Latvijā veikta Baltijā pirmā donora radzenes transplantācijas operācija ar femtosekunžu lāzeri
"Ar femtosekunžu lāzera palīdzību mums bija iespēja izplānot un veikt operāciju ar mikroskopisku precizitāti. Lāzera pielietojums nodrošina ātrāku, drošāku un pacientam ērtaku operācijas norisi. Atveseļošanās process pēc operācijas norit ātrāk, un, pats galvenais, - jaunā transplantācijas metode ļauj sasniegt labāku redzes asumu" stāsta Dr.Solomatina acu centra vadošais speciālists, LU asoc. prof. Igors Solomatins.
Eiropā un ASV donora redzenes transplantācija ar lāzera palīdzību vairs nav retums, savukārt NVS un Baltijas valstu teritorijā, Latvija kļuvusi par vienu no pirmajiem redzes korekcijas centriem, kurā tiek izmantota modernā femtosekunžu lāzera ķirurģija un tagad arī radzenes transplantācijas.
Salīdzinot ar visām pasaulē veiktajām orgānu un audu (sirds, nieru, plaušu u.c.) transplantācijas operācijām, tieši radzenes transplantācija tikusi atzīta par vienu no visizplatītākām un veiksmīgākajām, lielā mērā pateicoties jaunās tehnoloģijas ieviešanai. Femtosekunžu lāzera pielietojums ir atzīts par vienu no pēdējā desmitgadē nozīmīgākajiem operatīvās oftalmoloģijas jomas sasniegumiem.
Oftalmoloģijā femtosekunžu lāzeris tiek izmantots galvenokārt redzes lāzerkorekcijas veikšanai, kā arī radzenes slimību ķirurģiskai ārstēšanai (piemēram, keratokonusa) un radzenes transplantācijām. Femtosekunžu lāzera stars nosūta miljoniem īsu impulsu ļoti īsā laika sprīdī, veidojot precīzu griezumu radzenes dobuma audos noteiktā dziļumā un platumā. Šī precizitāte ļauj nomainīt bojātos radzenes audus un aizstāt tos ar veselajiem donara audiem. "Pateicoties precīzai lāzera darbībai, ir iespējams veikt pilnīgi plakanu audu griezumu, kā rezltatā donora un pacienta audi ideāli saplūst, tādēļ operācija ir pilnībā droša un tiek sasniegts labāks redzes asums. Izmantojot klasisko jeb "manuālo" audu transplantācijas metodi, panākt šādu efektu ir daudz grūtāk," skaidro LU asoc. prof. Igors Solomatins.
Dr.Solomatina acu rehabilitācijas un redzes korekcijas centrs sadarbojas ar ASV donoru audu bankām, no kurienes audi ar lidmašīnu tiek transportēti uz Rīgu, lai veiktu radzenes transplantācijas operācijas.
Femtosekunžu lāzera ieviešana klīniskajā praksē iezīmējusi jaunu radzenes transplantāciju ēras sākumu. Eksperti apgalvo, ka šī metode nākotnē varētu ļaut pilnībā atteikties no skalpeļu izmantošanas radzenes transplantācijas operācijās, aizstājot tos ar precīzu lāzeri.
Informāciju sagatavoja, Aleksandra Matvejeva, Dr.Solomatina acu rehabilitācijas un redzes korekcijas centra pārstāve
Foto: AFP/ Scanpix
Komentāri
-
Veiksmi arī turpmāk mūsu mediķiem!
-
Veiksmi arī turpmāk mūsu mediķiem!