ir vairāk nekā 35% jauniešu līdz 18 gadiem.
LETA